Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Kliwia – doniczkowa piękność dla wymagających. Jak o nią dbać, by pięknie kwitła?

Kliwia to imponujący kwiat, który potrafi wywołać bardzo duże wrażenie. Pięknie zdobi parapet i sprawia, że cała dekoracja okienna nabiera niesamowitych kolorów. Dodatkowo jest bardzo prosta w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju, aby odwdzięczyła się wspaniałymi kwiatami. Sprawdź, jakie wymagani ma kliwia.  

Kliwia – doniczkowa piękność dla wymagających. Jak o nią dbać, by pięknie kwitła?
Wyjaśniamy, jak pielęgnować kliwię, by pięknie kwitła. Fot. 113RF.com

Spis treści:

Kliwia – charakterystyka 

Kliwia, łac. Clivia, jest kwiatem, który należy do rodziny amarylkowatych, czyli roślin o trujących właściwościach. Pochodzi z terenów południowej Afryki, jednak wiele odmian, np. kliwia cynobrowa, zostało introdukowanych na innych obszarach, np. w Meksyku. Dzięki temu można ją tam spotkać w naturalnych warunkach. Kliwia otrzymała swoją nazwę po lady Clive, angielskiej hrabinie, w której ogrodzie po raz pierwszy zakwitła. 

Roślina jest zaliczana do grupy wiecznie zielonych bylin. Tworzy skórzaste, grube liście, które wyrastają w parach, jeden nad drugim, z podziemnego kłącza. Dzięki temu wygląda bardzo ładnie nawet, gdy nie kwitnie. Wśród nich wystaje krótka łodyga zwieńczona gęstymi baldachami lejkowatych lub trąbkowatych kwiatów. Mają one zazwyczaj sześć płatków. 

Najbardziej popularną odmianą jest kliwia cynobrowa, która występuje w wielu różnych kolorach – czerwonym, pomarańczowym, a nawet jaskrawożółtym. Dzięki temu można stworzyć wspaniałe kompozycje, które będą niesamowitą ozdobą wnętrza.  

Kliwia kwitnie zazwyczaj wiosną – od lutego aż do kwietnia, choć w sprzyjających warunkach udaje się powtórzyć kwitnienie jesienią.  

Kliwia – jaką ziemię wybrać?  

Do wytworzenia efektownych kwiatów kliwia potrzebuje dobrej ziemi. Najlepiej sprawdza się próchnicze podłoże z dodatkiem perlitu lub piasku, które zapewniają korzeniom swobodę oraz glinki doskonale absorbującej wodę. Taka ziemia jest lekka i przepuszczalna oraz dobrze trzyma wilgoć, dzięki czemu nie trzeba tak często podlewać kliwii.  

Dlaczego nie kwitnie, mimo odpowiedniej gleby? Problemem może być pH podłoża. Pamiętaj, że roślina najlepiej czuje się w obojętnym środowisku, gdzie odczyn ziemi waha się od 6,5 do 7. Aby mieć pewność, że wybrane podłoże spełnia takie warunki, przeprowadź test za pomocą np. papierka lakmusowego. 

Dzięki odpowiedniej pielęgnacji kliwia może zakwitnąć nawet dwa razy do roku. Fot. 123RF.com

Kliwia – jak dbać? 

Kliwia jest znana z tego, że nie ma zbyt wysokich wymagań odnośnie do pielęgnacji. Najważniejsze jest to, aby znaleźć jej odpowiednie miejsce. Takie, gdzie będzie miała wystarczająco dużo światła, ale nie będzie narażona na bezpośrednie działanie słońca, które mogłoby poparzyć liście kliwii.  

Co zrobić, żeby kwitła? To częste pytanie zadawane przez początkujących ogrodników. Pamiętaj, że roślina nie lubi przestawiania, ani przekręcania doniczki, dlatego należy tego unikać. Jeśli chcesz, możesz latem wynieść ją na balkon lub taras, pod warunkiem że ustawisz ją tą samą stroną do słońca. 

Oprócz światła kliwia potrzebuje także umiarkowanej ilości wody, tak aby podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Nie należy jej przelewać, ponieważ nadmiar płynu, który będzie zalegać w doniczce może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwinięcia się różnych chorób. Aby do tego nie dopuścić, podlewaj roślinę, gdy podłoże przeschnie, a nadmiar wody, który zbierze się w podstawce wylewaj.  

Bylina najwięcej wody potrzebuje w okresie zawiązywania kwiatów. Wtedy należy dbać o regularne nawadnianie kliwii. Dlaczego żółkną liście jesienią? Odpowiedź jest prosta – od października do lutego trwa okres spoczynku. Wtedy należy zaprzestać jej podlewania. Jest to niezbędne do tego, żeby roślina mogła zregenerować się przed kolejnym okresem kwitnienia. W tym czasie, oprócz zaprzestania nawadniania, należy przenieść kliwię do chłodnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura ok. 12°C.  

