Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Helikonia dziobata i papuzia. Jak uprawiać egzotyczne kwiaty w doniczce?

Helikonia dziobata i papuzia to egzotyczne rośliny, które słyną z kolorowych kwiatostanów. Wyjaśniamy, jakie mają wymagania i co zrobić, by te tropikalne piękności zdrowo rosły w naszym domu.

Helikonia dziobata i papuzia. Jak uprawiać egzotyczne kwiaty w doniczce?
Helikonia dziobata i helikonia papuzia. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda helikonia dziobata i helikonia papuzia?

Helikonie to egzotyczne kwiaty, które w naturze występują w strefach tropikalnych. Można je spotkać m.in. na Hawajach, Florydzie czy Kostaryce. Ze względu na atrakcyjny wygląd helikonie zaczęto uprawiać jako rośliny doniczkowe.

Czym się równią od siebie helikonia dziobata i helikonia papuzia?

  • Helikonia dziobata — posiada duże i szerokie liście, przypominające wyglądem liście bananowca. W środowisku naturalnym osiąga do 3-4 metrów wysokości, jednak uprawiana w warunkach domowych jest znacznie mniejsza. Jej największą ozdobą są zwisające kwiatostany z wieloma łódkowatymi odnogami. Kwiaty te są czerwonego koloru, a ich końcówki przebarwiają się na odcień limonkowo-żółty.

  • Helikonia papuzia — osiąga dużo mniejsze rozmiary niż helikonia dziobata. W naturze dorasta zwykle do 1-2 m wysokości. Ma podłużne i ostro zakończone liście z wyraźnym nerwem środkowym. Kwiaty helikonii papuziej w odróżnieniu od dziobatej mają stojący, a nie zwisający pokrój. Pędy kwiatowe zakończone są kilkoma kwiatostanami o łódkowatym kształcie. Zwykle mają one pomarańczowy kolor z ciemnymi czubkami.

Uprawa i wymagania helikonii

Uprawa helikonii nie należy do najłatwiejszych, ponieważ roślina ma dosyć specyficzne wymagania. Ich liście szybko się rozrastają, a kwiaty pojawiają się tylko sezonowo. Jeśli jednak lubisz wyzwania i pasjonują cię nietypowe egzotyczne rośliny, helikonia to okaz dla ciebie. Jak uprawiać te niezwykłe kwiaty?

  • Stanowisko

Do optymalnego rozwoju helikonia wymaga jasnego rozproszonego światła przez co najmniej 8-10 godzin w ciągu dnia. Oznacza to, że w okresie zimowym konieczne będzie doświetlanie rośliny llampami fluorescencyjnymi. Dodatkowo należy jej zapewnić dosyć wysoką temperaturę. Latem w jej otoczeniu powinno być 25-27 stopni Celsjusza, a zimą nie mniej niż 17-15 stopni.

  • Podłoże

Gleba do uprawy helikonii powinna być żyzna, przepuszczalna i wilgotna o lekko kwaśnym pH. Na dnie doniczki należy wysypać warstwę drenażu. Roślina szybko się rozrasta, dlatego będzie potrzebować dużej doniczki.

  • Podlewanie

Helikonia wymaga obfitego podlewania i ciągłego dostępu do wody. Dlatego też konieczne będzie zraszanie liści, które zapobiegnie ich wysychaniu. Należy też regularnie sprawdzać stan podłoża w doniczce. Jeśli będzie suche, roślinę należy podlać. Warto też ustawić w pobliżu doniczki nawilżać powietrza lub postawić pojemnik z kwiatkiem na podstawce z kamieniami zamoczonymi w wodzie.

  • Nawożenie

W trakcie sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny do jesieni warto zasilać helikonie płynnym nawozem do roślin zielonych. Zabieg ten należy powtarzać raz na dwa tygodnie. Aby pobudzić kwitnienie helikonii potrzebny będzie nawóz o podwyższonej zawartości fosforu.

  • Rozmnażanie

Helikonia bardzo szybko się rozrasta, a jej rozmnażanie bardzo łatwo wykonać poprzez podział bryły korzeniowej. Ten zabieg najlepiej przeprowadzić np. wiosną, podczas przesadzania rośliny do większej doniczki. Wówczas można podzielić roślinę na mniejsze kłącza i posadzić je w oddzielnych doniczkach.

  • Przycinanie

Po przekwitnięciu suche kwiatostany i łodygi należy obciąć. W ich miejscu w kolejnym sezonie pojawią się nowe kwiaty.

Czego nie lubią helikonie?

Helikonie uprawiane w ziemi zasadowej mogą z czasem żółknąć. Dlatego ważne jest posadzenie ich w ziemi o lekko kwaśnym odczynie. Helikonie nie lubią również przesuszonego podłoża i zbyt suchego powietrza w pomieszczeniach. Wtedy końcówki liści zaczynają brązowieć i wysychać na brzegach.

Niekorzystnie na rozwój tych roślin tropikalnych wpływa także brak słońca. W naszym kraju będzie to dla nich szczególnie odczuwalne podczas jesienno-zimowych miesięcy. Dlatego decydując się na uprawę helikonii, warto rozważyć zakup lamp doświetlających.

Przeczytaj również: Rośliny potrzebują w zimie więcej światła. Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem?

Doświetlanie roślin zimą jest konieczne, by mogły rosnąć i kwitnąć. Fot.123RF/CanvaPro

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.