Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jak dbać o fiołki doniczkowe? Odpowiednia pielęgnacja zapewni długie kwitnienie

Fiołki doniczkowe nazywane są również afrykańskimi. Nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o uprawę. Odpowiednio pielęgnowane dają liczne kwiaty i ozdabiają przestrzenie przez wiele miesięcy. Gatunek ma ogromną liczbę odmian w różnych wariacjach kolorystycznych. 

Jak dbać o fiołki doniczkowe? Odpowiednia pielęgnacja zapewni długie kwitnienie
Na popularność fiołka duży wpływ ma łatwość uprawy. Fot.123RF.com

Spis treści:

Pochodzenie i charakterystyka fiołków doniczkowych 

Fiołek doniczkowy (Saintpaulia ionantha), inaczej fiołek afrykański, to roślina, który przywędrowała do nas ze wschodniej Afryki, a konkretnie z tropikalnej Tanzanii. Popularność tej rośliny jest ogromna. Fiołki w doniczce spotkasz na parapecie naprawdę wielu okien. 

Roślina ma bardzo charakterystyczną budowę. Osiąga zaledwie 20 cm wysokości i około 40 cm średnicy. Jej liście są grube, mięsiste i w całości pokryte szorstkimi włoskami. Tworzą kępę w kształcie rozety. Z jej środka swobodnie wyłaniają się barwne kwiaty. Kolory płatków są bardzo różne i w głównej mierze zależą od odmiany. 

Na popularność fiołka duży wpływ ma łatwość uprawy. Nie jest wymagającą rośliną i rozmnaża się bez żadnych przeszkód. Co więcej, przy odrobinie wysiłku i odpowiedniej pielęgnacji kwitnie przez większość roku. Zajmuje niewiele miejsca, przez co możesz uprawiać go prawie wszędzie. 

Przekonaj się, jak łatwa jest uprawa tych pięknych kwiatów. Sprawdź przydatne wskazówki dotyczące pielęgnacji. Dowiedz się też, czego powinieneś unikać. Daj się zaprosić do wielobarwnego świata fiołka doniczkowego. 

Kwiaty fiołka – bogactwo odmian 

Jeżeli chodzi o kwiaty, fiołki w naturalnej i najbardziej podstawowej wersji mają ciemnoniebieskie zabarwienie. Rozmnażanie rośliny było jednak na tyle proste i błyskawiczne, a popularność tak duża, że gatunek momentalnie rozrósł się do ogromnych ilości różnych odmian. 

Hodowcy roślin z całego świata stworzyli setki różnych wariacji o najrozmaitszych kolorach, strukturach i kształtach płatków. Znajdziesz fiołki w kolorach fioletu, różu, czerwieni, bieli, a także wiele wersji wielobarwnych. Lista jest naprawdę imponująca, a więc przytoczymy tylko kilka najpopularniejszych wariacji: 

  • Romance – pojedynczy kwiat o różowych płatkach z marmurkowym kontrastem, 
  • Rokoko Roze – kwiaty o ponad 5 białych płatkach w różowe plamki, 
  • Coral Fantasy – więcej niż 10 płatków w każdym kwiatku o intensywnej barwie fuksji, nakrapianym fioletem, 
  • My Temptation – różowe kwiaty z delikatną obwódką w białym kolorze, 
  • Claudia – całkowicie białe kwiaty, 
  • Ever Love – kwiaty bordowe. 

Jest to tylko zaledwie mała część listy opcji, ale daje pogląd na zróżnicowanie gatunku fiołka i jego barwnych kwiatów. Pamiętaj, że do tego dochodzą jeszcze różnice w liściach, rozmiarach, budowie płatków, a nawet w długości pręcików kwiatowych. Cały gatunek ma około 600 rodzajów, a fiołek domowy liczy około 30 tys. odmian. 

fiołek Fiołek domowy liczy około 30 tys. odmian. Fot.123RF.com

Uprawa fiołka w doniczce – sadzenie, wymagania i stanowisko 

Wbrew tropikalnemu pochodzeniu fiołki nie przepadają za mocnym nasłonecznieniem i należy go unikać, aby niechcący nie przegrzać liści. Podczas wyboru miejsca na doniczkę staraj się wybierać parapety wschodnie lub zachodnie. Pozwoli to na ograniczenie bezpośredniego słońca. 

O ile skład gleby nie jest aż tak istotny, o tyle na odpowiednie pH ziemi musisz już zwrócić uwagę. Optymalny poziom zasadowości gleby dla fiołków doniczkowych to od 6,5 do 6,8 pH. Dla najlepszych efektów i zmaksymalizowania czasu kwitnienia temperatura w pomieszczeniu powinna być utrzymywana w granicach od 16 do 20°C. 

