Spis treści:
- Sagowiec wygięty – charakterystyka
- Jakie stanowisko sagowca będzie dla niego najkorzystniejsze?
- Pielęgnacja sagowca wygiętego
- Na jakie szkodniki sagowca należy zwrócić szczególną uwagę?
- Ciekawostki o sagowcu
Sagowiec wygięty – charakterystyka
W mieszkaniach najczęściej można spotkać sagowiec wygięty (łac. Cycas revoluta). Na świecie uprawiany od ponad stu lat, podczas gdy istnieje już od ponad trzech tysięcy lat. Długie, pierzaste liście są giętkie i lekko się zwisające. Mają ciemnozielony kolor i wyrastają z niskiej, charakterystycznej dla tego gatunku kłodziny, układając się w zgrabną rozetę. Liście w pióropuszu są grube, gęste i ostre na końcach, natomiast te u nasady przekształcają się w ciernie. W warunkach domowych roślina dorasta do około 1 m wysokości, ale jej tempo wzrostu jest dosyć powolne. Wyrastające w okółkach liście pojawiają się na niej co sezon lub dwa. Sagowiec kwitnie tylko w naturalnych warunkach.
Sagowce mają specyficzny system korzeniowy, w którym żyją i funkcjonują sinice. Dzięki życiu w symbiozie z tymi organizmami, które mają zdolność wiązania azotu z powietrza, roślina ta świetnie sobie radzi nawet wtedy, gdy nie jest dokarmiana.
Jakie stanowisko sagowca będzie dla niego najkorzystniejsze?
Odpowiednia ziemia dla sagowca (cykas) to mieszanka uniwersalna. Warto wybrać taką z dodatkiem gruboziarnistego piasku, który ma za zadanie ją nieco rozluźnić dla lepszego dostępu powietrza. Jeśli chcesz stworzyć mieszankę ziemi samodzielnie, użyj do tego ziemi:
- darniowej,
- liściowej,
- i piasku.
Wymieszaj je ze sobą w proporcjach 2:3:1. Warto dorzucić jeszcze odrobinę węgla drzewnego, dzięki któremu zmniejszysz ryzyko powstawania chorób grzybowych. Na dnie doniczki musi się znajdować gruba warstwa drenażu, którą możesz wykonać ze żwiru lub dostępnego w sklepach ogrodniczych keramzytu.
Zmiana doniczki sagowca nie jest konieczna w każdym sezonie. Przesadzanie sagowca jest potrzebne dopiero wówczas, gdy korzenie zaczynają wypychać roślinę z doniczki. Zwykle następuje to po około 5 latach domowej uprawy. W takim wypadku wybieraj odrobinę większe doniczki, ale zawsze sadź sagowca na tej samej głębokości co ostatnio.
Roślinę tę można odmładzać, dzięki czemu mimo upływu lat masz szansę odzyskać jej świeży, przyjemny wygląd. W celu przeprowadzenia procesu odmłodzenia wytnij wszystkie zżółknięte liście około 2 cm od nasady, po czym umieść roślinę na intensywnym słońcu. Kiedy po kilku dniach zaczną się pojawiać nowe liście, przestaw roślinę z powrotem w głąb mieszkania, aby nie uległy one poparzeniu od zbyt intensywnego słońca, na które są wrażliwe.
Odpowiednie stanowisko sagowca w mieszkaniu musi uwzględniać dostęp rozproszonego światła wystawy południowej lub zachodniej. W sezonie w pomieszczeniu powinna panować temperatura nie niższa niż 18°C, natomiast w zimie nie niższa niż 15°C. Co ważne, sagowiec nie może być dotykany i lubi przewiewną przestrzeń, co oznacza, że nie powinien stać w ciągu komunikacyjnym. Najlepiej będzie się czuć na obszarze, na którym nie ma zbyt dużego ruchu.
Sagowca można rozmnażać zarówno poprzez odrosty, jak i przy pomocy zakopywanych kłodzin. Możliwe jest też rozmnażanie sagowca z nasion, jednakże każdy z tych procesów jest bardzo żmudny i długotrwały. Wysiane nasiona mogą wykiełkować już po 2 tygodniach, jednak czasami trzeba na to poczekać nawet pół roku.
