Spis treści:
Dlaczego azalia zimą marnieje?
Azalie uchodzą za jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, które można uprawiać nie tylko w ogrodzie, lecz także w domowym zaciszu, jako kwiaty doniczkowe. Cechują się pięknymi, delikatnymi kwiatami o różnych odcieniach i formach. Mogą kwitnąć na biało, różowo, fioletowo i czerwono, często mają też kwiaty dwubarwne. Posadzone w doniczkach cieszą nas swoim pięknem również zimą, dodając koloru i uroku naszym wnętrzom. Zdarza się jednak, że w okresie zimowym przestają rosnąć i wytwarzać pąki kwiatowe. Dlaczego azalia zimą marnieje?
Azalia doniczkowa jest rośliną dość wymagającą. Przede wszystkim należy znaleźć dla niej odpowiednie miejsce. Doniczkę najlepiej ustawić na stanowisku jasnym (szczególnie zimą, gdy do kwiatów dociera znacznie mniej światła naturalnego niż wiosną czy latem). Ważne jest jednak, aby było ono osłonięte przed bezpośrednim słońcem, a także niezbyt ciepłe i oddalone od źródeł ciepła. Azalia doniczkowa źle reaguje na suche powietrze, które może przyczynić się do zrzucania pąków i liści. W związku z tym powinniśmy zadbać o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.
Azalia doniczkowa jest dość wymagająca i kapryśna. Fot.123RF.com
W okresie kwitnienia azalia doniczkowa najlepiej czuje się w temperaturze 15-18 st. C (ważne jest, aby nie przekraczała 20 st. C). Oprócz tego nie lubi przeciągów, dlatego należy unikać stawiania rośliny w pobliżu często otwieranych okien. Co więcej, azalia może marnieć zarówno z powodu przesuszenia, jak i przelania. Niedobór wody spowoduje uschnięcie młodych paków, natomiast jej nadmiar – gnicie korzeni. Dlatego roślinę należy podlewać w taki sposób, aby ziemia w doniczce zawsze była lekko wilgotna, ale nie mokra.
Jak pobudzić do życia azalię doniczkową?
Zima to trudny okres dla roślin doniczkowych. Zbyt suche powietrze, niedobór światła oraz wysoka temperatura w pomieszczeniach nie służą naszym kwiatom. Azalia nie jest wyjątkiem. Zastanawiasz się, jak pobudzić roślinę do życia? Wystarczy sięgnąć po witaminę C w postaci tabletek musujących. Okazuje się, że nie tylko pomaga nam, ludziom, ale również jest niezbędna dla wzrostu roślin. Substancja ta wpływa na odporność kwiatów, zwiększa ich tolerancję na czynniki stresowe, stymuluje procesy fotosyntezy, a także pobudza do obfitego kwitnienia.
Wystarczy rozpuścić tabletkę witaminy C w litrze wody, a następnie dokładnie wymieszać. Taką mieszanką podlewaj swoje azalie raz w miesiącu. Dzięki temu obsypią się kwiatami i będą cieszyć nasze oczy przez długi czas. Wypróbuj tę odżywkę, a nie pożałujesz.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Reanimacja roślin doniczkowych w zimie. Zamiast do ogrodniczego, idę do apteki
Jak uratować gwiazdę betlejemską? Prosty sposób w 5 minut
Reanimacja grubosza. Przygotuj odżywczą mieszankę z 3 składników