Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Nie masz ręki do kwiatów? Sukulenty w szkle będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem

Uprawa sukulentów w szkle stała się bardzo popularna w ostatnich latach. To wspaniała dekoracja, która pięknie prezentuje się zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach. Na rynku znajduje się ich szeroki wybór, jednak można również przygotować taką kompozycję samodzielnie. Dowiedz się, jak ją wykonać i jak dbać na co dzień o sukulenty w szkle. 

Nie masz ręki do kwiatów? Sukulenty w szkle będą dla ciebie idealnym rozwiązaniem
Sukulenty w szkle są dostępne w sklepach ogrodniczych, ale można też taką kompozycję zrobić samodzielnie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Sukulenty w szkle – jak zrobić? 

Przygotowanie kompozycji w szkle jest bardzo proste. Nie musisz mieć do tego żadnych specjalnych umiejętności ogrodniczych. Wystarczy, że najpierw udasz się na zakupy i wybierzesz: 

  • odpowiedni, szklany pojemnik – powinien być duży, przezroczysty i szczelny oraz mieć odpowiednio szeroki otwór, aby móc włożyć do środka rośliny.  Dobrze sprawdzi się np. szklana kula – sukulenty wyglądają w niej bardzo ładnie. Jednak możesz sięgnąć także po słoje, wazony, misy, a nawet nieużywane akwaria. Wybór zależy od twoich upodobań oraz ilości roślin, które chcesz umieścić w środku;
     
  • właściwe podłoże – należy zadbać o to, aby było przepuszczalne, dzięki czemu korzenie nie będą stać w wodzie, a także będą odporne na grzyby. Najlepiej, jeśli w szkle znajdą się minimum trzy warstwy: otoczaków, czyli małych kamieni, granulatu lub żwirku absorbujących nadmiar wody z podłoża i zapewniających korzeniom powietrze oraz ziemi odpowiedniej do sukulentów i kaktusów, gdzie będziesz mógł wsadzić rośliny;
     
  • dekoracje – choć sukulenty same w sobie są niezwykle dekoracyjne, można również uatrakcyjnić wygląd szkła różnymi kolorowymi kamyczkami, muszelkami, szyszkami lub kawałkami gałęzi. Ich wybór zależy od efektu, który chcesz osiągnąć. 

Będziesz potrzebować także rękawiczek ochronnych – część sukulentów i kaktusów, np. opuncja, ma ostre kolce, które mogą utknąć w skórze. Bardzo trudno jest je później wyciągnąć.  

Przeczytaj również: Niezwykły sukulent o minimalnych wymaganiach. Jak uprawiać jazgrzę Williamsa (pejotl)?

Sukulenty w szkle – jakie gatunki wybrać? 

Nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy w szkle. Aby kompozycja wyglądała dobrze, zrezygnuj z okazów, które szybko rosną i osiągają duże rozmiary. Zamiast nich warto wybrać gatunki o niewielkich rozmiarach, które mają powolne tempo wzrostu i niskie wymagania odnośnie do wody oraz składników mineralnych. Dobrze sprawdzą się np.: 

  • eszeweria – tworzy gęste i zwarte rozety mięsistych liści w różnych kolorach. Nie wymaga częstego przesadzania, nawożenia czy podlewania. Do tego w odpowiednich warunkach kwitnie, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność;
     
  • litopsy – mają one grube, owalne, płasko ścięte liście w różnym kształcie i kolorze, co sprawia, że wyglądają jak prawdziwe, żywe kamienie. Świetnie sprawdzają się do uzupełnienia pustych przestrzeni w szkle. Lubią dużo światła, jednostajną temperaturę i umiarkowane podlewanie; 
  • hatiora – ma pokrój patyczaka. Tworzy liczne półokrągłe, segmentowe pędy w ciemnozielonym kolorze oraz drobne, żółte kwiatuszki. Świetnie czuje się w wilgotnym środowisku, ale nie wymaga częstego podlewania;


 

  • mammillaria – ma walcowaty lub kulisty kształt i wysokość do 30-40 cm. Jest pokryta brodawkami, z których wyrastają liczne ciernie i włoski, tworząc ozdobne okółki. Jednak najbardziej dekoracyjną częścią rośliny są kolorowe kwiaty, które wyrastają wokół pędu niczym wianuszek;
     
  • opuncja – ozdobny kaktus o oryginalnym, kulistym pokroju. Jednak najbardziej jest znany z niezwykle cienkich cierni, które bardzo trudno usunąć z dłoni. Na ich szczycie mogą wyrosnąć duże pomarańczowe lub czerwone kwiaty, które pięknie prezentują się na tle ciemnozielonych pędów;

  • aloes – tworzy długie, ozdobne mięsiste liście, które pięknie komponują się z eszeweriami. Nie ma zbyt wysokich wymagań uprawowych, jednak dość szybko rośnie, dlatego należy regularnie wymieniać go na nowy egzemplarz. 

