Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Dlaczego pieniążek gubi liście? Co zrobić, żeby szybko odrosły?

Największą ozdobą pieniążka są błyszczące, okrągłe liście, które z wyglądu przypominają monety. Jest ceniony nie tylko za swój niepowtarzalny wygląd, ale również łatwość w uprawie. Choć nie wymaga specjalnych umiejętności ogrodniczych, może zacząć marnieć i gubić liście. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, żeby pieniążek miał dużo liści. Tajemnica w uprawie tej rośliny tkwi nie tylko w odpowiednim podlewaniu, ale również właściwym nawożeniu.  

Dlaczego pieniążek gubi liście? Co zrobić, żeby szybko odrosły?
Jeśli pieniążek gubi liście, przygotuj domową odżywkę. Będzie rósł piękny i zdrowy. Fot.akchamczuk/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego pieniążek gubi liście?

Pieniążek, a właściwie pilea peperomiowata, zachwyca swoimi unikalnymi, okrągłymi liśćmi, które kształtem przypominają monety (stąd potoczna nazwa). Bywa nazywany również rośliną UFO lub naleśnikową oraz może posłużyć jako efektowna dekoracja mieszkania. Co więcej, jest uważany za symbol szczęście, dobrobytu i powodzenia finansowego, a przy tym nie jest zbyt wymagający w uprawie. Niestety czasem się zdarza, że zaczyna gubić liście, co jest rezultatem nieodpowiedniej pielęgnacji. Z kolei zrozumienie przyczyn takiego stanu rzeczy oraz podjęcie odpowiednich działań są kluczem do zdrowego wzrostu i rozwoju pieniążka.

  • Przelanie – roślina lubi umiarkowaną wilgotność podłoża, dlatego ziemia w doniczce powinna lekko przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do opadania liści. Najlepsza do podlewania będzie woda odstana o temperaturze pokojowej.

  • Niewłaściwe stanowisko – pieniążek może gubić liście, jeśli stoi w chłodnym miejscu. Najlepiej zapewnić mu temperaturę pokojową, która wynosi około 20 st. C. Zimą może ona być nieco niższa, ale nie powinna spadać poniżej 15 st. C. Poza tym roślina nie toleruje przeciągów oraz bezpośredniego, intensywnego słońca. Jest też wrażliwa na zmianę miejsca – to dla niej czynnik stresujący, który powoduje opadanie liści.

  • Niska wilgotność powietrza – pieniążek lubi zwiększoną wilgotność powietrza, dlatego należy unikać stawiania rośliny w pobliżu kaloryferów. Co jakiś czas warto zraszać jej liście. Dobrym pomysłem jest też ustawienie doniczki na tacy z wodą i kamykami lub zastosowanie nawilżacza powietrza.

  • Brak składników odżywczych – kiedy substancje pokarmowe w podłożu się wyczerpują, pieniążek przestaje rosnąć i zaczyna gubić liście. Aby tego uniknąć, w okresie wegetacyjnym warto stosować preparaty do roślin zielonych. Z kolei zimą należy zmniejszyć dawkę lub częstotliwość nawożenia pieniążka.

co zrobić, żeby pieniążek miał dużo liści Pieniążek nie toleruje chłodu oraz zimnego powietrza. Fot.dimaberlin/123RF.com

Co zrobić, żeby pieniążek miał dużo liści?

Jeśli chcesz, aby pieniążek zdrowo rósł i miał dużo liści, należy zapewnić mu jak najlepsze warunki. Podstawą jest jasne stanowisko z rozproszonym światłem, które nie będzie narażone na przeciągi. Należy też unikać sąsiedztwa kaloryferów i innych źródeł ciepła, ponieważ pieniążek źle znosi suche powietrze. Ważne jest, aby utrzymywać umiarkowany poziom wilgoci w podłożu i unikać nadmiernego podlewania.

W okresie zimowym pieniążek rośnie wolnej, dlatego trzeba zmniejszyć częstotliwość nawadniania – robimy to dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce przeschnie. Aby dostarczyć roślinie niezbędnych składników odżywczych, warto przygotować domową odżywkę do pieniążka, która działa już od pierwszego podlania. Dzięki niej roślina będzie bujna i zdrowa jak nigdy dotąd.

Do przygotowania naturalnego nawozu do pieniążka będziemy potrzebować skórek z banana. Są one bogate w niezwykle ważne dla roślin pierwiastki, takie jak potas, fosfor i magnez, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów metabolicznych, a także wspomagają rozwój korzeni oraz stymulują wzrost nowych liści. W tym celu skórki od banana kroimy na niewielkie kawałki, po czym suszymy je w piekarniku nagrzanym do 50 st. C przez kilka godzin. Następnie wysuszone skórki mielimy w młynku lub rozcieramy w moździerzu, aby uzyskać drobny proszek.

Aby przygotować odżywkę, do szklanki wody dodajemy łyżkę zmielonych skórek i dokładnie mieszamy. Stosujemy do podlewania pieniążka raz na dwa tygodnie, dzięki czemu będzie rósł piękny i zdrowy oraz zacznie wypuszczać nowe liście.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Cenne składniki w domowej odżywce. Paprotka rozrośnie się jak nigdy wcześniej

To dlatego storczyki nie chcą ponownie kwitnąć. Najczęściej popełniane błędy w pielęgnacji

Białe robaki w kilka dni potrafią zniszczyć roślinę. Jak pozbyć się skoczogonków?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.