Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Sposoby na pielęgnowanie paproci. Wreszcie będą rosły i zieleniły się

Paprocie to jedne z najbardziej popularnych roślin ozdobnych w polskich domach. Ich bujne, zielone liście wprowadzają do wnętrz atmosferę natury i świeżości. Jednak aby cieszyć się pięknym wyglądem tych roślin, konieczna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Jakie gatunki warto wybrać? Jak zadbać o paprocie w domu, by zachwycały wyglądem przez cały rok? Podpowiadamy.

Sposoby na pielęgnowanie paproci. Wreszcie będą rosły i zieleniły się
Czego potrzebuje paproć domowa, by obficie rosnąć? Fot. Yulia Panova/123RF.com

Spis treści: 

Ciekawe gatunki paproci domowej

W systematyce biologicznej paprocie są określane jako klasa, do której zaliczają się cztery podklasy, tj. skrzypowe, nasiężniałowe, strzelichowe, i paprotkowe. Łącznie należy do nich ok. 11 tysięcy gatunków paproci. Jak widać, to ogromna grupa roślin o różnorodnych kształtach i wymaganiach. Wśród nich wyróżniamy kilka wyjątkowo popularnych gatunków, które doskonale sprawdzają się jako rośliny doniczkowe.

  • Nefrolepis wyniosły Nephrolepis exaltata

To jeden z najczęściej spotykanych gatunków paproci w polskich domach. Charakteryzuje się pierzastymi, jasnozielonymi liśćmi, które tworzą bujną, kaskadową koronę. Nefrolepis dobrze rośnie w miejscach z rozproszonym światłem i wilgotnym powietrzem. Warto pamiętać, że roślina ta nie lubi przeciągów, dlatego powinna być ustawiona z dala od otwieranych okien czy drzwi balkonowych.

  • Orliczka Pteris cretica

Orliczka to paproć o nieco bardziej egzotycznym wyglądzie. Jej liście są błyszczące, delikatnie ząbkowane, z często występującymi jasnymi paskami wzdłuż nerwów. Wyróżnia się kilka barwnych odmian orliczki. Jednak każda z nich ma dwa rodzaje liści: większe, sztywno wzniesione liście zarodnikonośne i mniejsze, łukowato zwieszające się w dół liście płonne. Orliczka jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki. Lubi umiarkowane podlewanie i stanowiska półcieniste.

  • Płaskla/łosie rogi Platycerium

Płaskla, znana także jako "łosie rogi", to paproć o unikalnym wyglądzie. Jej delikatnie owłosione liście kształtem przypominają rosochy łosia, stąd też wzięła się nazwa tej odmiany. Ta egzotyczna roślina najlepiej prezentuje się zawieszona na ścianie w ozdobnym koszu. Płaskla wymaga nieco większej uwagi – lubi wilgotne powietrze, ale nie toleruje zraszania. Należy także unikać podlewania rośliny od góry, ponieważ jej liście mogą zacząć gnić po nadmiernym kontakcie z wodą.

Orlicza to paproć o egzotycznym wyglądzie. Fot. wirestock/CanvaPro

Jak dbać o paprocie w domu?

Aby paprocie rosły zdrowo i bujnie, na starcie trzeba im zapewnić odpowiednie warunki:

  • Stanowisko

Paprocie najlepiej czują się w miejscach z rozproszonym światłem. Bezpośrednie nasłonecznienie może poparzyć ich delikatne liście, dlatego należy unikać ustawiania ich na parapetach. Paprocie będą dobrze rosły postawione na wyższych półkach, gdzie nie są narażone na poparzenia oraz częste dotykanie ich delikatnych łodyg.

  • Podłoże

Odpowiednie podłoże dla paproci powinno być bogate w próchnicę, przepuszczalne, dobrze utrzymywać wilgoć oraz mieć lekko kwaśny odczyn PH na poziomie w granicach 5-6. Do paproci dobrze sprawdzi się mieszanka: 10% podłoża uniwersalnego do roślin, 20 proc. torfu kwaśnego, 30 proc. włókna kokosowego, 30 proc. czipsu kokosowego oraz 10 proc. mieszanki perlitu i keramzytu w stosunku 1:1.

