Spis treści:
Dlaczego fiołek nie kwitnie?
Swoją ogromną popularność fiołek zawdzięcza pięknemu kwitnieniu, a także różnorodności odmian, w jakich występuje. Odpowiednio pielęgnowany może kwitnąć nawet przez cały rok, a przy tym nie ma wygórowanych wymagań uprawowych. Niestety czasem się zdarza, że roślina nie wypuszcza pąków kwiatowych. Najczęściej wynika to z błędów w uprawie. Poznaj przyczyny, dla których fiołek nie kwitnie.
- Niedostateczne nasłonecznienie – aby rośliny obficie kwitły, należy im zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego. Najlepszym stanowiskiem będą miejsca jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.
- Zbyt wysoka wilgotność podłoża – fiołki lepiej znoszą suszę niż przelanie. Nadmiar wody w glebie powoduje gnicie i zamieranie korzeni, a w konsekwencji może doprowadzić do zamierania całej rośliny.
- Zraszanie – w czasie podlewania należy unikać moczenia liści, co może spowodować wystąpienie jasnożółtych plam.
- Niewłaściwa temperatura – optymalna temperatura do uprawy fiołka to 16-20 stopni Celsjusza.
- Zbyt duża doniczka – ze względu na dość płytki system korzeniowy rośliny powinny rosnąć w małych, kompaktowych doniczkach. Posadzone w zbyt dużych pojemnikach będą rozwijać liście, ale mogą nie zakwitnąć.
- Niedobór składników odżywczych – do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia bardzo ważne jest nawożenie fioka. W tym celu można sięgnąć po nawozy uniwersalne do kwitnących roślin doniczkowych.
Fiołek nie kwitnie z powodu błędów pielęgnacyjnych. Fot.123RF.com
Jak pobudzić fiołka do kwitnienia?
Fiołki są roślinami dość żarłocznymi, co oznacza, że potrzebują regularnego dokarmiania. Na rynku można znaleźć wiele preparatów do nawożenia tych roślin. Aby pobudzić fiołka do kwitnienia, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z domowych sposobów. Przygotuj naturalną odżywkę, a roślina będzie miała mnóstwo kwiatów. Przepis jest dziecinnie prosty.
Do przygotowania odżywki na kwitnienie fiołka potrzebne będą przede wszystkim suche drożdże, które można znaleźć w każdym supermarkecie. Zawierają azot, potas i fosfor, dzięki którym rośliny rosną szybciej i są bardziej odporne na choroby. Co więcej, stymulują do lepszego kwitnienia. Do osobnego naczynia wlej na początek 500 ml wody i dodaj łyżkę suchych drożdży. Następnie dodaj łyżkę cukru, który jest potrzebny do aktywacji drożdży i przyspieszenia procesu fermentacji. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj. Tak przygotowany preparat połącz z litrem wody i gotowe. Podlewaj fiołki raz na 30 dni, a będą bujnie kwitły niemal przez cały rok. Taka naturalna odżywka jest bardzo prosta i tania, a przy tym działa równie skutecznie, co najdroższe nawozy ze sklepów ogrodniczych.
Przeczytaj również:
Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]
Gasteria armstrongii - niezwykły sukulent do uprawy w domu. Co zrobić, żeby zakwitł?
Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.