Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Palma waszyngtonia w doniczce. Uprawa i pielęgnacja

Chyba każdemu człowiekowi na świecie palmy kojarzą się z egzotyką i wakacjami w ciepłych krajach. Nic dziwnego, to bardzo charakterystyczne rośliny. Na szczęście można je uprawiać w domu lub we własnym ogrodzie. Wiele z nich to doskonałe rośliny doniczkowe. Jedną z ciekawych propozycji jest palma waszyngtonia. Dowiedz się o niej więcej! 

Palma waszyngtonia w doniczce. Uprawa i pielęgnacja
Uprawa waszyngtonii nie jest wymagająca. Fot.123RF.com

Spis treści:

Palma washingtonia – pochodzenie i charakterystyka 

Ile ludzi, tyle nazw. Palma waszyngtonia to przykład rośliny, której nazwami można żonglować, a i tak każdy wie, o co chodzi. Prawdą jest, iż została ona nazwana na cześć pierwszego prezydenta Ameryki, George’a Washingtona. 

Waszyngtonia wywodzi się z dość suchych obszarów położonych na terenie Meksyku. Równie często występuje w południowych regionach USA. W naturalnym środowisku może osiągać aż 30 m wysokości i prawie 1 m średnicy. W warunkach domowych, hodowana w doniczce, będzie odpowiednio niższa. Co ciekawe, palma washingtonia występuje tylko w dwóch typach:  

 • washingtonia robusta – mocna, zwana meksykańską, 
 • washingtonia filifera – nitkowata, zwana kalifornijską.  

Pnie obu tych odmian są przysłonięte suchymi, opadającymi z wiekiem liśćmi, które przypominają spódniczki. Zarówno waszyngtonia robusta, jak i filifera charakteryzują się widocznymi na nich białymi nitkami. Liście obu odmian są sztywne i pokryte kolcami. Korony dojrzałych drzew są zwarte i gęste. Pień jest smukły ku górze i grubszy u podstawy. Tułów washingtonii filifera jest prosty, a liście ciemnozielone, z domieszką szarości. Tworzą one okazały wachlarz. W przypadku waszyngtonii nitkowatej ilość włókien jest większa, można zauważyć, że odrywają się one od brzegów liści. Co ciekawe sam liść tej odmiany mierzy 2 m długości.  

Washingtonia filifera wyróżnia się pięknie kwitnącymi, białymi kwiatami. Niestety, można je zobaczyć, jedynie podróżując po ciepłych krajach, bowiem roślina rzadko występuje w warunkach domowych.  

W przypadku waszyngtonii robusty, zwanej również sonorae, jest nieco inaczej. Gatunek ten to bylina przypominająca drzewo. Ta waszyngtonia rośnie wyższa niż jej siostra filifera. Liście robusty są również wachlarzowate, ale jasnozielone. Tworzą przepiękny, okazały pióropusz. Washingtonia robusta także ma nitki, jednak znacznie mniej lub prawie wcale. W przypadku tego gatunku wcięcie liści jest głębsze i widoczne na ok. 2/3 długości. Ogonek jest czerwony, a kwiaty, jak u poprzedniczki, białe. 

Palma Waszyngtona – warunki uprawy 

Uprawa waszyngtonii nie jest wymagająca. Te efektowne rośliny można z łatwością hodować w doniczkach. Ponadto są to palmy odporne na zimno, niestraszne im są też choroby czy atak szkodników. Waszyngtonia w uprawie pojemnikowej praktycznie nigdy nie osiąga dużych rozmiarów. Przeważnie jest to kilka metrów. Palmy są długowieczne i bardzo dekoracyjne, można nimi przystroić dosłownie każdą przestrzeń. Ponadto nadają niezwykłego, egzotycznego klimatu pomieszczeniu, w którym się znajdują. Co ciekawe, w sklepach dostępnych jest wiele wersji tych drzewek, a ich wybór stale się poszerza. 

Przeczytaj również: Storczyki piękne jak nigdy. Do podlewania wystarczy dodać jeden składnik

Waszyngtonia – wysiew w doniczce 

Aby zadbać o odpowiednią uprawę roślin, przed wysiewem należy namoczyć nasiona w letniej wodzie. Taki zabieg powinien trwać ok. 72 h. Następnie układa się nasiona w ziemi, na głębokość ok. 2 cm i przykrywa pojemnik mokrą szmatką. Tak przygotowaną sadzonkę powinno się odstawić w ciepłe miejsce. Maksymalna temperatura takiego pomieszczenia nie może przekraczać 30°C. Podłoże palmy trzeba stale nawilżać. Nasiona waszyngtonii kiełkują stosunkowo szybko, od 1 do 6 miesięcy od chwili ich wysiania. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Tropiart (@tropiart_pl)

Uprawa nitkowatych oraz mocnych nasion waszyngtonii jest bardzo wygodną i tym samym powszechną metodą uprawy tych roślin w domu. Z uwagi na fakt, iż drzewko tworzy tylko jeden pień, rozmnażanie go metodami wegetatywnymi nie będzie możliwe. 

