Rośliny domowe

Roślina o niezwykłych właściwościach. Oplątwa wypędzi z domu nie tylko pleśń

Tillandsia, czyli oplątwa, to roślina, która żyje wilgocią oraz cząstkami organicznymi znajdującymi się w powietrzu. Radzimy, jak dbać i pielęgnować oplątwę, by pięknie rosła.

Roślina o niezwykłych właściwościach. Oplątwa wypędzi z domu nie tylko pleśń
Oplatwy są idelane dla początkujących miłośnik roślin doniczkowych. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Spis treści:

Amatorzy ogrodnictwa i roślin zielonych od jakiegoś czasu mogą się spotkać w polskich sklepach ogrodniczych i budowlanych z oplątwą. Ci, którzy widzą ją po raz pierwszy, nie mogą wyjść z podziwu: na jakiej zasadzie funkcjonują kwiaty bez ziemi? Okazuje się, że rośliny żyjące w powietrzu bardzo dobrze odnajdą się w polskich domach i mieszkaniach.  

Oplątwa - co to za kwiat?

Ojczyzną oplątw jest deszczowy las równikowy Ekwadoru. Porastają korony drzew, jednak nie są pasożytami! W tropikalnym ekosystemie pełnią funkcję zbiorników wodnych, w których rozmnażają się kolorowe żabki – drzewołazy.  Rośliny te zaliczane są do epifitów, czyli takich które traktują inne rośliny, pnie i gałęzie drzew jako podporę dla ich rozwoju.

Oplątwy czerpią wodę i składniki pokarmowe nie z ziemi lecz z powietrza! Niezbędne minerały pobierają ze zgromadzonych w szczelinach kory resztek materii organicznej. Niezwykłe liście – przekształciły się w magazyny wody, dzięki temu, że pokryte są małymi, tarczkowatymi włoskami, nadającymi im jasnoszary kolor.

oplatwa w muszli Te niezwykłe rośliny żyją w Ameryce Południowej i Środkowej. Potrzebują gorącego, wilgotnego klimatu i chroniącej przed słońcem korony drzew Fot.123RF.com

Oplątwa niebieskawa – co warto wiedzieć?

W środowisku można spotkać nawet kilkaset gatunków oplątwy. Kwiat oraz liście mogą różnić się od siebie kolorem, kształtem i strukturą. Na rynku występują między innymi oplątwy szare i czerwone. Bardzo częstym typem jest także oplątwa niebieskawa (łac. Tillandsia cyanea). To roślina jednoliścienna z rodziny bromeliowatych. Można ją zakupić w większości renomowanych sklepów ogrodniczych, a coraz częściej także w większych marketach budowlanych.

To, za co pokochali ją wielbiciele florystyki, to głównie pojawiający się wiosną lub latem czerwono-różowy kwiatostan. Osiąga on wysokość 20 – 25 cm i składa się z liści przykwiatowych, wokół których gromadzą się piękne niebieskawe lub fioletowe kwiaty. Z kolei wąskie liście tworzą charakterystyczny kształt, przywodzący na myśl dekoracyjne trawy.

Oplątwa czerwona – równie ceniona, równie piękna

Kolejną propozycją jest oplątwa czerwona, znana także jako Tillandsia ionantha „Fuego”. Podobnie jak oplątwa niebieskawa, również pochodzi ona z pustynnych terenów wspomnianych Ameryk.

Cechą charakterystyczną tego gatunku są rynienkowate liście o intensywnym, czerwonym kolorze. Cała roślina pokryta jest natomiast gęstymi, drobniutkimi włoskami, które mogą przywoływać skojarzenia z zamszem o srebrzystym odcieniu. Ale to nie jedyne, czym wyróżnia się ta oplątwa. Kwiaty w odmianie „Fuego” są fioletowe i podróżne, rurkowate.

