Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Chcesz mieć dużo fasoli w tym roku? Najważniejsza pielęgnacja, dlaczego podpory są niezbędne

Fasolę doceniamy w kuchni ze względu na pyszny smak oraz cenne właściwości zdrowotne. Wiele osób decyduje się na posadzenie jej w swoim ogrodzie, aby praktycznie przez cały sezon była pod ręką. Przez to, że można ją siać aż do lata, możemy cieszyć się jej smakiem przez długi czas. W jaki sposób o nią zadbać, aby dawała obfite plony przez całe wakacje.

Chcesz mieć dużo fasoli w tym roku? Najważniejsza pielęgnacja, dlaczego podpory są niezbędne
Początek lipca to dobry czas, by posadzić fasolkę. Jak to zrobić, by długo plonowała? Fot. Anneke DeBlok/CnavaPro

Spis treści:

Fasola to roślina, która wchodzi niezwykle szybko. Dzięki jej właściwościom poradzi sobie, nawet kiedy posiejemy ją w czerwcu. Odkryj, co musisz zrobić, aby cieszyć się jej owocami przez ekstremalnie długi czas.

Kiedy można siać fasolę?

Fasolka szparagowa jest rośliną dość delikatną. Nie jest odporna na mrozy, dlatego możemy siać ją do ziemi dopiero po 15 maja, kiedy mija ryzyko przymrozków. W początkowej fazie wzrostu, kiedy temperatury są jeszcze niskie, możemy przykrywać rabaty agrowłókniną, aby zmniejszyć ryzyko, że roślina przemarznie.

Fasolę można wysiewać również w późniejszym terminie. Niektórzy decydują się na wysiew w czerwcu oraz lipcu. Jest to możliwe, jeśli nie panuje susza, a temperatura nie jest zbyt wysoka. W takich warunkach może ona mniej kwitnąć i słabiej owocować.

Okres wegetacyjny fasoli wynosi od 60 do 80 dni. Fot. Anneke DeBlok/CnavaPro

Wysianie fasoli w różnych terminach jest mądrym rozwiązaniem, które wykorzystuje wielu ogrodników. Najczęściej nasiona wsadza się do gruntu stopniowo co 10 dni, aż do pierwszego tygodnia lipca. Dzięki temu rośliny nie wschodzą równomiernie, a plony pojawiają się stopniowo. Chroni nas to przed zmarnowaniem warzywa oraz sprawia, że możemy cieszyć się zbiorami przez dłuższy okres. Okres wegetacyjny fasoli wynosi średnio 60-80 dni, przez co będziemy mogli cieszyć się jej owocami nawet do wczesnej jesieni.

Przeczytaj również: Uprawa fasolki szparagowej w ogrodzie. Do kiedy można sadzić fasolkę szparagową?

Jak siać fasolę latem?

Latem siejemy fasolę w ten sposób, co na początku sezonu. Odmiany karłowate należy sadzić w rzędach co 30-40 cm. Między nasionami wystarczy zachować odstęp 6-10 cm. Na glebach ciężkich konieczne może być sianie gniazdowe, w rzędach co 20-30 cm. W takim przypadku w jednym dołku umieszczamy po 2-3 nasiona. Nasiona umieszczamy w glebie na głębokości 3-5 cm.

Fasolka poradzi sobie nie tylko w gruncie, ale również w donicy. Pojemniki z nią możemy umieszczać na balkonach oraz tarasach. W ich przypadku konieczne będzie regularne podlewanie.

Pamiętajmy, aby po zasadzeniu fasoli, umieścić w ziemi podpory. Dzięki nim fasolka nie będzie płożyć się po ziemi i zmniejszy się ryzyko, że zgnije.

Podpory to nieodzowny element w uprawie i pielęgnacji fasoli. Fot. Jimmy Trueno/alexsalcedo/CanvaPro

Jak pielęgnować fasolę? Poznaj najważniejsze zasady

Pielęgnacja fasolki szparagowej jest dość prosta. Wynika to z obecności bakterii brodawkowych, które żyją w symbiozie z roślinami motylkowatymi i znajdują się na korzeniach fasolki. Mają one zdolność wiązania azotu, który dostarczany jest roślinie. Dzięki niemu roślina lepiej się rozwija, daje większe plony i nie wymaga dużej dawki nawozów.

Fasolka jest rośliną delikatną. Jest ciepłolubna i lubi dobrze nasłonecznione, bezwietrzne stanowiska. Z tego powodu warto sadzić ją w miejscach zacisznych i ciepłych. Fasolka lubi żyzną i wilgotną glebę, przez co podczas upałów i suszy może wymagać dodatkowego podlewania. Nie poradzi sobie na glebach zbyt lekkich oraz o zbyt wysokiej wilgotności. Warto siać ją rok lub dwa lata po zastosowaniu obornika albo kompostu.

Podczas uprawy fasolki niezwykle ważne są podpory. Mogą to być tyczki lub paliki, a ich wysokość w niektórych przypadkach będzie musiała wynosić nawet do 3 metrów. Bez odpowiednio wysokich podpór fasolka może zacząć płożyć się po ziemi oraz gnić.

Fasolka jest dosyć odporna na choroby i szkodniki, szczególnie kiedy posadzona jest na odpowiednim stanowisku. Jeśli jednak zauważymy pierwsze niepokojące objawy, polecamy użyć naturalnych i ekologicznych oprysków.  

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Uprawa fasoli z orzełkiem. Sadzenie, rozstaw, nawożenie i najlepsze sąsiedztwo

Kiedy i jak sadzić fasolkę szparagową? W takim sąsiedztwie podwoisz zbiory

Czego nie sadzić obok fasolki szparagowej. Złe sąsiedztwo zahamuje wzrost fasolki

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.