Porady ogrodnicze

Czy aloes lubi słońce? Jak często go podlewać? Uprawa i i pielęgnacja aloesu

Aloes to roślina o charakterystycznych, nakrapianych i mięsistych liściach, słynąca z dobroczynnych walorów gorzkiego soku. Popularny aloes zwyczajny dorasta maksymalnie do 80 cm wysokości i stanowi wdzięczną ozdobę wnętrza. Dowiedz się, jak uprawiać i pielęgnować aloes w doniczce, by czerpać jak najwięcej z jego cennych właściwości. 

Czy aloes lubi słońce? Jak często go podlewać? Uprawa i i pielęgnacja aloesu
Aloes ma wiele zalet, jednak z jego spożywaniem nie można przesadzać. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Aloes król wśród domowych sukulentów 

Aloes w doniczce to najbardziej popularna roślina wśród miłośników zieleni o niewielkim doświadczeniu. Nic dziwnego: jest naprawdę łatwy w uprawie i nie nastręcza praktycznie żadnych trudności w pielęgnacji. Do rodzaju Aloë należy niemal 550 gatunków kwitnących sukulentów liściastych, które mogą przybierać formę krzaczastą, drzewkowatą, a także byliny czy liany. Pochodzą one często z Madagaskaru, Afryki oraz Półwyspu Arabskiego, gdzie już w dawnych czasach dostrzeżono niezwykłe właściwości tych roślin i nadano im znaczenia symbolicznego. 

Aloesy to sukulenty, które charakteryzują się grubymi, mięsistymi pniami i liśćmi, dzięki którym doskonale przystosowały się do życia w surowych, pustynnych warunkach. Liście nachodzą na siebie i tworzą bardzo ładną, dekoracyjną rozetę. Czasami na ich brzegach można spotkać także ostre kolce. Końcem zimy u domowych aloesów wyrasta długa łodyga, na końcu której znajduje się kwiatostan złożony ze zwisających, malutkich i dzwonkowatych kwiatów. 

Jaki aloes w doniczce wybrać? 

Pół tysiąca gatunków to naprawdę sporo, jednak nie trzeba się obawiać z tego powodu zawrotów głowy. W uprawie doniczkowej króluje zaledwie kilka z nich, jednak są one niezwykle atrakcyjne. Są to: 

  • aloes tygrysi (Aloe variegata), 
  • aloes zwyczajny (Aloe barbadensis), 
  • aloes ościsty (Aloe aristata), 
  • aloes drzewiasty (Aloe arborescens), 
  • karłowate odmiany: Aloe rauhii, Aloe bakeri, Aloe parvula. 

Przeczytaj również: Jego uprawa wymaga cierpliwości. Jak dbać o aloes wielkolistny?

Aloes ma wiele właściwości zdrowotnych. Fot. 123RF/PICSEL

Aloes w doniczce właściwości lecznicze i kosmetyczne 

U osób, które nie mają czasu na długotrwałą pielęgnację zieleni w domu, coraz częściej na parapetach gości właśnie aloes w doniczce. Na co pomaga ta niepozorna roślina, że podbija serca nie tylko przez wzgląd na niekłopotliwą uprawę? 

Zwykle w celach leczniczych wykorzystuje się aloes zwyczajny i drzewiasty. Surowcem zielarskim jest jego zagęszczony oraz wysuszony sok, zawierający m.in. pochodne hydroksyantracenu oraz witaminy (A, B, C, E). Dzięki swoim właściwościom: 

  • pomaga obniżać poziom glukozy i lipidów we krwi, 
  • pomaga podnosić odporność i wspiera walkę z alergiami, 
  • wspomaga gojenie się zmian skórnych (np. potrądzikowych), odmrożeń oraz oparzeń, 
  • wspiera eliminację łupieżu i ogranicza wypadanie włosów, 
  • pomaga poprawić stan skóry, reguluje wydzielanie sebum i nawilża cerę, 
  • może stanowić naturalny antyperspirant. 

Aloes, przez wzgląd na swoje korzystne walory stanowi popularny składnik kosmetyków do skóry trądzikowej oraz włosów. 

Aloes ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Fot. 123RF.com

Domowy aloes – jak używać tej (nad)zwyczajnej rośliny? 

W Afryce wierzono, iż aloes pomaga zapewnić zmarłym życie wieczne, a Żydzi stosowali go do balsamowania ciał. Zastanawiasz się, jak wykorzystać domowy aloes i jego cenne walory w trochę przyjemniejszych okolicznościach niż robili to przodkowie? 

  • Aloes w doniczce – wykorzystanie w domu 

Jeśli chcesz skorzystać z aloesu w celu poprawy stanu swojego zdrowia od wewnątrz, wykorzystaj swój aloes w doniczce do picia. Liście rośliny utnij nożem u nasady i włóż do lodówki na około dobę. Po tym czasie wydrąż z nich miąższ i zmiksuj, np. z sokiem z cytrusów czy miodem. 

  • Aloes w doniczce – jak wykorzystać go dla urody 

Aby cieszyć się piękną cerą, możesz zastosować aloes w doniczce na twarz zamiast sklepowego peelingu. W tym celu sok pozyskany ze swojego aloesu zmieszaj z sokiem cytryny oraz cukrem. Dobrym pomysłem będzie również wcieranie soku z aloesu bezpośrednio w skórę twarzy. Z kolei domowy aloes na włosy możesz używać w postaci płukanki (sok z aloesu zmieszany z wodą w stosunku 1:2) lub jako dodatek do odżywek czy masek. 