Oplątwy - uprawa

Oplątwa stanowi bardzo nietuzinkową ozdobę wnętrz, a przy tym ma małe wymagania i jest łatwa w uprawie. Pokochają ją nawet niewprawieni miłośnicy domowej zieleni, którzy chcą uprawiać żywe rośliny, ale nie zawsze mają do nich „rękę”.

Zawsze warto dbać o zachowanie optymalnej dla oplątwy temperatury pomieszczenia. Latem powinno to być mniej więcej 20 st.C, natomiast zimą temperatura nie może spadać poniżej 13 st.C. W praktyce oplątwa niebieskawa odnajdzie się zatem w większości polskich mieszkań, natomiast podczas wakacji trzeba zadbać o to, by wnętrza były klimatyzowane. W sezonie grzewczym nie umieszczaj opisywanej rośliny zbyt blisko kaloryfera, bo w ten sposób zaburzysz jej naturalny cykl rozwojowy. O wiele lepiej sprawdzi się na przykład regał z książkami.

W kontekście prawidłowego wzrostu oplątwy nie bez znaczenia jest również wilgotność pomieszczenia. Pamiętaj o tym, że w naturalnych warunkach żyje ona w regionach tropikalnych, a tam wilgotność stoi na wysokim poziomie. Jeśli więc dostrzegasz na higrometrze, że wartość w twoim domu lub mieszkaniu spada poniżej 40 – 45 procent, nie są to zbyt sprzyjające warunki dla kwiatu Tillandsia

Jeśli chodzi o pozostałe czynności pielęgnacyjne, to kwiaty bez ziemi powinno się podlewać co najmniej 2 razy w tygodniu w okresie kwitnienia. W sezonie jesienno-zimową spokojnie można zmniejszyć tę częstotliwość do 10 dni. Zwracaj uwagę na moment, kiedy ziemia jest zbyt sucha lub zbyt wilgotna. Żaden z tych wariantów nie będzie sprzyjać oplątwie.

Warto wiedzieć o tym, że lepiej od tradycyjnego podlewania sprawdzi się metoda zraszania delikatną mgiełką. Idealnie, jeśli woda jest miękka, zatem wskazana jest ta pochodząca ze zmiękczacza lub deszczówka.

opltwa zraszanie Zamist podlewać, oplatwę lepiej delikatnie zraszać miękka woda. Fot.123RF.com

Jak nawozić oplątwy?

Wspomnianą roślinę – podobnie jak inne gatunki – trzeba nawozić podczas okresu największego wzrostu, czyli w okresie od maja do końca sierpnia. Można zastosować na przykład płynne preparaty wieloskładnikowe. Używaj ich raz na dwa tygodnie. Jeśli chcesz zapewnić oplątwie odporność na choroby, możesz na jakiś czas wystawić ją na balkon. Oczywiście tylko wówczas, gdy nasłonecznienie nie jest bardzo intensywne.

Oplątwa, jak ją rozmnażać?

Najlepiej zająć się tym na wiosnę. Rozmnożenie następuje poprzez podział kłączy. Innym rozwiązaniem jest rozmnażanie z odrostów korzeniowych.Co konkretnie trzeba zrobić?

 • rozdzielone młode pędy należy pobrać ze środka oplątwy,
 • następnie umieścić w podłożu (lub w naczyniu z wodą),
 • poczekac, aż się ukorzenią.

Jak widać, czynność rozmnażania oplątwy jest mało skomplikowana i nie wymaga szczególnych umiejętności. Oczywiście wskazana jest wprawa, ale z procesem spokojnie powinien sobie poradzić nawet początkujący miłośnik roślin doniczkowych.


Autor: makeyourlifegreener

Najłatwiejsze w uprawie są odmiany:

 • Tillandsia ionantha,
 • T. Bulbosa,
 • T. caput-medusae,
 • T. brachycaulos,
 • T. seleriana.

Oplątwa - jaka ziemia i doniczka będzie najlepsza?

