Rośliny domowe

Cyklamen perski. Jak go uprawiać dłużej niż jeden sezon?

Zastanawiasz się, czy istnieją kwiaty, które kwitną nie tylko wiosną i latem, ale również jesienią oraz zimą? Odpowiedź brzmi: tak. Do tego grona należy cyklamen zwany też fiołkiem alpejskim. Jest to bardzo wdzięczna roślina, która, dobrze wypielęgnowana, po okresie spoczynku, ponownie wypuści liście i kwiaty. Dowiedz się, jak uprawiać cyklamen perski dłużej niż przez jeden sezon. 

Cyklamen perski. Jak go uprawiać dłużej niż jeden sezon?
Cyklamen ma niezliczoną liczbę odmian, dzięki temu w sklepach jest dostępna cała gama kolorystyczna tych roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Cyklamen charakterystyka 

Cyklamen perski (fiołek alpejski) rośnie dziko w Grecji, Azji Zachodniej i w Afryce Północnej, a dokładniej w Algierii i Tunezji. Kwiat ten został odkryty w 1731 roku, jednak jego uprawę zaczęto w pierwszej połowie XVIII w. 

Na pierwszy rzut oka cyklamen może wydawać się dość delikatny, lecz nie do końca tak jest. Wyrasta on bowiem ze sporych rozmiarów bulwy i jest tym samym bardzo silny. Ponadto każdy okres jego kwitnienia jest równie obfity. Co więcej, cyklamen charakteryzuje się intensywnym kolorem kwiatów i liśćmi, które swym ubarwieniem przypominają mozaikę. To właśnie przez swój nietypowy, piękny wygląd zdobył ogromną rzeszę fanów i stał się bardzo popularną rośliną doniczkową. 

FIOŁEK ALPEJSKI Dlaczego fiołek alpejski więdnie? Powodem może być zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu. Fot.123RF.com

Największym pozytywem hodowania cyklamenu jest fakt, że kwitnie on trochę inaczej niż inne kwiaty. Okres jego kwitnienia zaczyna się w październiku i utrzymuje się do końca kwietnia. Cyklamen alpejski jest rośliną odporną na mróz, dlatego w naszym klimacie uprawia się go głównie w doniczkach. Zimą kwiaty cyklamenu zachwycają swoim wyglądem, dlatego jeśli lubisz kolorowe rośliny zimą, cyklamen z pewnością ci się spodoba. 

Cyklamen ma niezliczoną liczbę odmian, dzięki temu w sklepach jest dostępna cała gama kolorystyczna tych roślin. W sklepach ogrodniczych można znaleźć cyklameny w kolorach: białym, różowym, fioletowym, czerwonym. Spotkać można także kwiaty dwubarwne, których płatki są jaśniejsze na brzegach. Ponadto, doskonale zdobią przestrzeń odmiany cyklamenu o jednolitym kształcie płatków, jak również te faliste lub postrzępione. Co więcej, kwiaty cyklamenu pięknie pachną, ale bywają odmiany bezwonne. Nie tylko kwiaty cyklamenu są kwintesencją rośliny, równie urocze są sercowate, mozaikowe liście. 

Wszystkie te cechy sprawiają, że roślina jest uważana za bardzo atrakcyjną. W związku z tym warto ją wybrać do swojego domu czy mieszkania. Dzięki niej ozdobisz ulubioną przestrzeń, szczególnie w ciemne zimowe dni.  

Przeczytaj również: Fiołek alpejski nie kwitnie, żółkną mu liście? Sprawdź, jak trzeba dbać o fiołka

cyklamen Cyklameny nie lubią ani ziemi suchej, ani zbyt wilgotnej. Fot.123RF.com

Cyklamen perski uprawa i pielęgnacja 

Jest kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę w uprawie i pielęgnacji cyklamenu perskiego – zwłaszcza, gdy chcesz, aby przetrwał dłużej niż jeden sezon.  

Cyklameny w środowisku naturalnym występują w klimacie ciepłym. Dlatego zawsze powinieneś sadzić je w doniczkach. Jeśli postanowisz je zakupić późną jesienią, gdy pojawią się w sklepach ogrodniczych, nie zapomnij o zapewnieniu roślinom podstawowych warunków do życia. Należą do nich m.in.: 