Puste przestrzenie w szkle warto uzupełnić mchem. Zapewni on nie tylko wspaniałe tło dla roślin, ale także pomoże utrzymać właściwy poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu nie trzeba będzie tak często podlewać całej kompozycji. Możesz położyć mech na jednej połowie naczynia, a drugą uzupełnić białymi kamyczkami – to prosty sposób, aby stworzyć atrakcyjną, kontrastową dekorację, która świetnie będzie prezentować się w nowoczesnych przestrzeniach. 

Sukulenty w szkle – jak posadzić? 

Kupiłeś wszystko, co potrzebne do przygotowania kompozycji w szkle? Świetnie! Czas umieścić rośliny w środku. Zacznij od: 

  • wsypania na dno szklanego pojemnika 2-3 cm warstwy otoczaków, do której będzie ściekać woda – zabezpieczysz w ten sposób korzenie przed gniciem;
     
  • ułożenia na kamieniach warstwy drenażu – powinna mieć ona wysokość maksymalnie 2 cm, aby dobrze odseparować bryłę korzeniową od wody; 
  • umieszczenia podłoża – najlepiej, jeśli będzie miało wysokość ok. 3 cm. Dzięki temu rośliny będą mogły rozwinąć korzenie i będą stabilne. 

Następnie zrób w wybranych miejscach niewielkie dołeczki o wielkości bryły korzeniowej roślin. Chwyć sukulenty za nadziemną część, a następnie ustaw w wybranym miejscu. Delikatnie przyciśnij do podłoża – możesz lekko pokręcić roślinką, aby korzenie "weszły" do środka. Następnie palcem delikatnie uklep ziemię wokół niej. Zrób tak z każdym kolejnym okazem. Na koniec wypełnij puste przestrzenie mchem i/lub dekoracjami.  

Podczas sadzenia sukulentów pamiętaj o tym, żeby zachować pomiędzy roślinami nieco przestrzeni. Dzięki temu będą mieć miejsce do rozwoju oraz równomierny dostęp do powietrza i słońca. To sprzyja utrzymaniu właściwego mikroklimatu w naczyniu.  

sukulenty w szkle Zasady uprawy sukulentów w szkle nie są szczególnie skomplikowane. Fot.123RF.com

Uprawa sukulentów w szkle – jakich zasad należy przestrzegać? 

Zastanawiasz się, jak pielęgnować sukulenty posadzone w szkle? Najważniejsze to dbać o odpowiedni poziom wilgotności podłoża. Jeśli przesuszysz rośliny, ich liście zaczną się marszczyć, co nie będzie wyglądać zbyt estetycznie. Jednak nie można po prostu spryskać całej kompozycji wodą, czy nalać tam wody z konewki. Podczas podlewania należy: 

  • uważać, żeby nie zalać liści sukulentów, aby nie zaczęły gnić. Dlatego najlepiej nawadniać rośliny za pomocą strzykawki, kierując strumień wody pomiędzy rośliny;
     
  • używać odstanej wody pobranej z kranu min. 24 godziny przed podlewaniem. Nadmiar związków potasu może negatywnie wpłynąć na kondycję roślin.  

Do wody używanej do podlewania można dodać niewielką ilość nawozu przeznaczonego do sukulentów, jednak nie należy robić tego częściej niż 2-3 razy w okresie wegetacyjnym.  

Sukulenty w szkle latem należy podlewać 1 raz w tygodniu lub rzadziej, jeśli rośliny nie są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zimą należy zmniejszyć częstotliwość do nawet 1 razu w miesiącu. 

Istotne jest także wybranie właściwego stanowiska. Sukulenty w szkle nie będą dobrze czuć się na ciemnej półce z dala od światła słonecznego. W takim miejscu nie tylko stracą swoje piękne kolory, ale także przestaną kwitnąć. Rośliny te do prawidłowego rozwoju potrzebują dużo słońca, dlatego należy umieścić je na parapecie lub półce naprzeciw czy prostopadle do okna. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie szklanych kul w ramie okiennej – to niezwykle ciekawa dekoracja, obok której trudno przejść obojętnie!  

Sukulenty w szkle to świetny upominek na parapetówkę, z okazji urodzin czy imienin, zwłaszcza dla osób, które nie mają tzw. „ręki” do kwiatów. Własnoręcznie przygotowany prezent z pewnością sprawi im dużo radości! 

Przeczytaj również: Żywa ozdoba o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych. Jak zrobić las w słoiku krok po kroku?

Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.