Porady ogrodnicze

Dodaj kilka kropel do podłoża. Azalia zakwitnie, jak nigdy wcześniej!

Azalia wypuszcza kiście jaskrawych kwiatów na tle połyskujących, ciemnozielonych liści. Ta niezwykle dekoracyjna roślina będzie tematem dzisiejszego artykułu. Sprawdź, jak ją pielęgnować, żeby zakwitła burzą kwiatów!

Dodaj kilka kropel do podłoża. Azalia zakwitnie, jak nigdy wcześniej!
Azalia indyjska (Rhododendron simsii) to roślina ceniona za swoje piękne kwiaty. Często można spotkać ją w postaci zachwycających drzewek bonsai.Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Jaka azalia nadaje się do domu?

Azalie pochodzą z chłodnych i wilgotnych, górskich lasów Azji Wschodniej. Zachwycają mnogością kwiatów, pojedynczych lub pełnych, w kolorze białym, różowym, fioletowym, czerwonym lub łososiowym, które w przypadku odmian uprawianych jako rośliny domowe, rozwijają się między listopadem a kwietniem.

Istnieje ponad tysiąc gatunków azalii. Tylko dwa z nich uprawiane są jako rośliny doniczkowe. Są to azalia indyjska i azalia japońska. Okazy dostępne w sklepach mają około 15 cm wysokości. W domowych warunkach dorastają do 50 cm.

Azalia doniczkowa  - kwitnienie

Azalia indyjska to roślina o pokroju krzewiastym. Doskonale sprawdza się przy tworzeniu widowiskowych bonsai. Okres kwitnienia to przełom maja i czerwca. Kwiaty wyglądają egzotycznie. Najczęściej występują w kilku kolorach:

  • białym,
  • różowym,
  • czerwonym,
  • purpurowym,
  • łososiowym.

Popularne odmiany azali:

  • Madame De Crooc - azalia o białych kwiatach, kwitnienie od listopada do lutego,
  • Alexander - azalia o czerwonych kwiatach
  • Antartica - roślina o kwiatach fioletowych
  • Christine Matton - łososiowy kwiat zakwita już w grudniu
  • Cocco - posiada kwiat różowy
  • Dame Melanie – azalia wielokolorowa
  • Knut Erwen Oranje - azalia, której kwiat ma piękny pomarańczowy kolor
  • Sachsenstern Fluor - azalia o drobnych, ale licznych kwiatach
  • Terra Nova - azalia o kwiatach różowych
  • Paloma - roślina i pięknych, białych kwiatach

Zobacz na filmiku, jak przycinać azalię doniczkową i uformować z niej drzewko bonsai.


Źródło: YouTube/Karen Gonzaga

Azalia indyjska ma formę krzewu, dorastającego do 50-60 cm wysokości. Czasami możemy ją spotkać również w formie szczepionego drzewka. Liście tej rośliny utrzymują się cały rok, w przeciwieństwie do niektórych gatunków ogrodowych i są gęsto rozmieszczone na gałązkach. Podczas wybierania tej rośliny w sklepie zwróćmy uwagę, czy kwiaty nie są przywiędnięte. Najlepiej, gdy są one dopiero w fazie pąków. Później ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie tego, co przekwitło.

Azalia doniczkowa - pielęgnacja

Jak dbać o azalię doniczkową, aby  jak najdłużej zachowała dekoracyjny wygląd?

  • azalia doniczkowa - stanowisko

O ile to możliwe, ustawmy doniczkę tam, gdzie jest jasno, ale gdzie temperatura nie przekracza 15 st. Celsjusza. Azalie są dość wrażliwe. W cieple kwiaty bardzo szybko przekwitają i gubią liście. Dlatego po zakupie kwitnącej azalii nie wstawiajmy jej od razu do ogrzewanego pomieszczenia, lecz powoli przyzwyczajajmy do wyższej temperatury. Postawmy ją na początku w najchłodniejszym miejscu naszego mieszkania, chłodna klatka schodowa jest dobrym miejscem do aklimatyzacji tych roślin.

Azalie są też wrażliwe na przeciągi. Należy je też postawić oczywiście z dala od kaloryferów. Nie lubią zarówno ciepłego, jak i suchego powietrza.

azalia i kot Ustaw kwiat w możliwie chłodnym miejscu. Fot.123RF.com

  • azalia doniczkowa - jaka ziemia?

Azalie należą do rodziny roślin wrzosowatych, wymagają więc kwaśnego podłoża. W okresie wzrostu i kwitnienia rośliny te podlewamy miękką wodą o temperaturze pokojowej. Możemy ją wcześniej przegotować. Unikamy zarówno przesuszenia bryły korzeniowej, jak i nadmiaru wody. Oprócz stałej wilgotności podłoża powinniśmy jeszcze zadbać o utrzymanie wysokiej wilgotności powietrza. Ale liście opryskujemy tylko do fazy pąkowania, aby nie pojawiły się plamy na kwiatach.

