Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Oryginalna paprotka do ciemnego pokoju. Orliczka kreteńska – wymagania i pielęgnacja

Paprocie nie są najłatwiejsze w pielęgnacji, ale pięknie zdobią nasze przestrzenie i dodatkowo – oczyszczają powietrze. Niebanalną odmianą paproci jest egzotyczna orliczka kreteńska. Jej subtelne liście o nieparzysto pierzastej budowie doskonale komponują się z minimalistycznymi wnętrzami, nadając im przytulność. Jest to gatunek polecany szczególnie do ciemniejszych pomieszczeń. Jakie wymagania ma ta oryginalna paproć i jak zapewnić jej odpowiednie warunki do wzrostu?

Oryginalna paprotka do ciemnego pokoju. Orliczka kreteńska – wymagania i pielęgnacja
Orliczka kreteńska to oryginalnie wyglądająca paproć, która potrafi urozmaicić każde wnętrze. Fot.ekapol/CanvaPro

Spis treści:

Orliczka kreteńska – oryginalna paproć

Orliczka kreteńska (Pteris cretica) wyróżnia się wśród paproci swoją nietypową urodą. Tworzy kępy długoogonkowych liści, które osiągają nawet 30-40 cm długości. Szczególną popularnością cieszy się odmiana Albolineata, charakteryzująca się jasnozielonym obrzeżem i kremowym pasem biegnącym przez środek każdego listka. Liście tej odmiany mają także nieregularne, karbowane brzegi.

W swoim naturalnym środowisku orliczka kreteńska występuje w Azji, Europie, Afryce oraz Ameryce Środkowej. Pomimo że jest rośliną egzotyczną, w warunkach domowych dobrze się czuje i jest długowieczna – odpowiednio pielęgnowana może przez wiele lat stanowić piękną ozdobę mieszkania.

Uprawa orliczki kreteńskiej

Orliczka kreteńska jest rośliną niezwykle dekoracyjną, a jej uprawa nie powinna sprawiać większych trudności. Jakie ma wymagania?

  • Stanowisko i ziemia

Orliczka kreteńska najlepiej czuje się w półcieniu lub cieniu. Idealnym miejscem dla niej będzie parapet okna północnego, północno-wschodniego lub północno-zachodniego. Można ją również ustawić w głębi pomieszczeń z oknami wychodzącymi na wschód lub zachód. Ważne, by unikać bezpośredniego nasłonecznienia, które mogłoby uszkodzić delikatne liście.

Podłoże dla tej paproci powinno być torfowe, przepuszczalne, o odczynie średnio kwaśnym. Najlepiej sprawdza się ziemia torfowa lub specjalistyczna mieszanka dla paproci, która pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgoci.

uprawa orliczki kreteńskiej Orliczka kreteńska lubi wysoką wilgotność powietrza. Fot.fotosenukas/claudiaholzmann/CanvaPro

  • Podlewanie

Orliczka wymaga stałego nawilżenia podłoża, ale woda zdecydowanie nie powinna stać w ziemi, dlatego najlepiej zadbać o to, by doniczka miała od spodu dziury, a nadmiar wody mógł odpłynąć na podstawkę. Warto również zapewnić drenaż. Latem należy ją podlewać 3-4 razy w tygodniu, zimą zaś 2-3 razy. Do podlewania używajmy odstanej, miękkiej wody, unikajmy za to wody wapniowej, która może negatywnie wpływać na kondycję rośliny. Przez cały rok roślina wymaga wysokiej wilgotności powietrza, dlatego w okresie jesienno-zimowym nie powinniśmy stawiać paproci w pobliżu grzejników i innych źródeł ciepła.  

  • Nawożenie

W okresie wegetacyjnym, od wiosny do jesieni, orliczkę należy nawozić co dwa tygodnie specjalistycznymi nawozami do paproci. Z kolei zimą nawożenie powinno być ograniczone do jednego zabiegu w miesiącu.

Przeczytaj również: Sposoby na pielęgnowanie paproci. Wreszcie będą rosły i zieleniły się

  • Przycinanie i przesadzanie

Przycinanie orliczki jest konieczne w przypadku zaschnięcia liści. Usuwanie martwych fragmentów nie tylko poprawia estetykę rośliny, ale także stymuluje wzrost nowych liści. Co roku wiosną warto przesadzić paproć do większej doniczki, dbając o odpowiedni drenaż, np. z keramzytu.

orliczka kreteńska Idealnym stanowiskiem dla orliczki jest półcien, ale może też rosnąć w cieniu. Fot.ekapol/CanvaPro

  • Rozmnażanie

Najprostszym sposobem na rozmnożenie orliczki jest podział kępy podczas przesadzania. Bardziej zaawansowane osoby mogą również wykorzystać zarodniki do rozmnażania, jednak metoda ta wymaga większej wiedzy i doświadczenia.

  • Choroby i szkodniki

Orliczka kreteńska jest dość odporna na szkodniki, jednak niewłaściwe warunki uprawy mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Przesuszenie podłoża może powodować zasychanie liści, natomiast nadmiar wilgoci skutkuje gniciem korzeni. Regularne zraszanie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności pozwoli nam uniknąć tych problemów.

Dlaczego warto wybrać orliczkę kreteńską?

Paproć ta doskonale sprawdza się w roli naturalnego filtra powietrza, jednocześnie nadając wnętrzu niepowtarzalny charakter. Jest niezwykle dekoracyjna, dlatego może stać się ozdobą każdego wnętrza. Dzięki zdolności do oczyszczania powietrza z toksyn jest szczególnie polecana do sypialni oraz salonów. Jeśli zadbamy o odpowiednią wilgotność, orliczka nie powinna sprawiać kłopotów, za to przez lata będziemy mogli cieszyć się urokiem jej delikatnych dekoracyjnych liści.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Rhipsalis – idealna roślina doniczkowa dla zabieganych. Najważniejsze zasady uprawy i pielęgnacji patyczaka

Od tej rośliny trudno oderwać wzrok. Jak dbać o pachystachysa, aby kwitł przez cały rok?

Trendy w roślinach doniczkowych na 2025. Stare, sprawdzone gatunki wracają na szczyt

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.