  • odpowiednie podłoże i częste podlewanie rośliny – aby cyklamen był zdrowy, a do tego obficie kwitł, należy mu zagwarantować lekkie i przepuszczalne podłoże. Z reguły najlepsze dla tej rośliny jest podłoże próchnicze. Nigdy nie sadź cyklamenu w ciężkiej i gliniastej glebie, ponieważ brak tolerancji rośliny na takie podłoże sprawi, że bulwa zacznie gnić. Pamiętaj, aby owszem, podlewać roślinę, ale nigdy jej nie przelewaj! Najlepiej wlać wodę do podstawki, a jej nadmiar po upływie godziny wylać. Podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Cyklameny nie lubią ani ziemi suchej, ani zbyt wilgotnej. Pamiętaj także, aby nie zraszać rośliny wodą ani nie przemywać jej liści. Jeśli na liściach zbierze się kurz, możesz delikatnie przetrzeć je suchą szmatką. W okresie kwitnienia podlewaj roślinę min. dwa razy w tygodniu. Co dwa tygodnie należy nawozić roślinę. Możesz użyć w tym celu nawozu do roślin doniczkowych, kwitnących; 
  • dobrze dobrane miejsce – liście cyklamenu mają dość delikatną konstrukcję, dlatego nie stawiaj rośliny w mocnym słońcu. Liście cyklamenu są podatne na poparzenia słoneczne. Znajdź mu odpowiednie miejsce, najlepiej jasne, ze światłem rozproszonym. Dobrym wyborem będzie parapet okna wychodzącego na wschód. Zadbaj o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, w którym znajduje się roślina. Cyklameny najlepiej się czują w przedziale od 16 do 18°C. Ważne: kwiaty nie lubią przeciągów i klimatyzacji. Ponadto źle kwitną postawione przy kaloryferze; 

  • przedłużenie kwitnienia – jeśli chcesz wiedzieć, jak uratować fiołka alpejskiego, po pierwsze musisz często usuwać jego pędy kwiatowe. Należy pozbyć się pędów suchych, na których końcach tworzą się tzw. nasienniki. Jak to zrobić? Najlepiej ukręcić pęd u nasady, blisko bulwy. Zrób to jednym, silnym ruchem, tak by nie zostawić fragmentów pędów. W innym wypadku zaczną one gnić, a tym samym uszkodzą bulwę; 

  • przesadzanie kwiatów – bardzo ważną rzeczą w pielęgnacji rośliny jest jej przesadzenie. Należy przesadzić cyklameny po okresie ich spoczynku, więc w okolicy sierpnia i września. Przeniesione do mieszkania bulwy potrzebują zmiany podłoża na nowe, bardziej żyzne. To właśnie w tym momencie, po przesadzeniu, należy zasilić roślinę odpowiednio dobranym nawozem. Niestety, cyklameny starzeją się bardzo szybko. Dlatego również ich kwitnienie staje się słabsze i mniej obfite, aż w końcu zanika. Odpowiednio zadbane zachowają swój zdrowy wygląd przez dwa, maksymalnie trzy sezony.  

Weź pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki uprawy i pielęgnacji rośliny, a będziesz cieszyć się cyklamenem stosunkowo długo. Hodowanie kwiatów przez trzy sezony będzie udane, gdy zapewnisz im odpowiednie warunki uprawy. Po tym czasie trzymanie rośliny w domu mija się z celem, ponieważ ze względu na procesy starzenia, naturalnie umiera. 

przesadzanie fiołka alpejskiego Fiołek alpejski kwitne od jesieni aż do wiosny. Fot.123RF.com

Cyklamen perski – rozmnażanie 

Kwiaty cyklamenu można rozmnażać z nasion. Niestety nie jest to prosta czynność i wymaga fachowej wiedzy. Proces rozmnażania rośliny z nasion jest dość skomplikowany i udaje się zwykle tylko doświadczonym botanikom. 

Nasiona cyklamenu wysiewa się z reguły pod koniec lata. Moczy się je w wodzie przez ok. 12 godzin, a następnie przenosi do ciemnego pomieszczenia. Co ważne, rośliny te kiełkują wyłącznie w ciemności. Po kiełkowaniu nasion następuje etap, w którym pojawiają się siewki. Wówczas powinieneś przenieść roślinę w jasne miejsce. Pamiętaj, aby nie stawiać jej w mocno słonecznym pomieszczeniu. 

Istnieje jednak drugi, nieco łatwiejszy sposób rozmnażania roślin. Można podzielić bulwy na małe części, a w każdej z nich powinno znaleźć się tzw. oczko. Jeśli zauważysz rany, powstałe na skutek cięcia bulw, musisz zabezpieczyć te cząstki rośliny. Przydatne w tym celu są maść ogrodnicza lub węgiel drzewny. Takie fragmenty umieść w lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Nie przelewaj rośliny i dbaj, aby nie została przesuszona. 

Cyklameny to wyjątkowe, ale i wymagające kwiaty. Najważniejsze, abyś decydując się na tę roślinę, trochę już o niej wiedział. Na pewno jest ona odpowiednia dla osób, które nie mają ręki do kwiatów. Wymaga bowiem zaangażowania i stałej opieki. Jeśli jednak masz trochę wolnego czasu i chcesz, aby twoje mieszkanie nawet zimą wyglądało pięknie i kolorowo, zdecyduj się na zakup fiołka alpejskiego. Gdy zapewnisz mu odpowiednie warunki, na pewno utrzyma się dłużej niż jeden sezon. 

Mięso i cytrusy? Tego nie można wrzucać do kompostu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.