  • azalia doniczkowa - nawożenie

Azalie nawozimy  umiarkowanie, ale tylko nawozem bez wapnia, ze względu na to, że należy utrzymać niski odczyn pH w podłożu. Może być to zatem nawóz do rododendronów i azalii lub ewentualnie nawóz do iglaków. W okresie kwitnienia stosuj nawóz do roślin kwitnących, a po kwitnieniu – do roślin zielonych.

  • azalia doniczkowa - ciekawostki

Od czasu do czasu zakwaś glebę, w której rośnie azalia odrobiną rozcieńczonego soku z cytryny lub fusami z kawy. 

  • Podlewanie azalii indyjskiej

Podlewanie azalii doniczkowej jest bardziej skomplikowane niż w przypadku większości roślin. Nigdy nie nawadniaj jej wodą bezpośrednio z kranu. Musi być przegotowana i odstana. Jeśli masz w domu twardą wodę, wspomóż się dodatkowo dzbankiem filtracyjnym. Możesz zraszać azalię wodą przygotowaną w ten sam sposób.

  • azalia doniczkowa - rozmnażanie

Azalie w doniczkach najczęściej rozmnaża się z sadzonek półzdrewniałych. Sadzonki można sporządzać przez cały rok, ale najlepsza pora to luty i marzec albo od maja do lipca. Ścina się je tak aby miały 3-4 międzywęźla. Można też wykonać sadzonki z tak zwana piętką, czyli z kawałkiem starszego pędu. Wtedy sadzonki odrywa się od pędu.

Aby zwiększyć procent ukorzenienia można delikatnie na części, która idzie do podłoża ściąć pasek kory i zanurzyć ją w ukorzeniaczu. Sadzonki ukorzeniają się 4-5 tygodni.

  • azalia doniczkowa - drzewko na pniu

Azalię doniczkową romnaża się też w sposób wegetatywny. Polega to na połączeniu zrazu z podkładką. Zrazem jest pęd, na którym znajduje się przynajmniej jeden pąk kwiatu. Podkładką może być ukorzeniona sadzonka. Zrazy do szczepienia pobierane są późną jesienią, a samo szczepienie odbywa się od czerwca do lipca.

  • azalia doniczkowa - kiedy przesadzać?

Azalie możemy przesadzać co roku wiosną do donicy trochę większej od tej, w której rosły dotychczas. Starszym okazom wystarczą przenosiny co 2-3 lata, najlepiej dopiero wtedy, gdy bryła korzeniowa wypełni całą doniczkę.

  • azalia doniczkowa - przycinanie

Co roku wiosną należy usunąć przekwitłe kwiatostany, a pędy azalii skrócić o 2-3 cm. Dzięki temu roślina się rozkrzewi i zagęści. Okazom w formie drzewka na pniu co roku przycinamy koronę, zachowując jej kulisty kształt.

  • Nasz ekspert radzi: co zrobić, gdy azalia doniczkowa usycha.

Źrodło: ogród na co dzień

Azalia doniczkowa - choroby

Azalie dotykają głównie choroby grzybowe, mszyce i przędziorki. Poradzisz sobie z nimi przy użyciu dedykowanych preparatów. Domowym sposobem jest oczyszczanie rośliny ze szkodników za pomocą mieszanki octu i wody.

azalia doniczkowa

Azalie, które uprawiamy w naszych domach, często traktowane są jako rośliny jednoroczne. A nie musi tak być. Jeżeli mamy chęci, czas i warunki, możemy je traktować jako rośliny wieloletnie. Fot.123RF.com

Czy można przesadzić azalię doniczkową do ogrodu?

Do maja trzymamy azalię w domu w możliwe chłodnym miejscu. Następnie możemy ją przesadzić, pamiętając o zastosowaniu podłoża do rododendronów i wkopać doniczkę do ziemi w ogrodzie w półcieniu lub wystawiamy ją na balkon w osłonięte od wiatru, zacienione miejsce. Jeśli się tego nie zrobi, azalia raczej ponownie nie zakwitnie. Przed pierwszym przymrozkiem znowu wnosimy ją do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Azalia doniczkowa -  najważniejsze informacje

  • Stanowisko: półcieniste
  • Wilgotność gleby: średniowilgotna
  • Roślina ozdobna z: liści i kwiatów
  • Podlewanie: średnie
  • Wysokość: do 50 cm
  • Pokrój: krzewiasty
  • Termin kwitnienia: luty–kwiecień

Autor: Redakcja Deccoria/ Izabela Schick Ogród na co dzień

Dlaczego kwiaty mają różne kolory? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.