Przeczytaj również: Cenne składniki w domowej odżywce. Paprotka rozrośnie się jak nigdy wcześniej

Jak pielęgnować paproć? Najważniejsze zasady

Aby paprocie były zdrowe i piękne, należy stosować się do kilku podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Rośliny te nie są one szczególnie wymagające, ale zaniedbanie nawet jednej z nich poskutkuje znacznym pogorszeniem kondycji:

  • Podlewanie

To najważniejszy aspekt pielęgnacji paproci. Jej podłoże powinno być stale wilgotne, ale jednocześnie nie może zatrzymywać wody. Dlatego na dnie doniczki musi być odpływ. Paproć należy podlewać regularnie, najlepiej co 2 dni, ale za to mniejszą ilością miękkiej wody o temperaturze pokojowej. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi. Korzenie paproci są bardzo wrażliwe na brak wody, co momentalnie widać po liściach rośliny, które wówczas zaczynają usychać.

  • Wilgotność powietrza

Paprocie uwielbiają wysoką wilgotność powietrza, dlatego doskonale sprawdzą się w łazienkach z oknem. Natomiast jeżeli roślina jest utrzymywana w innym pomieszczeniu, warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Należy podkreślić, że nie każda odmiana paproci toleruje zraszanie. Nie sprawdzi się ono w przypadku gatunków o owłosionych liściach, które mogą zacząć gnić.

  • Nawożenie

W sezonie wegetacyjnym, tj. od wiosny do wczesnej jesieni, paprocie wymagają regularnego nawożenia raz w miesiącu. Najlepiej sprawdzają się do tego nawozy dedykowane roślinom zielonym.

  • Przesadzanie

Paprotki preferują ciaśniejsze doniczki, dlatego ich częste przesadzanie jest wręcz niewskazane. Powinno się je wykonywać dopiero wtedy, kiedy zauważy się zahamowanie we wzroście rośliny. Jeżeli przesadzanie jest już konieczne, najlepiej przeprowadzić je wczesną wiosną. Nowa doniczka musi mieć otwory drenażowe, które zapobiegną przelaniu rośliny.

Paproć nie lubi bezpośredniego światłą słonecznego. Fot. duskbabe/123RF.com

Czego nie lubi paproć domowa?

Paprocie domowe, choć stosunkowo łatwe w uprawie, mają swoje wymagania i źle reagują na pewne czynniki. Czego unikać, aby nie zaszkodzić roślinie?

  • Przesuszenia

Paprocie nie tolerują braku wody w podłożu – ich liście zaczynają brązowieć i schnąć. Regularne podlewanie jest więc absolutną podstawą pielęgnacji.

  • Zbyt suchego powietrza

Paprocie pochodzą z wilgotnych lasów tropikalnych i wymagają wysokiej wilgotności powietrza. Jej brak prowadzi do szybkiego wysychania liści. Problem ten często występuje zimą, gdy ogrzewanie dodatkowo wysusza powietrze w pomieszczeniach.

  • Przeciągów

Paprocie nie tolerują przeciągów ani gwałtownych zmian temperatury. Dlatego nie sprawdzą się na żadnym parapecie. Optymalna temperatura dla paproci to 18–22°C. Należy ustawić je w miejscu stabilnym pod względem warunków termicznych.

  • Bezpośredniego światła słonecznego

Paprocie w naturze rosną w przeważnie w dużym zacienieniu. Dlatego ich delikatne liście nie są przystosowane do bezpośredniego działania promieni słonecznych. Najlepiej ustawić paproć w miejscu z rozproszonym światłem, gdzie nie będzie narażona na poparzenia. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak szybko pozbyć się pleśni w doniczce? Domowy sposób zadziała lepiej niż drogi środek grzybobójczy

Grubosz wypuści nowe listki, a nawet kwiaty. Wystarczy, że będziesz go podlewać naturalnym wzmacniaczem

W paski, kropki, pachnące. Najpiękniejsze storczyki dla początkujących i zaawansowanych

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.