Roślina nie potrzebuje nawożenia, choć można co 3-4 tygodnie dokarmić ją nawozem do kwiatów kwitnących.  

Kliwia – jak przesadzić? 

Roślinę o tak efektownych kwiatach należy przesadzać tylko wtedy, gdy jej korzenie "wychodzą" z doniczki. Nie trzeba robić tego wcześniej, ponieważ kliwia lubi ciasnotę. Najlepszym momentem na przesadzanie rośliny jest koniec wiosny, tuż po okresie kwitnienia. Dzięki temu nie zaburzysz procesu zawiązywania kwiatów.  

Nowa doniczka nie powinna być zbyt duża, aby roślina nie traciła dużo energii w wytworzenie nowych korzeni. Na jej dnie należy umieścić grubą warstwę drenażu, aby nadmiar wody nie dotykał korzeni. Przysyp ją cienką warstwą ziemi, na niej ułóż oczyszczone ze starego podłoża korzenie i uzupełnij puste miejsca nową glebą. Na koniec delikatnie ugnieć i ponownie dosyp ziemi, aby nie pozostawić wolnych przestrzeni. Na koniec podlej małą ilością wody.  

Kliwia – jak rozmnażać? 

Kliwię można rozmnożyć na dwa sposoby: poprzez nasiona i podział kłączy. Pierwsza metoda jest rzadko praktykowana, ponieważ jest czasochłonna. Aby roślina wytworzyła owoce, potrzebne jest sztuczne zapylanie krzyżowe. Następnie należy poczekać, aż jagody dojrzeją, zebrać je, oddzielić nasiona od miąższu i od razu sadzić w ziemi liściowej wymieszanej z piaskiem.  

Roślina powinna wykiełkować po 4-6 tygodniach. Od tego czasu potrzebuje regularnego nawożenia i podlewania. Jednak zanim kliwia z nasion osiągnie dojrzałość i zacznie kwitnąć, może minąć nawet kilka lat. Lepszym sposobem jest rozmnażanie rośliny przez podział kłączy. 

 

Kliwia – jak rozsadzić, żeby nie uszkodzić rośliny matczynej?  

W sprzyjających warunkach kliwia tworzy podziemne pędy boczne, z których wyrastają młode sadzonki. Gdy mają po cztery liście, można je oddzielić od rośliny matki. Najlepiej zrobić to przy okazji przesadzania.  

Aby nie uszkodzić głównego pędu, należy młode części delikatnie odciąć ostrym nożem, a następnie posypać węglem, który pomaga w procesach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych. Dzięki temu roślina nie będzie źródłem ataku pasożytów i patogenów. Nowe sadzonki należy zanurzyć w ukorzeniaczu, a następnie umieścić w nowych doniczkach i podlać. Po 2-3 latach powinny zaszczycić kwiatami.  

Kliwia – co zrobić, jak przekwitnie?  

Zauważasz, że pojedyncze kwiaty kliwii zaczynają usychać? Oderwij je! To dobry sposób, aby przedłużyć kwitnienie i cieszyć się piękną dekoracją przez długi czas. Jednak, jeśli chcesz, możesz je pozostawić i poczekać, aż zawiążą się z nich nasiona. Dzięki temu będzie można rozmnożyć roślinę. 

Twoja kliwia przekwitła, ale nie potrzebujesz jej nasion? Jak najszybciej odetnij uschnięty pęd. Dzięki temu roślina nie będzie marnować cennych składników na odżywianie martwej części. Co więcej poprawisz w ten sposób wygląd kliwii, ponieważ uschnięty kwiatostan nie prezentuje się zbyt dobrze.  

Kliwia – trująca dla kota 

Kliwia, jako roślina, która należy do rodziny amarylkowatych, jest trująca. W jej kwiatach, liściach i łodygach znajdują się alkaloidy, które po spożyciu mogą wywoływać u człowieka różne nieprzyjemne dolegliwości, jak ślinotok, biegunka czy wymioty, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. 

U kotów kliwia wywołuje podrażnienia skóry i błon śluzowych, nieprawidłową pracę serca oraz uszkodzenia nerek i wątroby. Dlatego, jeśli chcesz przyjąć tego czworonoga do domu, podaruj roślinę komuś innemu.  

Kliwia to wdzięczna roślina, który potrafi oczarować swoimi pięknymi kwiatami. Zadbaj o odpowiednie dla niej warunki, a będzie wspaniałą ozdobą domu. 

Przeczytaj również:

Kwiaty na parapet - do słońca, cienia, kuchni. Najpiękniejsze i trwałe rośliny doniczkowe [PORADNIK]

Jak uprawiać kwiat pieniążek, by obficie rósł i przynosił szczęście?

Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.