  • Aloes w doniczce a zdrowie nie wszystko złoto, co się świeci 

Omawiając dobroczynne właściwości aloesu nie można zapomnieć o tym, iż nie jest to surowiec zielarski, który można stosować bez ograniczeń. Zauważyła to nawet  Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), która zakazała stosowania aloesu jako składnik leków bez recepty. I nie bez powodu. Sok z tej rośliny zawiera składniki aktywne o właściwościach silnie przeczyszczających oraz wywołujących przekrwienie narządów wewnętrznych (np. macicy u kobiet). Mogą one nie tylko wywołać poronienie czy przedwczesny poród, ale także przenikać do mleka matek karmiących i wywoływać nieprzyjemne skutki u niemowląt. Jeśli zdecydujesz się go używać, koniecznie zachowaj umiar. Pomimo jego niezaprzeczalnych walorów leczniczych, nadmierne stosowanie aloesu może mieć działanie kancerogenne i zwiększać ryzyko zapalenia nerek. W postaci maści może być także przyczyną wysypki, pokrzywki, odczynów alergicznych i świądu. 

Aloes należy stosować z rozwagą. Fot. Pixabay

Aloes w doniczce uprawa 

Niezależnie od wybranego gatunku, aloes będzie dobrze rósł w jasnym, słonecznym stanowisku, z dala od przeciągów. Warto mieć jednak na uwadze, że tylko te o błyszczących liściach bez problemu zniosą pełne nasłonecznienie. Trafionym wyborem będzie więc miejsce w pobliżu dużego okna, ale nie bezpośrednio na parapecie. 

  • Aloes w doniczce – jaka ziemia będzie dla niego najlepsza? 

Najlepszym podłożem dla aloesu jest piaszczysta ziemia na bazie torfu. Dobrze sprawdzi się tu gotowa ziemia dla kaktusów zmieszana np. z perlitem lub piaskiem. 

  • Jak sadzić aloes w doniczce? 

Aloes będzie dobrze czuć się w nieco większych doniczkach, przez wzgląd na finalnie spore rozmiary. Warto pamiętać o tym, by roślina miała dobry odpływ wody, gdyż zbyt mokre podłoże może przyczynić się do gnicia korzeni. W tym celu dno doniczki dobrze jest pokryć warstwą keramzytu lub żwiru. 

Jak posadzić aloes? Jeśli masz nasiona, wysiej je pomiędzy lutym a kwietniem i ustaw pojemniki w półcieniu, w temperaturze około 21 st. C. Jeśli masz młodą, zakupioną roślinę, wystarczy po prostu wsadzić ją bezpośrednio do ziemi w odpowiednio przygotowanym pojemniku. I już. Istotnym jest, że co roku trzeba przeprowadzać aloes do większej doniczki i zachowywać przy tym taką samą głębokość zakopania w ziemi. 

  • Aloes w doniczce jak pielęgnować roślinę dla zapominalskich 

Podziwiasz już swój świeżo posadzony lub kupiony aloes w doniczce? Pielęgnacja tej rośliny, choć nie jest zbyt skomplikowana, to nie może zostać całkowicie pominięta. 

Pierwszym pytaniem, które zapewne nasunie się zapominalskim i zapracowanym osobom jest: jak często podlewać aloes w doniczce? Odpowiedź jest dość prosta: regularnie i z umiarem, ale tak, aby ziemia pomiędzy kolejnymi podlewaniami była nieco przesuszona. Jednym słowem - nie za często. W dodatku, w okresie jesieni i zimy należy ograniczyć podaż wody tak, żeby ziemia całkowicie wyschła. Ważnym jest, aby przy podlewaniu nie zalać zagłębień w liściach, gdyż bardzo szybko zaczną gnić. 

A co z nawożeniem? Nie jest to roślina, która umrze z rozpaczy, jeśli właściciel zapomni o jej dokarmianiu. Zasilanie dedykowaną mieszanką raz w miesiącu pozwoli jej jednakże na lepszy wzrost i zapewni roślinie ładniejszy wygląd. 

  • Aloes w doniczce jak rozmnożyć? 

Aloes można rozmnożyć poprzez nasiona zebrane z pękniętych nasion lub odrosty. W przypadku wykorzystania odrostów, warto poczekać z tym do momentu, w którym roślina przekwitnie. Następnie wystarczy oddzielić jeden pęd u jego nasady i ukorzenić, po czym wsadzić go wprost do doniczki z ziemią. 

  • Aloes w doniczce choroby i szkodniki, na które musisz uważać 

Aloes jest dość odporny na szkodniki. Zdarza się, że zaatakuje go przędziorek. W takiej sytuacji można sięgnąć po środki owadobójcze przeznaczone dla sukulentów. 

Przeczytaj również: TOP 10 najmniej wymagających roślin do domu

Pod pojęciem „najmniej wymagające rośliny” kryją się gatunki, które są rzadko atakowane przez szkodniki. Fot.123RF.com

Jakie właściwości ma czerwony ryż? Pomoże na cholesterol i wahania cukru

Gratka dla grzybiarzy, której nie można kupić w sklepie

Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.