Rośliny domowe

Ceniony za długie i obfite kwitnienie. Skrętnik ożywi każde wnętrze

Skrętnik to mało wymagająca roślina ozdobna, która w Polsce nie zyskała jeszcze dużej popularności. Przepiękny kwiat z południowej Afryki charakteryzuje się obfitą paletą barw. Ta niewysoka roślina zwłaszcza w formie wiszącej potrafi ożywić każde wnętrze. Co ważne, można ją hodować także na balkonie lub tarasie. Dowiedz się, jak wygląda uprawa i pielęgnacja skrętnika. Sprawdź, co zrobić, aby cieszyć się jego wspaniałym wyglądem przez długi czas!

Ceniony za długie i obfite kwitnienie. Skrętnik ożywi każde wnętrze
Skrętnik najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Skrętnik – charakterystyka

Skrętnik (Streptocarpus) to roślina zaliczana do rodziny ostrojowatych (Gesneriaceae). Naturalnym środowiskiem występowania tego kwiatu jest Afryka Południowa. Etymologia nazwy rośliny nawiązuje do owocowych torebek nasiennych, które kształtem przypominają skręconą spiralę.

Większość gatunków skrętnika uprawia się w warunkach domowych, ale nadadzą się one idealnie także do uprawy w ogrodzie, na tarasie, czy na balkonie. Istnieją jednak odmiany tej dekoracyjnej rośliny, które wymagają nieco bardziej złożonej opieki.

Skrętnik pochodzi z Madagaskaru i właśnie z tego powodu należy zapewnić mu ciepłe i słoneczne stanowisko. Kwiat ten w naturalnych warunkach porasta rabaty, choć w naszym klimacie lepiej hodować go w doniczkach. Co ciekawe, skrętnik to pierwotnie górska roślina, którą spotkać można najczęściej na skalnych terenach wzgórz. Warto podkreślić, że skrętnik ogrodowy, zwłaszcza w naturalnie ciepłych klimatach, traktowany jest jako roślina okrywowa.

Większość gatunków i odmian skrętnika ma zbliżony do siebie pokrój. Liście rośliny są dość długie, smukłe i owalne. Są to tzw. liście odziomkowe wyrastające z kłącza. Wytwarzane przez skrętnika kwiaty są pojedyncze, kielichowate i wyglądem mogą przypominać kwiatostany innych roślin, np. petunii czy surfinii.

Kwiaty to najbardziej ozdobna część rośliny. Mogą występować w wielu kolorach. Najbardziej popularne są te o odcieniu kremowym, białym, granatowym lub fioletowym. Co więcej, zdarzają się okazy o wielobarwnych lub nakrapianych płatkach.

skrętnik charakterystyka Skrętnik jest ceniony za obfite i długie kwitnienie. Fot.123RF.com

Skrętnik – uprawa i pielęgnacja

Uprawa i pielęgnacja skrętnika to bardzo ważne czynności, ponieważ tylko odpowiednio zadbana roślina odwdzięczy się zdrowym wyglądem oraz pięknie wybarwionymi liśćmi.

  • Stanowisko

Mówi się, że skrętnik mieszańcowy spokrewniony jest z sępolią fiołkową inaczej nazywaną fiołkiem afrykańskim. Stąd też wymagania uprawowe tych roślin są do siebie bardzo podobne. Zarówno skrętnik, jak i sępolia to rośliny, którym trzeba zapewnić odpowiednie stanowiska. Skrętnik lubi dostęp do słońca, oczywiście o ile nie jest narażony na bezpośrednie promieniowanie. Najlepiej jednak wybrać mu miejsce półcieniste. Tam będzie bezpieczny i z pewnością dobrze się przyjmie. Liście skrętnika będą pięknie wybarwione, jeśli dostarczy mu się odpowiednią ilość światła rozproszonego. Z tego względu roślinę najlepiej postawić na parapecie okna wschodniego.

  • Podłoże 

Kluczową rolę w prawidłowym rozwoju rośliny odgrywa odpowiednio dobrana ziemia. Skrętnik dobrze czuje się w tej o lekko kwaśnym odczynie pH. Podłoże musi być też żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Roślina nie przepada za suszą, dlatego gleba, w której rośnie kwiat musi być stale wilgotna.

skrętnik uprawa Skrętnik pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Afryki Południowej. Fot.123RF.com

  • Wilgotność powietrza

Warto podkreślić, że nie tylko gleba, ale i powietrze w pomieszczeniu, w którym znajduje się roślina, powinno mieć dość wysoką wilgotność. Najlepsza będzie dla niego temperatura wynosząca ok. 18-20ºC. Oprócz tego roślinę należy często zraszać letnią wodą.

  • Podlewanie

Podlewanie skrętnika powinno odbywać się od 2 do 3 razy w tygodniu. Latem zaleca się wykonywanie tej czynności częściej, z kolei zimą  wystarczy nawadniać roślinę raz w tygodniu. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić ze zbyt dużą ilością płynów. Woda nie może zalegać w doniczce, w przeciwnym razie skrętnik zacznie gnić.

