Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak szybko pozbyć się pleśni w doniczce? Domowy sposób zadziała lepiej niż drogi środek grzybobójczy

Pleśń w doniczce z kwiatami domowymi to niestety częsty widok. Biały, puszysty nalot na podłożu nie tylko brzydko wygląda, ale również szkodzi naszym roślinom doniczkowym, warto więc wiedzieć, jak skutecznie z nim walczyć. Jaki domowy środek najszybciej upora się z pleśnią w doniczce? Podpowiadamy w artykule.

Jak szybko pozbyć się pleśni w doniczce? Domowy sposób zadziała lepiej niż drogi środek grzybobójczy
Wyjaśniamy, skąd się bierze pleśń w doniczce i jak szybko się jej pozbyć. Fot.izzzy71/CanvaPro

Spis treści:

Skąd się bierze pleśń w doniczce?

Pleśń w doniczce to dość częste zjawisko, z którym zmaga się większość właścicieli roślin domowych. Łatwo ją zauważymy, przyglądając się powierzchni ziemi w pojemniku. Pojawia się na niej zazwyczaj biały, choć czasem lekko brązowy nalot, który z wierzchu jest puszysty. Można pomylić go z żółtawym osadem wapiennym, będącym skutkiem podlewania roślin twardą wodą. Pleśń jest jednak od niego dużo bardziej niebezpieczna. Przede wszystkim dlatego, że wrastająca w podłoże grzybnia może doprowadzić nawet do obumarcia rośliny.

Skąd się bierze pleśń w doniczce? Jej obecność wskazuje na niezdrowe środowisko wzrostu, czemu sprzyjają następujące czynniki:

  • Nadmierne podlewanie – zbyt częste i obfite nawadnianie roślin domowych jest główną przyczyną pojawiania się pleśni na podłożu w doniczce;

  • Słaby drenaż – jeśli w pojemniku nie ma otworu odpływowego oraz warstwy keramzytu, gleba będzie nadmiernie wilgotna i łatwo rozwinie się na niej pleśń;

  • Brak cyrkulacji powietrza – niewystarczająca wentylacja w miejscu, gdzie uprawiamy rośliny, przyczynia się do powstawania nalotu w doniczce;

  • Niedostatek światła – rośliny uprawiane w słabo oświetlonych miejscach są bardziej podatne na rozwój pleśni;

  • Rozkład materiałów organicznych – skórki bananów, fusy po kawie czy inne resztki organiczne, które wykorzystujemy do nawożenia roślin doniczkowych, sprzyjają rozwojowi pleśni, jeśli długo zalegają na powierzchni ziemi w doniczce.

Opisane wyżej warunki najczęściej występują w naszych domach w okresie jesienno-zimowym, dlatego to właśnie wtedy zazwyczaj zmagamy się z pleśnią w roślinach doniczkowych.

Nadmierne podlewanie sprzyja rozwojowi pleśni na ziemi w doniczce. Nadmierne podlewanie sprzyja rozwojowi pleśni na ziemi w doniczce. Fot. alexeyarz/123RF.com

Przeczytaj również: Ważny zabieg po kwitnieniu grudnika. Znów wypuści pąki

Domowy środek na pleśń w doniczce

Walcząc z pleśnią, musimy mieć pewność, że nie zaszkodzimy roślinom doniczkowym. Warto zdecydować się na naturalne, ale skuteczne i bezpieczne w stosowaniu metody. Zanim sięgniemy po domowy środek na pleśń w doniczce, wykonajmy kilka prostych czynności, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nalot długo się nie pojawi. Jak zwalczyć pleśń na ziemi z rośliną pokojową? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Usuwamy pleśń z wierzchu – zaczynamy od delikatnego zeskrobania warstwy pleśni z podłoża. Możemy do tego użyć czystej łyżki lub małej łopatki;

  • Nakłuwamy podłoże – patykiem lub widelcem ostrożnie nakłuwamy ziemię w doniczce, aby ją rozluźnić i napowietrzyć. Uważamy, aby nie uszkodzić korzeni rośliny;

  • Stosujemy domowy środek na pleśń w doniczce – ziemię posypujemy cynamonem lub sodą oczyszczoną. Zamiennie możemy użyć roztworu z wody utlenionej i wody z kranu (stosunek 1:5), którym zraszamy podłoże, omijając pędy rośliny. Środki te zadziałają lepiej niż drogie preparaty grzybobójcze.

Warto przeanalizować swoje nawyki związane z podlewaniem i dostosować je do potrzeb rośliny. Zimą zazwyczaj najlepiej jest pozwolić glebie częściowo przeschnąć, zanim znów sięgniemy po konewkę. Pamiętajmy też, aby uprawiać kwiaty domowe w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Jeśli mimo zastosowania tych środków pleśń wróci, konieczne może okazać się przesadzenie egzemplarza do świeżej gleby oraz staranne umycie doniczki. Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy też spróbować wysterylizować stare podłoże. Trzeba umieścić je na dużej blasze i piec w temperaturze 100°C przez 30 min. Gdy wystygnie, na nowo sadzimy w nim roślinę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Grubosz wypuści nowe listki, a nawet kwiaty. Wystarczy, że będziesz go podlewać naturalnym wzmacniaczem

Niezwykły owoc obniża ciśnienie i zapobiega miażdżycy. Jak uprawiać kaki w doniczce?

W paski, kropki, pachnące. Najpiękniejsze storczyki dla początkujących i zaawansowanych

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.