Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

5 naturalnych ukorzeniaczy dla roślin domowych i ogrodowych. Nie ma prostszych sposobów na ich rozmnażanie

Samodzielne pozyskiwanie sadzonek i ich ukorzenianie to tania metoda na piekne rośliny domowe i ogrodowe. Chcesz przyspieszyć proces z korzyścią dla rośliny, ale bez chemii? Zamień syntetyki nawożące na naturalny ukorzeniacz – podpowiadamy, kiedy rozmnażać rośliny domowe i który stymulator wybrać. Masz go w swojej kuchni.

5 naturalnych ukorzeniaczy dla roślin domowych i ogrodowych. Nie ma prostszych sposobów na ich rozmnażanie
Zajrzyj do kuchni – zdziwisz się, ile naturalnych ukorzeniaczy masz pod ręką. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy rozmnażać rośliny? Ogród pełen kwiatów i zieleni – zrób to sam od podstaw

Za najlepszy czas na rozmnażanie większości gatunków roślin doniczkowych ogrodnicy uważają wczesną wiosnę. Dni są wtedy dłuższe, zwiększa się stopień nasłonecznienia, a naturalne, ciepłe światło pobudza wegetujące rośliny do intensywnego rozwoju, szybszego ukorzeniania i zdrowego wzrostu. Jednak nie oznacza to, że nowych sadzonek roślin, które ozdobią twój ogród, nie możesz przygotować wcześniej. Dla wybranych gatunków proces zimowania sadzonek będzie nawet bezpieczniejszy, szczególnie gdy wykazują one dużą wrażliwość na mróz. Podobnie, wiosenne wahania pogodowe mogłyby uszkodzić zawiązujące się dopiero systemy korzeniowe.

Jesień to czas porządkowania ogrodowej przestrzeni. Wtedy nie tylko grabisz liście do produkcji ziemi liściowej, lecz także przycinasz rośliny. Pozyskane w ten sposób pędy możesz z powodzeniem wykorzystać do rozmnożenia ulubionych odmian przez podział, a kwiatów doniczkowych z ciętych liści rośliny matecznej. Zdobądź nowe sadzonki bez wydawania na nie pieniędzy. To doskonała metoda, bowiem upieczesz przysłowiowe dwie pieczenie na jednym ogniu – zyskasz kolejne rośliny do oranżerii i w bezpieczny, kontrolowany sposób odnowisz te nadmiernie rozrośnięte, zagęszczone i wymagające solidnej pielęgnacji.

Przeczytaj również: Przepis na silny domowy ukorzeniacz. Każda roślina szybko się rozrośnie

Czas rozmnożyć rośliny domowe i ogrodowe?

Po okresie zrzucenia liści, który następuje mniej więcej z końcem października i początkiem listopada, rośliny ogrodowe: drzewa, krzewi i krzewinki da się rozmnożyć poprzez sztobry, czyli zdrewniałe, tegoroczne łodygi. Oczyszczone i odpowiednio przycięte, warto dobrze przygotować do zimowania np. w żwirze rzecznym lub piaszczystym, wilgotnym podłożu z odpowiednim drenażem.

W tym czasie rozmnożysz rośliny domowe i ogrodowe, które rozpoczynają wegetację już wczesną wiosną oraz gatunki słabo znoszące mrozy np. hortensje, lilaki, a także wielobarwne, motyle drzewo, czyli budleję Dawida. Część roślin ogrodowych najlepiej ukorzenia się późną wiosną czy nawet latem, gdy warunki wyraźnie temu sprzyjają. Zimą są one już dość dobrze rozwinięte i wymagają po prostu zimowania z uwagi na niską odporność na mróz.

W zależności od rośliny sięgnij po właściwą metodę rozmnażania – pewne gatunki wolą np. wodę. Tak m.in. ukorzenią się:

  • monstery,
  • hoye,
  • bluszcze,
  • surfinie czy fuksje.

Dobrze ukorzenią się w wodzie Niektóre gatunki najszybciej ukorzenią w wodzie z dodatkiem naturalnych stymulatorów. Fot. CanvaPro

Przez podział bryły korzeniowej powiększysz swoją kolekcję skrzydłokwiatów, zamioculcasów oraz sansevierii. Przestrzeganie kalendarza szczepienia i rozmnażania roślin: kwiatów, małych krzewów czy drzewek ogrodowych pozwoli Ci uzyskać najlepsze sadzonki. Dobrej jakości ukorzeniacz pomoże szybciej i skuteczniej wytworzyć im najważniejszy organ roślinny.

