Rośliny domowe

Dlaczego azalia doniczkowa nie kwitnie i gubi liście. Ten zabieg pomoże ratować roślinę

Azalia powszechnie pojawia się w polskich ogrodach. Istnieje jednak również jej mniejsza odmiana, pozwalająca na uprawianie w doniczkach. To piękna, dekoracyjna roślina o charakterystycznych kwiatach w różnych kolorach. Jak poprawnie pielęgnować azalię doniczkową? 

Dlaczego azalia doniczkowa nie kwitnie i gubi liście. Ten zabieg pomoże ratować roślinę
Azalia doniczkowa musi mieć stworzone odpowiednie warunki, by mogła kwitnąć pięknie i długoFot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Charakterystyka azalii doniczkowej 

Azalia doniczkowa cechuje się pięknymi, delikatnymi kwiatami przypominającymi falbankowe spódniczki. W wersji doniczkowej najczęściej można znaleźć rośliny kwitnące na różowo, biało lub purpurowo. Z tego względu coraz częściej wykorzystuje się kwiaty tego typu jako dekorację wnętrz. 

Krzew ma formę kulistą i jest dość niewielki. Na rynku znaleźć można także specjalne odmiany na pniu, sięgające 50 cm wysokości. Roślina ta pozwala na łatwe przycinanie, dopasowując do własnych preferencji. 

Najczęściej w doniczkach sprzedaje się następujące gatunki azalii: 

 • azalia japońska doniczkowa, 
 • azalia indyjska. 

Poszczególne gatunki azalii doniczkowej różnią się od siebie przede wszystkim kolorem, wielkością czy okresem kwitnienia. Na ogół jednak ich pielęgnacja jest dość podobna niezależnie od wybranego typu rośliny. Na ogół kwiaty azalii doniczkowej przyjmują kolor biały, łososiowy, fioletowy, różowy, czerwony czy purpurowy. 

Przeczytaj również: Zjawiskowa i wymagająca. Jak pielęgnować azalię indyjską?

azalia indyjska

Azalia indyjska stanowi przepiękną dekorację do chłodniejszych pomieszczeń. Fot.123RF.com

Pielęgnacja azalii doniczkowej 

Pielęgnacja azalii doniczkowej nie jest zbyt skomplikowana. Najważniejsze jest uważanie na szkodniki i choroby grzybowe. Odpowiednio uprawiany krzew prezentuje się pięknie i kwitnie bardzo obficie, idealnie dopełniając wnętrze w dowolnym stylu. W sezonie letnim z powodzeniem można wystawić roślinę na zewnątrz. Łatwe jest również jej formowanie i rozmnażanie azalii doniczkowej. Jakich zasad należy przestrzegać w pielęgnacji azalii doniczkowej? 

 • Stanowisko 

Latem istnieje opcja umieszczenia azalii doniczkowej na podwórku. To roślina, która lubi duże nasłonecznienie, jednak promienie nie powinny padać bezpośrednio na jej liście i kwiaty. Temperatura w takich miejscach nie musi być jednak wysoka – dobrze sprawdzi się około 10-12 stopni Celsjusza. Zimą stanowisko dla azalii doniczkowej powinno być nieco inne. Warto zadbać, by było ono jasne, a jednocześnie chłodne. Temperatura powinna wynosić około 10-15 stopni Celsjusza. Na ogół najlepiej trzymać roślinę przy oknie. 

W miejscach, w których rosną azalie doniczkowe, powietrze musi być mocno wilgotne. W ten sposób warto ustawić doniczkę na podstawce wyłożonej kamieniami zanurzonymi w wodzie. Dobrze sprawdzi się też większa osłonka wypełniona wilgotnym torfem. W ten sposób woda może stopniowo parować, zapewniając większą wilgotność powietrza. 

 • Podlewanie 

Podlewanie azalii doniczkowej ma na celu zapewnienie delikatnej wilgoci przez cały czas. W innym przypadku może bowiem dojść do przesuszenia, co skutkuje gubieniem liści i więdnięciem kwiatów. W przypadku azalii doniczkowej trzeba pamiętać o tym, by nie doprowadzić do jej przelania. Wówczas może wystąpić gnicie korzeni. Do podlewania warto używać wody miękkiej, która nie zawiera wapnia. Dobrze sprawdzi się zebrana deszczówka, ciecz przefiltrowana specjalnym filtrem czy woda destylowana. Najlepiej, by miała ona temperaturę pokojową. Podlewanie można ograniczyć w sytuacji, gdy na krzewie pojawią się już pąki. 

Podlewanie azalii doniczkowej można przeprowadzać rzadziej także w czasie spoczynku. Nie należy jednak doprowadzać do przesuszenia rośliny. Podłoże powinno być delikatnie wilgotne. 

 • Ziemia 

Ziemia dla azalii doniczkowej powinna mieć kwaśny odczyn, wahający się w granicach pH 4,5-5,5. Takie podłoże musi być również bogate w próchnicę. Na rynku znajdują się specjalne mieszanki do azalii, zawierające dużą ilość kwaśnego torfu. 