Waszyngtonia robusta – dlaczego to dobry wybór? 

Z dwóch wymienionych odmian waszyngtonii to robusta uważana jest za palmę z nieco mniejszą tolerancją na zimno. Mimo to, z uwagi na fakt jej szybkiego wzrostu, stała się rośliną bardzo popularną, także i w Polsce. W trakcie dojrzewania potrafi wypuścić od 8 do 15 liści. Co ciekawe, ma ona wiele cech drzewa alejowego. Z tego powodu washingtonia robusta jest często wybierana przez botaników miejskich.

Palma Waszyngtona radzi sobie świetnie na obszarach, gdzie występują mocniejsze i częstsze opady deszczu. To drzewko, które ma wysoką odporność na wilgoć. Toleruje praktycznie każdy klimat, od umiarkowanego aż po tropikalny. Gatunek ten sprawdza się zarówno w uprawie domowej, jak i zewnętrznej. Można ją śmiało hodować na balkonie, tarasie, czy w przydomowym ogrodzie. Przy uprawie gruntowej należy zadbać o to, aby jej podłoże było wystarczająco zdrenażowane. W okresie zimowym roślinę należy odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem, stosując w tym celu kable grzewcze. 

Nie jest istotne, czy palma rośnie w domu, czy na podwórku, jej podłoże zawsze musi być luźne. Dobrze sprawdza się tu mieszanka gleby do sadzenia, z piaskiem rzecznym. Oprócz tego, w momencie przesadzania drzewa do innej doniczki, bezwarunkowo trzeba wprowadzić materię organiczną, np. próchnicę lub zgniły obornik kompostowy. 

Przeczytaj również: Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Palma Waszyngtona – pielęgnacja domowa 

Palmy lubią warunki panujące w domu. Ich pielęgnacja nie jest bardzo skomplikowana i nie wymaga specjalnych umiejętności. Mimo że palmy różnią się od siebie nieco pod względem upodobań, warto jednak poznać podstawowe informacje o ich pielęgnacji odnoszące się do obu odmian. 

 • Waszyngtonia w czasie wzrostu powinna być obficie podlewana. Zimą nawadnianie można nieco ograniczyć. Aby ponowić proces, należy upewnić się, że wierzchnia warstwa ziemi w doniczce nieco wyschła. Jeśli tak, to znak, że można ją powtórnie nawilżyć.
   
 • Palma nie powinna stać przy źródłach ciepła, np. przy grzejniku. Waszyngtonie są całkiem odporne na niską wilgotność powietrza, ale warto postawić na stałe przy donicach pojemnik z wodą. Dzięki odpowiedniej wilgoci powietrza liście palmy urosną i na dłużej zachowają swą intensywną zieleń.
   
 • Często spotkać się można z opinią, że palmy uwielbiają światło. Nie jest to do końca prawda. Waszyngtonia nie potrzebuje nadmiernej ekspozycji na słońce. Do uprawy tego dekoracyjnego drzewka najlepiej sprawdzi się światło rozproszone. W warunkach domowych roślina powinna stać wysoko, np. na parapetach od strony wschodu lub zachodu. W ciemne dni warto zadbać o dodatkowe oświetlenie palm, ale nie musi być ono mocne. W sklepach są dostępne specjalne świetlówki, które można dopasować do wymagań stawianych przez roślinę.
   
 • Optymalna temperatura pomieszczenia, w którym przebywa roślina, powinna wynosić maksymalnie 20-24°C. W upalne dni, w celu obniżenia temperatury, trzeba zadbać o odpowiednie przewietrzenie pokoju.
   
 • Zarówno waszyngtonia nitkowata, jak i waszyngtonia mocna wymagają nawożenia preparatami zawierającymi żelazo. W innym wypadku, jeśli roślina stoi na drewnianej podłodze, istnieje prawdopodobieństwo zabarwienia jej na żółto. Palmę zaleca się „karmić” przynajmniej dwa razy w miesiącu. Dobrze, aby specjalistyczny nawóz miał w składzie również azot, potas i fosfor. 

Jak jednak widać, wymagania, które stawia ta palma, nie są wysokie. Dlatego to gatunek, którym warto urozmaicić aranżację w domu, na tarasie, a nawet w ogrodzie. 

Przeczytaj również: 

Jak uprawiać sagowiec w warunkach domowych?

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.