Przeczytaj również: Rośliny domowe potrzebują wzmocnienia. Paprotka pokocha ten nawóz, urośnie w mig
Pielęgnacja sagowca wygiętego
Aby sagowiec prezentował się możliwie najlepiej, musisz odpowiednio o niego zadbać. Do właściwej uprawy potrzebuje odpowiednej pielęgnacji opartej na kilku najistotniejszych kwestiach:
- Nawadnianie jest podstawową czynnością pielęgnacyjną. Podlewanie sagowca musi być regularne i obfite. Niedopuszczalne jest przelewanie rośliny, dlatego najlepszą praktyką jest poczekanie z kolejnym podlaniem do momentu, aż ziemia w donicy trochę obeschnie. W praktyce zwykle oznacza to obfite nawadnianie raz na 10 dni. W zimie podlewaj sagowca jeszcze rzadziej. Nie zapominaj, że kłodzina jest bardzo wrażliwa na stojącą wodę, dlatego nie lej wody bezpośrednio na nią.
- Zraszanie sagowca jest równie istotne co podlewanie. Roślina ta uwielbia wilgoć z powietrza. W jego otoczeniu wilgotność nie powinna być niższa niż 50 %. Warto więc zraszać sagowiec na kilka dni, przy pomocy miękkiej wody i tylko rano. Woda musi zdążyć wyschnąć przed wieczorem, aby roślina pozostała w dobrej kondycji. Ponadto pamiętaj o regularnym przecieraniu wierzchniej warstwy liści z mało estetycznego kurzu. Używaj do tego wilgotnej szmatki.
- Nawożenie sagowca to kolejna ważna kwestia. Warto to robić przy pomocy nawozów płynnych. W przypadku stosowania nawozu organicznego wykonuj czynność raz w tygodniu. Kiedy jednak zdecydujesz się na nawóz mineralny, dokarmiaj rośliną nie częściej niż co miesiąc.
- Ważne jest również wspomniane przy okazji odmładzania rośliny przycinanie sagowca. Zawsze warto je wykonać w momencie, gdy któreś z liści zżółknie lub zaschnie.
Na jakie szkodniki sagowca należy zwrócić szczególną uwagę?
Choroby sagowca nie występują praktycznie wcale. Sagowiec jest silną rośliną i jeśli zaczyna wyglądać źle, to zwykle jest to wina nieprawidłowej pielęgnacji lub obecności szkodników. Jednym z popularniejszych jest przędziorek, który pojawia się zazwyczaj przy niskiej wilgotności otoczenia. Kiedy pajęczak zaatakuje sagowca, liście rośliny zaczynają żółknieć, a po czasie całkiem obumierają. Jeśli szkodników jest niewiele, wystarczy, że umyjesz roślinę pod prysznicem. Jeśli jednak obserwujesz ich znacznie więcej, użyj insektycydów.
Drugim nieproszonym gościem jest wciornastek, który odwiedza sagowca przy zbyt wysokiej temperaturze na zewnątrz i jednocześnie niskiej wilgotności powietrza. Na liściach rośliny zainfekowanej przez wciornastki pojawia się szarawy nalot.
Jeśli zaobserwowałeś na liściach sagowca dosyć duże, brązowe plamy, to masz do czynienia z tarcznikami. Ich obecność powoduje dodatkowo blednięcie, usychanie i obumieranie liści.
W każdym z przypadków, jeśli chcesz być skuteczny, musisz wykonać odpowiednią ilość oprysków insektycydami. W innym wypadku rośliny bardzo szybko przestaną się rozwijać i zaczną obumierać.
Ciekawostki o sagowcu
Jako jedyny przedstawiciel rodziny sagowcowatych, sagowiec ma wiele wyjątkowych cech, z których duża część nie wydaje się oczywista. Czy wiesz, że:
- sagowiec jest zwykle odporny na szkodniki i choroby, jednak źle radzi sobie z za dużą ilością wody,
- sagowce powstały zaraz po paprociach i są z nimi bardziej spokrewnione niż z palmami,
- są to rośliny rozdzielnopłciowe, co oznacza, że istnieją zarówno osobniki męskie, jak i żeńskie,
- w warunkach naturalnych osiąga wysokość 6 do 7 m po minimum 50 latach wzrostu,
- wszystkie części rośliny są wysoce trujące, a w szczególności nasiona i młode liście, przez co nie jest ona polecana właścicielom zwierząt domowych,
- nasiona sagowca to orzeszki, które można spożyć mimo obecności trucizny, ale po odpowiedniej obróbce,
- w dawnych czasach z nasion sagowca tworzono chleb.
Sagowiec jest jedną z piękniejszych roślin doniczkowych, który będzie pasował do większości aranżacji domowych. Warto więc zwrócić na niego uwagę przy wyborze roślin do uprawy w domowych warunkach.
Przeczytaj również:
Jak dbać o fiołki doniczkowe? Odpowiednia pielęgnacja zapewni długie kwitnienie
Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]