 • Przycinanie 

Azalię doniczkową z powodzeniem można przycinać. W ten sposób formuje się ciekawe kształty, które jeszcze lepiej wpisują się w wyposażenie konkretnego wnętrza. W sklepach znaleźć można też gotowe, już uformowane krzewy w kształcie kulki czy nawet piramidki. Osoby bardziej wprawione mogą również stworzyć poprzez przycinanie azalii doniczkowej małe drzewko bonsai. 

Przycinanie azalii doniczkowej powinno być przeprowadzane co roku wiosną. W ten sposób można pozbyć się przekwitłych kwiatostanów oraz skrócić pędy o około 2-3 cm. To dobra metoda w sytuacji, gdy zależy Ci na zagęszczeniu krzewu. Jeśli roślina ma mieć określony kształt, warto zachować go przy każdym przycinaniu. W przypadku gatunków na pniu należy usunąć boczne odrosty. 

 • Nawożenie 

Nawożenie azalii doniczkowej należy przeprowadzać raz na 3 tygodnie, w okresie od kwietnia do sierpnia. W tym celu konieczne jest skorzystanie z odżywek stworzonych z myślą właśnie o tym gatunku lub o roślinach kwasolubnych. Najważniejsze, by nawozy nie zawierały wapnia, wpływającego bezpośrednio na odczyn gleby. Przed nawożeniem warto jednak podlać roślinę. 

Przeczytaj również: Dodaj kilka kropel do podłoża. Azalia zakwitnie, jak nigdy wcześniej!

azalia w doniczce Azalia indyjska (Rhododendron simsii) to roślina ceniona za swoje piękne kwiaty. Często można spotkać ją w postaci zachwycających drzewek bonsai.Fot. 123RF/PICSEL

 • Przesadzanie 

Przesadzanie azalii doniczkowej jest bardzo proste. Można to robić co roku, najlepiej wiosną, wybierając naczynie większe niż poprzednie. Starsze osobniki warto przenosić co 2-3 lata, gdy roślina przestanie się mieścić w zastosowanej uprzednio doniczce. Każdorazowo należy zastosować nowe podłoże, bogate w cenne substancje odżywcze. 

 • Choroby 

Najczęstsze choroby azalii doniczkowej to szara pleśń i mączniak prawdziwy. Jeśli usychają liście, prawdopodobnie roślinę objął grzyb. Najczęściej chodzi o fytoftorozę czy plamistość liści. Wśród insektów pojawia się też opuchlak truskawkowiec i mszyca azaliowa. Aby wyeliminować tego typu szkodniki i choroby, konieczne okazuje się stworzenie odpowiednich warunków dla rośliny. Jeśli jednak dojdzie do infekcji, warto zastosować specjalne środki dostępne w sklepach ogrodniczych. 

 • Rozmnażanie 

Azalię doniczkową z powodzeniem można rozmnażać we własnym domu. W tym celu wykorzystuje się półzdrewniałe części rośliny. Obcina się je od lutego do marca lub od maja do lipca. Sadzonki powinny obejmować około 3-4 międzywęźla. Cięcie należy wykonać prostopadle, tuż pod ostatnim węzłem. Istnieje też opcja obcięcia pędu z kawałkiem starszej, zdrewniałej części. Wówczas można zastosować specjalny preparat korzeniotwórczy. Pozwoli on na szybsze wykształcenie korzeni w nowej sadzonce. 

Rozmnażanie azalii doniczkowej należy przeprowadzać z wykorzystaniem mieszanki piasku i torfu. W takie podłoże należy wetknąć przygotowane sadzonki. Zazwyczaj trwa to około 4-5 tygodni. W tym czasie trzeba zadbać o właściwą temperaturę powietrza i samej gleby. Na ogół przyjmuje się, że może być to około 20 stopni Celsjusza. 

 • Gubienie liści 

Czasem zdarza się, że azalia zaczyna gubić liście. Zazwyczaj wynika to z niewłaściwie dopasowanego stanowiska. Wówczas wystarczy postarać się znaleźć lepiej doświetlony punkt i wprowadzić poprawny sposób podlewania. W ten sposób można zapobiec gubieniu liści azalii doniczkowej dość szybko. 

Kwitnienie azalii doniczkowej 

Azalia doniczkowa musi mieć stworzone odpowiednie warunki, by mogła kwitnąć pięknie i długo. Najczęściej następuje to na przełomie maja i czerwca. Zazwyczaj odmiany dostępne w wersji doniczkowej kwitną przez całą zimę, aż do wczesnej wiosny. Każdego roku proces się powtarza, jednak uprzednio należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może je tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która horuje na schizofrenię.Malgosia jest uboga i niema żadnej bliskiej rodziny, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15zloty. fundacja Awalon bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego azalia doniczkowa nie kwitnie i gubi liście. Ten zabieg pomoże ratować roślinę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.