Przeczytaj też: Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku? To prostsze niż myślisz  

5 naturalnych ukorzeniaczy do roślin – korzystaj z tego, co masz pod ręką

Korzenie pełnią funkcje stabilizujące, pionizujące, odżywcze i nawadniające. Dostarczają wodę, składniki mineralne z gleby, a tym samym bezpośrednio wpływają na to, jaką kondycję utrzymuje roślina. Szczególnie te gatunki, które silnie reagują na stres, narażone są na zmienne warunki bytowania lub zmuszone są do przezwyciężania anomalii pogodowych, występujących z roku na rok coraz częściej, wymagają odpowiedniego stymulatora wzrostu korzeni. Nie chodzi o to, aby rosły one jak najszybciej – ważne jest, aby były mocne, dobrze rozwinięte i głęboko zapuszczone na miarę genetycznych możliwości.

W domu z pewnością znajdziesz więcej niż proponowane przez nas 5 naturalnych ukorzeniaczy do roślin. Jednak te konkretne cieszą się największym powodzeniem, ponieważ są łatwo dostępne, bezpieczne oraz naprawdę przynoszą efekty. Zapewniają mocny fundament w glebie, żywozielone liście nad nią i bujne ukwiecenie, gdy nadejdzie na nie pora. Co ciekawe, o takim wykorzystaniu niektórych z tych produktów mogłeś nawet nie słyszeć.

  • Cynamonowa zasypka

Doskonale zabezpiecza roślinę przed patogenami odglebowymi, prowadzącymi do chorób takich, jak np. zgorzel siewek. Nazywana również czarną nóżką dotkliwie poraża młode siewki, infekując je i prowadząc do łamania, brunatnienia i obumierania. Przygotowaną wcześniej sadzonkę zamocz w wodzie, następnie obtocz w cynamonie i włóż do ziemi. Cynamon warto mieć pod ręką przy rozdzielaniu bryły korzeniowej kwiatów na sadzonki – przyda się do posypania przeciętych miejsc jako remedium na rozwój grzybów.

  • Kąpiel octowa

Ten popularny produkt spożywczy, dostępny niemal w każdej kuchni, doskonale radzi sobie nie tylko z chorobami grzybowymi i pleśnią, lecz także aktywnie wspomaga wzrost roślin lubiących kwaśne podłoże. Zabezpiecza młode sadzonki i zapobiega ich gniciu w okresie największego uwrażliwienia. Mieszaninę przygotujesz z jednej łyżeczki octu rozrobionej w 5 szklankach wody. W niej należy namoczyć sadzonki przed włożeniem do gleby.

Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań Użyjesz go nie tylko do sałatki – ocet jabłkowy jest idealnym wsparciem dla roślin. Fot. CanvaPro

  • Miodowe nóżki

Nóżki, a właściwie dolną część pędów młodych sadzonej warto zabezpieczyć przed grzybami i bakteriami z pomocą miodowej kąpieli. Potrzebujesz do jej przygotowania 2 szklanek ciepłej (ale nie gorącej) wody i 1 łyżeczki miodu. Pamiętaj, aby sadzonki zanurzyć w kąpieli dopiero wtedy, gdy woda ostygnie, a potem wsadź je do ziemi.

  • Aloesowe natarcie

Doskonałym, naturalnym ukorzeniaczem dla delikatnych sadzonej jest żel aloesowy, do pozyskania bezpośrednio z liści tej egzotycznej rośliny. Zawarte w nim mikroelementy i witaminy aktywnie wspomagają rozrost i wzmocnienie systemu korzeniowego. Natrzyj końcówki doglebowe przygotowanych liści, pędów czy kęp, a następnie zasadź.

  • Kwas acetylosalicylowy, czyli lek na pobudzenie

Jeśli wiesz już, kiedy najlepiej rozmnażać rośliny ogrodowe i kwiaty doniczkowe, a pod ręką akurat masz domową apteczkę, sięgnij po inny skuteczny ukorzeniacz. Aspiryna od dawna znana jest jako specyfik wspierający prawidłowy, zrównoważony rozwój korzeni oraz regulację ich wzrostu. Aby lek mógł zadziałać pobudzająco na wspomniane procesy, rozpuść 1 tabletkę aspiryny w szklance wody i mocz sadzonki przez kilka godzin.

Listę 5 naturalny ukorzeniaczy do roślin można by spokojnie rozszerzyć o zalewkę z pędów wierzby z mnóstwem ważnych enzymów, które pozwalają roślinkom dobrze się rozwijać i ukorzeniać. Jednak tym razem postaw na metody wygodne, czyste i bezwonne, bo w przypadku zalewki z wierzby, choć niewątpliwie skutecznej, zapach potrafi przyprawić o zawroty głowy na jeszcze kilka godzin po użyciu. A tego w domowej, wypielęgnowanej przestrzeni z pewnością wolisz uniknąć.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rozmnażasz rośliny w domu? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze się ukorzeniły

Skuteczne metody ukorzeniania roślin doniczkowych. Co zrobić, żeby sadzonki nie gniły?

Sadzonki zdrewniałe – jak pobierać i ukorzeniać zimą? Instrukcja krok po kroku

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.