W warunkach domowych zaskakiwać może podłoże, na którym można sadzić oplątwy. Najlepiej prezentują się:

 • podwieszane donice, wykonane z kokosa,
 • kawałek pnia lub kory,
 • muszle,
 • doskonale sprawdzą się również ażurowe płotki wykonane z drewna lub drutu.
Mocowanie rośliny pozbawionej korzeni odbywa się na kilka sposobów. Do pionowego podłoża oplątwy przytwierdzamy przy pomocy niewielkiej ilości sylikonu lub innego kleju. Jeśli zaś zdecydujemy się na szklaną doniczkę, lub skorupkę (muszlę lub kokosa) można je wypełnić podłożem do storczyków.

Oplątwa gubi liście, czyli ważna jest obserwacja

W przypadku takich roślin jak kwiat Tillandsia liczą się nie tylko praktyczne umiejętności, ale także uważna obserwacja. To od tego bardzo często zależy żywotność oplątwy.

Gdy odpowiadasz za pielęgnację takiej rośliny, której dokładnej nazwy gatunkowej nie znasz, zwróć uwagę na jej kształt i budowę.

 • Oplątwy o większej ilości szarych włosków będą wymagać więcej światła i nieco mniej wody (czyli wilgotności powietrza).
 • Odmiany o cieńszych i zarazem bardziej połyskujących liściach, będą podatne na uszkodzenia słoneczne, a ponadto potrzebują większej wilgotności w pokoju.

Najlepiej jednak zawczasu dowiedz się, czy masz do czynienia z oplątwą niebieskawą, czy na przykład z szarą. Choć są to teoretycznie „takie same” rośliny, to jednak mogą się nieznacznie różnić pod względem uprawy i utrzymania.

Jeśli nie dysponujesz aktualnymi pomiarami wilgoci w mieszkaniu, zawsze możesz obserwować wzrost oplątwy. Co powinno wzbudzić niepokój? Gdy oplątwa straciła kolor, może to oznaczać, że w pomieszczeniu panuje za mała wilgotnosć.  Przy zbyt suchym powietrzu wybarwienie jest zaburzone w tym sensie, że przestają się ukazywać charakterystyczne kolorowe kwiaty.

kwiat oplatwy Kwiaty oplatwy pojawiaja sie tylko raz. Fot.123RF.com

Dlaczego warto wybierać oplątwę?

Cała kompozycja kwiatu bez ziemi przyciąga wzrok, budząc powszechny podziw. Jest to jeden z powodów, dla którego jest on chętnie wybierany zwłaszcza przez tych klientów, którzy chcą zakupić nietuzinkową roślinę.

Ze względu na swój niecodzienny wygląd i nietypowe warunki uprawy oplątwy można hodować zarówno w szklarniach, jak i w mieszkaniu (oplątwa świetnie nadaje się do ciemnej łazienki). Coraz częściej stanowią ozdobę biura, zwłaszcza w tzw. desk gardens, czyli stolikowych mini-ogródkach. Rośliny wykorzystuje się także do tworzenia okolicznościowych wiązanek i bukietów.

Do naturalnych właściwości oplątwy należy pochłanianie wilgoć. Te bezobsługowe rośliny znakomicie pomagają również oczyszczać  powietrze. 

Jak długo kwitnie oplątwa?

Najefektowniej w przypadku tych roślin wyglądają liście: gęste, srebrnoszare, nitkowate, jak np. u oplątwy brodaczkowej, jednakże niektóre odmiany, mogą także wytwarzać kwiaty, np. oplątwa niebieskawa. Liście kwiatostanu przyjmują kształt różowego kłosa, z pomiędzy których wyrastają właściwe, niebieskie kwiaty. Te utrzymują się przez ponad dwa miesiące, lecz pojawiają się tylko raz.

Wsyp do doniczki łyżeczkę cynamonu. Pachnący i skuteczny sposób na pleśń na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Roślina o niezwykłych właściwościach. Oplątwa wypędzi z domu nie tylko pleśń"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.