Rośliny domowe

Małe, czarne muszki latające wokół doniczek. Skąd się biorą ziemiórki i jak się ich pozbyć?

Ziemiórki to małe, czarne muszki, które latają wokół doniczek. Czasem możemy także zaobserwować ich białe larwy. W jaki sposób te niepozorne owady szkodzą naszym roślinom? Jak pozbyć się tych szkodników? Sprawdź skuteczne metody i jak najszybciej zacznij zwalczać ziemiórki.

Małe, czarne muszki latające wokół doniczek. Skąd się biorą ziemiórki i jak się ich pozbyć?
Ziemiórki, a dokładniej ich larwy szkodzą naszym roślinom. Sprawdź skuteczne metody i jak najszybciej zacznij zwalczać ziemiórki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ziemiórki - małe, czarne muszki 

Małe, czarne muszki to dorosłe osobniki ziemiórek. Duża ilość tych owadów może być bardzo uciążliwa. Te małe szkodniki są przyciągane przez światło niebieskie ekranów laptopa czy telefonów komórkowych - potrafią gromadnie przy nim latać. Ziemiórki rozmnażają się poprzez składanie jaj w doniczkach.  

Z jaj ziemiórek wylęgają się małe, białe larwy z ciemną głową. Zobaczymy je szczególnie w trakcie przesadzania rośliny lub podczas rozgarnięcia wierzchniej warstwy ziemi w doniczce.  

Skąd się biorą ziemiórki? 

Ziemiórki występują w miejscach, gdzie mają idealnie warunki do rozmnażania. Zazwyczaj pojawią się w doniczkach roślin, które są niewystarczająco odżywiane lub mają zbyt mokre podłoże.  

Szkodniki najczęściej żerują w doniczkach z glebą torfową. Na ich obecność narażone są również rośliny rosnące w ciepłych i nasłonecznionych stanowiskach.  

Ziemiórki - skutki żerowania 

Szczególnie larwy ziemiórek są niebezpieczne dla naszych roślin, ponieważ przy dużej inwazji i braku pożywienia zaczynają podgryzać korzenie.  

Skutkiem jest osłabienie, więdnięcie, a nawet rozwój choroby grzybowej u kwiatów. Taka roślina może całkowicie obumrzeć. Larwy ziemiórek najbardziej zagrażają młodym, kiełkującym siewkom.  

Przeczytaj również: 5 naturalnych ukorzeniaczy dla roślin domowych i ogrodowych. Nie ma prostszych sposobów na ich rozmnażanie

Jak pozbyć się ziemiórek? 

Ziemiórki bardzo szybko rozmnażają się, dlatego po ich zauważeniu powinniśmy natychmiast przystąpić do zwalczania szkodników. W jaki sposób? 

  • Przesuszanie gleby 

Sucha gleba ograniczy ilość ziemiórek. Oczywiście tę metodę stosujemy tylko dla kwiatów, które dobrze znoszą chwilowe przesuszenie. 

  • Przesadzenie rośliny 

Gdy zauważymy ziemiórki, to warto przesadzić roślinę do nowej ziemi i doniczki. Wcześniej pamiętajmy o dokładnym umyciu korzeni. Możemy zanurzyć je na 24 h w wodzie z szarym mydłem. 

  • Tablice lepowe 

Tablice lepowe są pułapkami dla dorosłych osobników ziemiórek. Dzięki nim owady zostaną odłowione, przez co nie zdążą złożyć jaj do ziemi.  

  • Mospilan 

Mospilan jest chemicznym środkiem. Tym preparatem możemy podlewać rośliny, ponieważ nie szkodzi im, natomiast blokuje rozwój larw. Stosujmy go konsekwentnie, minimum co 2 tygodnie 3 razy. Pamiętajmy, żeby używać preparat nie tylko na jedną roślinę, a na wszystkie. Mimo że nie widzimy latających ziemiórek przy doniczce, to w podłożu mogą występować ich niewidoczne larwy.

domowe sposoby na ziemiórki Ziemiórki to niewielkie szkodniki, które żerują na domowych roślinach doniczkowych. Fot.123RF.com

Jak chronić rośliny przed ziemiórkami? 

Podlewanie roślin ma kluczowe znaczenie przy pojawieniu się ziemiórek. Nie powinniśmy przelewać podłoża, ponieważ takie nadmierne nawadnianie sprzyja rozwojowi szkodników. Warto co jakiś czas wyprażać ziemię w piekarniku.  

Pamiętajmy, że najważniejszy jest regularny przegląd roślin. Gdy zauważymy ziemiórki, powinniśmy natychmiast przystąpić do ich zwalczania. Jeśli nie zaczniemy szybko działać, to może być za późno na ratunek dla kwiatów. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Wełnowce zaatakowały twoje storczyki? Zobacz, jak się ich szybko pozbyć

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Dlaczego końcówki liści kwiatów doniczkowych usychają zimą? Co z nimi robić – usuwać czy zostawiać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.