Pielęgnacja fiołka – podlewanie i nawożenie 

Fiołki uwielbiają być podlewane, należy jednak zachować umiar i trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze – nie lubią wody na liściach. Raz zamoczone liście prawdopodobnie w bardzo krótkim czasie przegniją. Dlatego najlepiej nawadniaj je poprzez wlewanie wody do podstawki, na której stoi doniczka. Taki bezpieczny zbieg przeprowadzony dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy. 

Po drugie – fiołków nie wolno zraszać. Związane jest to z wyżej wspomnianym obumieraniem liści. Jednak prawdą jest też, że choć fiołek doniczkowy toleruje suche powietrze, to zdecydowanie bardziej preferuje wilgotne. Jeśli chcesz zapewnić swojej roślinie wilgotne powietrze, to spróbuj umieścić doniczkę na dużo większej podstawce, a następnie obsypać ją warstwą substancji utrzymującej wilgoć (np. keramzytem) i zalać wodą. 

Nawożenie fiołka doniczkowego nie jest konieczne, ale może przynieść dobre rezultaty i ułatwić pielęgnację. Zasilanie rośliny możesz wykonywać raz na miesiąc (w szczególności w okresie od wiosny do jesieni). 

Przeczytaj również: Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?

Dodatkowe wskazówki pielęgnacyjne dla fiołka doniczkowego 

Pewien mało popularny zabieg może zdziałać cuda. Raz do roku pozwól swoim fiołkom na 6-tygodniowy odpoczynek. Przenieś je w miejsce, gdzie temperatura utrzymywać się będzie w granicach 15°C. Ogranicz podlewanie do jednego razu w tygodniu. Po takiej regeneracji odwdzięczą się dużą ilością nowych pąków. 

Fiołki w doniczce należy co jakiś czas obracać. Ich liście wyciągają się w stronę słońca. Pamiętaj o tym, jeśli chcesz, aby twoja roślina zachowała regularny kształt rozety. 

  • Rozmnażanie fiołka doniczkowego 

Najprostszym sposobem na rozmnażanie fiołka jest wykorzystanie faktu, że co jakiś czas zrobi to sam. Jednak jeśli nie masz ochoty czekać i chcesz wziąć sprawy w swoje ręce, pozyskaj sadzonkę z liścia rośliny. Przycinanie rozety na rozsady najlepiej wykonywać w maju przed rozpoczęciem kwitnienia. Wtedy pędy są najsilniejsze. 

Liść, który ma posłużyć za starter dla nowej rośliny, powinien być możliwie jak najdłuższy. Wybieraj pędy zdrowe i przycinaj je przy samej ziemi. Aby sprawić, ogonek liściowy puścił korzenie, możesz: 

  • umieścić liść w specjalnym pojemniku z mieszanką zwykłej ziemi i żwirku na dnie; 
  • włożyć sadzonkę do wody lub substancji ukorzeniającej.  

Niezależnie od sposobu, który wybierzesz, pierwsze korzenie powinny pojawić się po około 2 tygodniach. 

Młode rośliny potrzebują dużo ciepła i wody. Postaraj się utrzymywać temperaturę otoczenia na poziomie 25°C. Pamiętaj też o tym, że podłoże na początku powinno być cały czas wilgotne. Po kilku tygodniach wokół posadzonego listka pojawią się sadzonki – może powstać ich około 6 z jednego pędu. Odseparuj je od pierwotnego liścia i umieść w innych doniczkach. Okres rozwijania się sadzonek do pełnego rozkwitu to w przybliżeniu 6 miesięcy. 

  • Przesadzanie fiołków 

Fiołki znane są z tego, że lubią mieć przyciasne doniczki. Przesadzanie staje się konieczne dopiero w momencie, w którym zauważysz, że korzenie zaczynają wydostawać się przez jej spód. Zabieg przesadzania przeprowadza się średnio raz na dwa lata. 

W przypadku samoistnego rozrastania się rośliny nie zapominaj o rozsadzaniu. W doniczce powinna znajdować się tylko jedna rozeta. Jeśli zaczynają wyrastać nowe – pozbądź się ich lub przenieś do innych pojemników w celu rozmnożenia. 

Wiesz już wszystko, co potrzeba, aby wyhodować idealnego fiołka doniczkowego. Wiesz też, że czeka cię dużo odkrywania, ale z pewnością w końcu znajdziesz odmianę, która cię całkowicie zauroczy. Niestraszne ci również rozmnażanie i przesadzanie. Nie ma na co czekać – kup sadzonkę i zabierz się uprawę fiołka afrykańskiego. 

Przeczytaj również: Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.