Rośliny domowe

Wełnowce zaatakowały twoje storczyki? Zobacz, jak się ich szybko pozbyć

Zimą kwiaty doniczkowe narażone są na ataki szkodników. Widzisz, że coś złego dzieje się z kolekcją storczyków? Może to być inwazja wełnowców. Zwalcz je, bo inaczej rozejdą się na inne okazy. Na szczęście wiemy, jak się pozbyć wełnowców ze storczyków skutecznie – z tymi metodami nie mają szans.

Wełnowce zaatakowały twoje storczyki? Zobacz, jak się ich szybko pozbyć
Szkodników zimowych na storczykach szukaj również w podłożu. Fot. CanvaPro

Spis treści:

W ziemi i na liściach mnożą się wełnowce – jakie szkody robią na storczykach?

Małe, białe i puszyste niewprawnemu oku mogą przypominać zlepione ze sobą kłaczki waty. Gdy przyjrzysz się lepiej, a dostrzeżesz charakterystyczny, żłobiony pancerzyk, a wokół niego lepką wydzielinę na liściach. To nic innego jak rosa miodowa, na której zwykły rozwijać się choroby grzybowe. Wełnowce, choć pozornie niechętne do przemieszczania się, jako młode osobniki poważnie zagrażają kwiatom doniczkowym: hojom, gwiazdom betlejemskim, dracenom, fikusom, roślinom cytrusowym i oczywiście niczemu winnym storczykom. 

Szkodniki te, atakując roślinę, chętnie wypijają sok komórkowy i o ile jeden może wydawać się niegroźny, o tyle setki szybko rozwijających się osobników w krótkim czasie doprowadzą do: 

  • pomarszczenia liści, 
  • zażółcenia,  
  • wyschnięcia liści oraz łodyg, 

Odpowiedzialne za fotosyntezę liście niszczeją i opadają, pozostawiają tym samym roślinę niezdolną do regeneracji i skazaną na obumarcie.

Przeczytaj również: W dwa dni zabije pięknego storczyka. Jak zapobiec chorobie?

Jak się pozbyć wełnowców ze storczyków? Można chemią, ale też naturalnie

Kluczowe w pielęgnacji storczyków jest niepopełnianie błędów, które przyczyniają się do dynamicznego namnażania wełnowców. Pamiętaj, że jeśli zauważyłeś dorosłego osobnika na liściu, prawdopodobnie w zakamarkach łodyg oraz w podłożu są ich setki. Storczyk dotykał liśćmi inną roślinę? Od razu załóż, że i ona została już zainfekowana.  

Po zauważeniu białego nalotu nie sięgaj po nawozy. Stymulacja wzrostu rośliny tylko zachęci szkodniki do żeru, bowiem wełnowce wprost uwielbiają świeże, młode tkanki roślinne. Osobniki na liściach to głównie matki, które po złożeniu jaj zamierają. Cykl rozwojowy larw trwa ok. 7 dni, więc każdy kolejny rzut szkodników wystąpi właśnie z takim opóźnieniem. Uprzedzamy najprostszy pomysł, jaki przychodzi do głowy – przesadzenie do nowego podłoża, nawet po uprzednim oczyszczeniu i obmyciu systemu korzeniowego storczyka, nie pomoże. 

Na prawdziwą inwazję konieczne będzie użycie specjalistycznych preparatów, ale jeśli to dopiero początek, a roślina wygląda wciąż dobrze, sięgnij po naturalne metody. 

  • Oprysk alkoholowy 

Oprysk alkoholowy z mieszaniny 250 ml alkoholu poniżej 70 proc. stężenia z wodą i biodegradowalnym płynem myjącym (wystarczy naprawdę odrobina) z pewnością wyeliminuje wiele żerujących osobników zarówno na liściach, jak i w glebie. Wykonuj go wieczorem, gdy wegetacja rośliny jest spowolniona. Rano obmyj roślinę ciepłą, miękką wodą z dodatkiem soku z cytryny – on ułatwia zmycie szkodników. 

  • Olejek z miodli indyjskiej (neem) 

Preparat do oprysku na jego bazie (zrobisz go, mieszając z wodą i przenosząc do atomizera) doskonale zmywa wełnowce, a przy tym przenika do wnętrza rośliny i krąży w jej sokach, eliminując głównie młode osobniki poprzez zatrucie. Różnego rodzaju opryski należy powtarzać przynajmniej 2-3 razy w równych odstępach czasu np. co 10 dni.

Oprysk storczyka należy powtórzyć Niezależnie od tego, jaki rodzaj oprysku zastosujesz – powtórz go. Fot. CanvaPro

  • Ziemia okrzemkowa 

Skuteczną metodą na małe owady i robaki roślinne jest oprószenie storczyka ziemią okrzemkową. Pamiętaj jednak, aby uważać na oczy i nie wdychać pyłu w czasie zabiegu. Najlepiej użyj miękkiego pędzelka kosmetycznego i nim pogłaszcz łodygi, liście oraz osyp podłoże. Mikro ostrza pozbędą się wełnowców ze storczyka, a przy tym ziemia odżywi roślinę.

  • Schłodzenie

Dobrą naturalną metodą jest pozostawienie szkodników drapieżnikom. Biedronka lub złotook chętnie podejmie się wyzwania i oczyści roślinę doniczkową z niechcianych pasożytów. Trudno jednak znaleźć biedronkę w środku zimy, dlatego wykorzystaj inny sposób – niższą temperaturę. Jeśli twoja kolekcja storczyków obejmuje okazy o dużej tolerancji na wahania temperaturowe, odstaw je do pomieszczenia, gdzie utrzymuje się ok. 14 stopni C na dwie doby. Wełnowce w takich warunkach nie mają szans.

Nie zapomnij, że największą wadą szkodników jest ich silna tendencja do nawracania. Dlatego jeśli raz zauważysz białe robaczki w lepkiej wydzielinie, zachowaj czujność i konsekwencję w profilaktyce storczyków nie tylko zimą.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Na co chorują storczyki? Dzięki temu znów zakwitną!

Wyglądają jak niepozorny kłaczek wełny lub waty. Storczyki to ich ulubiony przysmak

Wełnowce na storczykach. 5 niezawodnych trików na pozbycie się pasożytów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.