Rośliny domowe

Rozmnażasz rośliny w domu? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze się ukorzeniły

Rozmnażanie roślin z sadzonek to jeden ze sposobów ich rozmnażania wegetatywnego. By się powiodło, sadzonki muszą wytworzyć korzenie, co nie zawsze się udaje. Czego potrzebują i jak skrócić ten proces? Czym jest ukorzeniacz i jakie są domowe sposoby na ukorzenianie roślin?

Rozmnażasz rośliny w domu? Sprawdź, co zrobić, żeby dobrze się ukorzeniły
Ukorzenianie pobranych z roślin sadzonek to jedna z najpopularniejszych metod ich rozmnażania. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rozmnażanie roślin z sadzonek

Rozmnażanie roślin może zostać przeprowadzone na dwa sposoby: generatywnie lub wegetatywnie. Rozmnażanie generatywne oznacza wysiewanie nasion i stosowane jest zwłaszcza w przypadku roślin jednorocznych. Rozmnażanie wegetatywne roślin stosowane jest zaś przede wszystkim przy roślinach ozdobnych. Chodzi tu o oddzielenie części rośliny i zapewnienie jej odpowiednich warunków, by z tego fragmentu mogła powstać nowa roślina.

Możemy podzielić część podziemną, na przykład kłącze. Możemy również przygotować sadzonkę. Sadzonki korzeniowe, pędowe lub liściowe przygotowywane są w zależności od gatunku czy odmiany danej rośliny. Następnie trzeba pomóc im się ukorzenić, czyli wytworzyć korzenie. Rozmnażanie roślin z sadzonek wierzchołkowych to częsty sposób rozmnażania kwiatów doniczkowych. Jest to dosyć proste, chociaż trzeba stosować się do kilku zasad.

Czego potrzebują sadzonki?

Sadzonki pozyskuje się zarówno z roślin doniczkowych, jak i drzew, krzewów, bylin czy pnączy. Można je następnie ukorzeniać w wilgotnym podłożu. Nieodpowiednia pielęgnacja może się jednak przyczynić do zgnicia lub uschnięcia rośliny. Jak można przyspieszyć ukorzenianie roślin? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża i powietrza, a także właściwą ilość światła. Niektóre rośliny wolą półcień, inne najlepiej rosną w pełnym słońcu. Jeśli umieścimy sadzonki w cieniu, żadna roślina tego jednak nie zniesie.

W jakim podłożu sadzonki najlepiej ukorzenią się? Najlepsza dla nich będzie ziemia umiarkowanie żyzna, lekka, przewiewna i przepuszczalna. Sadzonki nie mają jeszcze dobrze wykształconego systemu korzeniowego, więc nie są w stanie pobrać z podłoża wszystkich substancji pokarmowych. Są wręcz wrażliwe na przenawożenie. Nie potrzebują więc do właściwego rozwoju bardzo żyznej gleby.

Ukorzeniacz – jak działa i co wybrać?

Ukorzeniacz to preparat, który pomaga roślinom w ukorzenieniu się. Można zdecydować się na profesjonalny środek do ukorzeniania roślin lub skorzystać z metod domowych. W składzie ukorzeniacza znajdziemy syntetyczne hormony roślinne, czyli tak zwane auksyny. Jedną z ich funkcji jest pobudzanie komórek roślin do wzrostu. Odpowiedzialne są między innymi za tworzenie się korzeni. W niektórych produktach tego typu znajdują się też na przykład środki grzybobójcze, mikroelementy i witaminy.

Ukorzeniacze do roślin mogą mieć postać:

  • proszku,

  • tabletek,

  • płynu,

  • żelu.

Istnieją osobne ukorzeniacze przeznaczone do sadzonek zielnych, sadzonek półzdrewniałych i sadzonek zdrewniałych. Jak zastosować ukorzeniacz do roślin? Wystarczy zanurzyć sadzonkę w preparacie, strząsnąć nadmiar środka, przygotować w podłożu dołek, a następnie umieścić w nim sadzonkę. Warto jednak pamiętać, że stosując podobne środki, należy założyć maseczkę i ochronę na oczy. Zawierają bowiem substancje drażniące i toksyczne.

domowe sposoby na ukorzenianie roślin By przyspieszyć rozmnażanie roślin z sadzonek, warto zastosować ukorzeniacz. Fot.123RF.com

Domowe sposoby na ukorzenianie roślin

Istnieją domowe sposoby na ukorzenianie roślin. Pomocne mogą okazać się produkty, które niemal każdy z nas posiada w swoim mieszkaniu. Naturalny ukorzeniacz do sadzonek można przygotować na przykład z wierzby czy aspiryny. Jak to zrobić?

  • Naturalny ukorzeniacz z wierzby – można go przygotować z kilku świeżych gałązek wierzby, które miażdżymy, umieszczamy dość ciasno w niewielkim słoiku, a następnie zalewamy wodą. Po upływie doby w wodzie można moczyć końcówki sadzonek.

  • Domowy ukorzeniacz z aspiryny – wystarczy nalać pół szklanki wody i rozpuścić w niej pół tabletki aspiryny, by powstała mieszanka, w której należy zamoczyć sadzonki roślin. Gdy tylko wypuszczą one korzenie, wsadzamy je do ziemi.

  • Ukorzeniacz z cynamonu – co prawda cynamon nie zawiera hormonów, jednak świetnie zabezpiecza rośliny przed chorobami grzybowymi, które często je niszczą. Chroni więc młode rośliny przed zgorzelą siewek. Końcówki sadzonek należy zamoczyć w wodzie, a następnie posypać je cynamonem i posadzić w ziemi.

  • Ukorzeniacz z aloesu – w roślinie tej znajdziemy mnóstwo witamin i minerałów. Wystarczy pokryć żelem aloesowym końcówki roślin i wsadzić je do ziemi.

  • Ukorzeniacz z octu jabłkowego – ocet jabłkowy nie tylko wspiera ukorzenianie roślin, ale również zapobiega ich gniciu. Należy go wymieszać z wodą, stosując jedną łyżeczkę octu jabłkowego na pięć szklanek wody.

  • Rolę ukorzeniacza może również pełnić miód. Chroni on rośliny przed grzybami i bakteriami, a także wspomaga rozwój korzeni. Sadzonki wystarczy zamoczyć w roztworze przygotowanym z łyżeczki miodu i dwóch szklanek ciepłej wody. Należy jednak zaczekać do momentu, gdy taka mieszanka przestygnie.

Przeczytaj również: 

Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku? To prostsze niż myślisz

Jak pielęgnować Guzmanie? Unikaj tego zabiegu, gdy roślina kwitnie

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek w kilku krokach. Szybko wypuszczą nowe kwiaty

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.