Rośliny domowe

Liście anturium przysychają i robią się brązowe. Uratuj je i dokarm specjalnym koktajlem

U sąsiadki wygląda, jak z magazynu florystycznego, a u ciebie żółknie, wysycha i traci liście? Wykluczyłeś już choroby infekcyjne i owadzie szkodniki? Możliwe, że to błędy w pielęgnacji anturium są przyczyną osłabienia rośliny. Podaj jej ten mineralny koktajl i spraw, że odżyje.

Liście anturium przysychają i robią się brązowe. Uratuj je i dokarm specjalnym koktajlem
Żółte liście anturium to oznaka osłabienia. Po tej terapii witaminowej więcej się nie pojawią. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego liście anturium wysychają zimą?

Zastanawiasz się, dlaczego liście anturium wysychają zimą częściej niż latem? Odpowiedź jest prosta – sprzyjają temu warunki panujące w domu. Zadbaj o swoją roślinę, eliminując czynniki stresu takie, jak nadmierne przeciągi, przesuszone powietrze i przegrzanie. Wybierz jej miejsce bez bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. Dla anturium idealne są stanowiska wschodnie i zachodnie.

Obumieranie liści i usychanie kwiatów może wynikać z nadmiernego lub niedostatecznego podlewania. Co ciekawe, roślina nie przepada za zbyt dużą ilością wody, ale potrzebuje za to wysokiej wilgotności powietrza.

podlewanie zimą Sprawdź zapotrzebowanie roślin doniczkowych na wodę zimą – może być inne niż latem. Fot. CanvaPro

Zatem zimą postaraj się trzymać ją z dala od uchylanego okna balkonowego i rozgrzanego kaloryfera, a liście (ale nie kwiaty) spryskuj regularnie. Do podłoża wodę dozuj zgodnie z zasadą, która mówi, że w klimacie umiarkowanym anturium nie wymaga podlewania częściej niż 1-2 razy w tygodniu. Jeśli kwiat zimuje w chłodnym pomieszczeniu, podaż wody warto jeszcze bardziej ograniczyć.

Przeczytaj również: To dlatego anturium nie kwitnie i choruje. Kwiaty tego nie znoszą

Czy trzeba ucinać wyschnięte liście?

Liście anturium, podobnie jak innych roślin, służą procesom fotosyntezy i wymiany gazowej. Dlatego jeśli tylko można, warto je ratować. Części zajęte chorobowo, żółknące i obumierające w wyniku infekcji grzybowej czy ataku szkodników wymagają natychmiastowego usunięcia, aby możliwe było odratowanie reszty kwiatu. Pozostawienie słabych liści zabiera roślinie mnóstwo energii na ich podtrzymanie.

Lekko przyschniętych końcówek liści nie musisz obcinać, chyba że ze względów estetycznych. Wówczas pamiętaj, aby użyć w tym celu ostrego, najlepiej sterylnego narzędzia. To zabezpieczy tkanki przed większymi urazami i ułatwi procesy gojenia się rany. Gdy roślina sama odrzuca liść, a stopień jego zniszczenia wynosi ponad 50 proc. – jest brązowy, sztywny i suchy lub zaczyna gnić – pozbądź się go z częścią łodygi lub bez niej, jeśli wybija z niej pęd.

anturium liście Zły wygląd liści anturium świadczy o niekorzystnych warunkach i braku odżywienia. Fot. CanvaPro

Jak pobudzić anturium do wzrostu? Przygotuj koktajl mocy

Przy pielęgnacji anturium pilnuj odpowiedniej przepuszczalności podłoża twoich kwiatów. Lubią one lekką glebę, oddychającą, która nie zatrzymuje na długo wilgoci. Jeśli podłoże jest ciężkie i zbite, czas je uzdatnić poprzez dodanie np. mieszanki kory sosnowej z włóknem kokosowym. Do takiego podłoża możesz z powodzeniem dodać organiczny nawóz, który wspomoże regenerację, pobudzi anturium do wzrostu i utrzyma kwitnienie. Przygotuj koktajl mocy na bazie herbaty lub jogurtu naturalnego. To nie żart. Wypróbuj jedną z tych mieszanek i zobacz, jak anturium odzyskuje siły.

  1. Napar z zielonej herbaty: potrzebujesz 2 torebki z herbatką lub cztery łyżeczki herbaty liściastej dobrej jakości. Możesz użyć również innego rodzaju herbaty np. czarną. Wsyp ją do szklanego słoja i zalej 1 litrem ciepłej wody. Słój przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na 20 minut. Po tym czasie napar przesącz przez gęste sitko kuchenne. Uzyskasz żółto-zielony, płynny nawóz, który po ostygnięciu będzie istną bombą odżywczą dla kwiatów.

  2. Woda wapniowa: potrzebujesz dowolny rodzaj jogurtu naturalnego (jednak unikaj tych na mleku z proszku) i 1 litr wody. Łyżką do zupy przełóż jogurt do pojemnika z wodą i bardzo dokładnie wymieszaj. Tak przygotowany nawóz aktywuje mikroflorę gleby, doskonale utrzymuje kwitnienie, pobudza anturium do wzrostu i regeneruje w okresach zwiększonego stresu.

Jeśli twoje rośliny nie otrzymywały dotąd tych domowych nawozów, a dostrzegasz w ich wyglądzie niepokojące zmiany, koniecznie je wypróbuj – stosuj napar z herbaty lub wodę wapniową raz na 15 dni. Już wkrótce znów będziesz mógł cieszyć się żywymi kolorami kwiatów oraz żywozielonymi wachlarzami zdrowych liści bez plam.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Anturium marnieje zimą? Nic straconego, wystarczy je wzmocnić naturalną odżywką

Liście anturium brązowieją, kwiatów coraz mniej. Przygotowuj odżywkę ostatniej szansy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.