  • Nawożenie

W okresie letnim roślinę powinno się odpowiednio nawozić. Skrętnik lubi nawozy naturalne z niską zawartością azotu. Zabieg ten wykonuje się co ok. 2 tygodnie, używając płynnego nawozu rozcieńczonego z wodą.

  • Przycinanie 

Przycinanie skrętnika, a właściwie jego pędów konieczne jest wtedy, gdy roślina zacznie chorować.

Przeczytaj również: Cyklamen perski. Jak go uprawiać dłużej niż jeden sezon?

Cyklamen perski Cyklamen ma niezliczoną liczbę odmian, dzięki temu w sklepach jest dostępna cała gama kolorystyczna tych roślin. Fot.123RF.com

Skrętnik – rozmnażanie i przesadzanie

Rozmnażanie skrętnika nie jest trudne i nie wymaga dodatkowych umiejętności. Taki zabieg można wykonać samodzielnie i nie powinien on sprawiać większych problemów. Roślinę można rozmnożyć przez wysiew nasion lub poprzez ukorzenianie sadzonek liściowych.

Do rozmnażania tą drugą metodą nadają się tylko zdrowe liście. Świeże sadzonki powinny zostać pobrane wiosną lub latem. Należy zapewnić roślinom odpowiednie warunki środowiskowe – wówczas młode sadzonki ukażą się już po ok. 6 tygodniach. Co istotne, z jednej sadzonki można uzyskać kilka nowych egzemplarzy.

Przesadzanie skrętnika musi odbywać się przynajmniej raz w roku (najlepiej wiosną). Warto pamiętać o tym zabiegu, ponieważ kwiaty te preferują świeże i żyzne podłoże. Stara gleba po jakimś czasie może okazać się zbyt twarda, a tym samym będzie zaburzać prawidłowy wzrost roślin. Mimo wszystko warto mieć na uwadze, że skrętnik nie jest rośliną długowieczną. Po kilku latach staje się z reguły mniej atrakcyjny, dlatego warto go zastąpić nowymi okazami. 

skrętnik Pojedynczy kwiat skrętnika może nieco przypominać petunię. Fot.123RF.com

Skrętnik – choroby i szkodniki

Jeśli chodzi o choroby skrętnika, tą najpopularniejszą jest gnicie szyjki korzeniowej rośliny. Do zmian chorobowych dochodzi najczęściej jesienią lub zima, kiedy to temperatura powietrza znacznie spada. Wtedy także podłoże, w którym rośnie skrętnik, bywa zbyt wilgotne. Pierwsze oznaki choroby to przede wszystkim więdnięcie liści.

Jeśli jest to początkowe stadium infekcji, istnieje jeszcze szansa na odratowanie rośliny. Wówczas należy wyjąć ją z doniczki i odłożyć w suche miejsce, aż do momentu, w którym korzenie wraz z resztkami ziemi się przesuszą. Jeśli zmiany porażeniowe nie są zbyt silne, można włożyć roślinę do roztworu z dodatkiem środka grzybobójczego. Jeśli natomiast skrętnik jest mocno porażony, należy odciąć mu wszystkie korzenie wraz z zakażoną częścią pędu. Ranę po cięciu powinno się odpowiednio zdezynfekować. W tym celu zaleca się używanie węgla drzewnego. Kolejnym krokiem jest ponowne ukorzenienie rośliny.

Skrętniki, jak wszystkie inne rośliny doniczkowe, mogą być atakowane przez różnego rodzaju szkodniki. Najczęściej pojawiającymi się na kwiatach owadami są mszyce, wciornastki lub mączliki. Można się ich pozbyć, stosując dostępne w sklepach ogrodniczych preparaty owadobójcze.

Reasumując, skrętnik to bardzo dekoracyjna roślina przeznaczona do uprawy domowej. Na rynku ogrodniczym jest dostępnych wiele gatunków i odmian tej rośliny. Dzięki temu można wybrać tę odpowiednią, dopasowaną do danego wnętrza. W uprawie skrętnika ważne jest przede wszystkim dobrze dobrane stanowisko, które nie powinno być mocno nasłonecznione. Roślinie należy zapewnić także stale wilgotne podłoże, ponieważ nawet krótkotrwały brak podlewania może skutkować jej śmiercią. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tego kwiatu jest częste przesadzanie go do świeżej ziemi. Oprócz tego warto obserwować glebę, która pod żadnym pozorem nie powinna być zbyt mokra.

Przeczytaj również: Echinocactus grusonii - uroczy sukulent o zjawiskowych kwiatach. Jak go pielęgnować?

Echinocactus grusonii Echinocactus grusonii to uroczy sukulent, który urozmaici każdą, zieloną, egzotyczna kompozycję. Fot.123RF.com

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ceniony za długie i obfite kwitnienie. Skrętnik ożywi każde wnętrze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.