Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Szukasz dużej rośliny? Smocze drzewo urośnie aż pod sufit

Dracena obrzeżona to chyba najpopularniejsza z dracen uprawianych w warunkach domowych. Jest niewymagająca i bardzo wytrzymała, a przy tym pięknie się prezentuje – szczególnie, gdy mocno się rozrośnie (nawet do 2-2,5 m!). Jak pielęgnować tę roślinę, by cieszyć się jej efektownym wyglądem? Sprawdź! 

Szukasz dużej rośliny? Smocze drzewo urośnie aż pod sufit
Dracena obrzeżona osiąga wysokość nawet do 2,5 metra. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Dracena obrzeżona — podstawowe informacje

Dracena obrzeżona (łac. marginata) naturalnie rośnie na Madagaskarze, dlatego idealne warunki do jej uprawy to jasne i ciepłe miejsce. Jest jednak gatunkiem, który świetnie poradzi sobie też w innych okolicznościach. Z tego względu bardzo często ozdabia mieszkania i domy. Co ważne – jest to roślina wieloletnia, żyjąca minimum 5-6 lat. Nazwa dracena wywodzi się ze słowa drakania, czyli samica smoka, dlatego też dracena nazywana jest również smoczym drzewem.

Ważną cechą draceny marginaty jest jej wpływ na powietrze, które oczyszcza z toksyn i zanieczyszczeń. Pochłania między innymi benzen, dym papierosowy czy amoniak, dlatego może mieć korzystne działanie na układ oddechowy czy skórę. Świetnie sprawdzi się w domu astmatyka czy alergika. Dobrze znosi też narażenie na dymy i wyziewy, które nie wpływają na wygląd jej liści. 

Przeczytaj również: Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę

Dracena obrzeżona — wygląd i odmiany

Dziko rosnąca dracena obrzeżona osiąga ok. 3 metry wysokości (czasami nawet 4-5 m), natomiast w warunkach pokojowych może mieć nawet 2,5 m (a standardowo 45-130 cm). Jej wygląd jest dość charakterystyczny – ma szeroki pióropusz bardzo długich, cienkich i szpiczastych liści, zwykle o ciemnozielonej barwie. Przypomina palmę. 

Zastanawiając się nad uprawą draceny obrzeżonej, możesz wybrać jedną z popularniejszych odmian: 

 • colorama – liście zielone z czerwono-różowymi pasami, 
 • bicolor – liście zielone z żółtawym obramowaniem, 
 • tricolor – liście w trzech kolorach – różowo-zielono-kremowe. 

W naturalnym środowisku pojawiają się też urocze kwiatki w kształcie zielono-kremowych gwiazdek. W uprawie domowej ich wystąpienie jest jednak niezwykle rzadkie. 

Ten rodzaj draceny świetnie prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach na parapecie, podłodze lub w stojącej donicy. Dobrze łączy się także z innymi roślinami zielonymi, np. bluszczem. 

Przeczytaj również: Dracena o najpiękniejszym wybarwieniu. Sprawdzi się w każdym domu

Dracena obrzeżona — stanowisko

Ta okazała roślina zielona lubi warunki zbliżone do tych naturalnych, jednak jest mało wymagająca i trudno ją zniszczyć. Jak wybrać najlepsze stanowisko dla draceny obrzeżonej? 

 • Miejsce uprawy powinno być jasne i słoneczne, ale nie z bezpośrednim działaniem mocnego słońca. Najlepiej zapewnić światło rozproszone, ustawiając doniczkę po stronie wschodniej bądź zachodniej. Zbyt duże nasłonecznienie może powodować blaknięcie liści, a nawet ich poparzenie i wypadanie. 

 • Zacienione stanowisko również jest całkiem odpowiednie dla tego gatunku, jednak wówczas będzie on rósł wolniej (chociaż liście mogą być bardziej zielone). 

 • Dracena obrzeżona najlepiej czuje się w temperaturze ok. 24-25°C, jednak możesz trzymać ją w normalnej temperaturze pokojowej (18-21°C). Uważaj, żeby nie było zbyt zimno, bo może to wywołać gubienie liści (minimum to 13°C). 

 • Zapewnij swojemu okazowi wilgotne powietrze, najlepiej ok. 65 proc. wilgotności. W przeciwnym razie końcówki liści będą żółknąć. Aby temu zapobiec, regularnie zraszaj liście. Nie trzymaj też draceny zaraz przy kaloryferze.

 • Roślina nie lubi przeciągów, dlatego uważaj przy otwartym oknie, szczególnie zimą. 

 • W ciepłych, letnich miesiącach dracenę możesz ustawić na balkonie/tarasie, ale osłoniętą przed wiatrem i bezpośrednim działaniem słońca.  

Dracena lubi jasne i słoneczne stanowiska. Fot. 123RF/PICSEL

Dracena obrzeżona — ziemia i nawożenie

Ziemia do draceny obrzeżonej powinna być żyzna, gliniasta lub torfowa i przepuszczalna. Możesz posadzić swój okaz w glebie specjalnie przystosowanej do dracen, palm i juk, ponieważ taka gotowa mieszanka jest dopasowana do potrzeb tego rodzaju roślin. Najlepsze pH to 5,5-6,3. 

Na dole doniczki wyłóż drenaż (żwirek, kamienie, keramzyt), żeby zapobiec nadmiernemu nawodnieniu korzeni rośliny. Donicę dopasuj do wielkości, ale wybierz taką z dziurkami na dole i podstawką.  

W okresie wzrostowym – czyli wiosna, lato, jesień – warto stosować nawożenie 1-2 razy w miesiącu zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Wybierz nawóz dla tego typu roślin, ponieważ wymagają one specjalnych ilości fosforu i potasu. W zimie draceny obrzeżonej się nie nawozi. 

Przeczytaj również: To koktajl życia dla roślin! Kwiaty będą rosły jak szalone

Dracena obrzeżona podlewanie – jak robić to poprawnie? 

Podlewanie draceny obrzeżonej powinno być wyważone – gatunek nie lubi ani przesuszenia, ani przelania. Do najważniejszych zasad nawadniania należą: 

 • podlewanie w lecie ok. 1-2 razy w tygodniu (przy upałach częściej, nawet co drugi dzień), a w zimniejszych miesiącach wystarczy raz na tydzień lub nawet rzadziej, 
 • stała kontrola wilgotności ziemi – przesuszenie może wywołać gubienie liści i wcześniejsze ich żółknięcie, 
 • dbanie o to, by w podstawce nie stała woda – przelanie może spowodować gnicie korzeni i choroby grzybicze
 • w gorących dniach i zimą, gdy ogrzewamy dom, wskazane jest zraszanie liści, a nawet stosowanie prysznica. 

Pielęgnacja draceny obrzeżonej – przycinanie i mycie liści 

Jeśli chcesz, by twoja dracena obrzeżona puściła nowe pędy i mocniej się rozrosła – konieczne będzie przycinanie wierzchołków. Rób to jednak najlepiej na wiosnę i pamiętając, by w tym czasie szczególnie zadbać o wilgotność powietrza i odpowiednią ilość wartości odżywczych (nawóz). Regularnie usuwaj też przyschnięte czy zżółknięte liście, które mogą być efektem niewłaściwej pielęgnacji.  

Aby zapewnić swojemu okazowi idealnie nawodnienie, pamiętaj o zraszaniu. To również doskonały sposób na usunięcie kurzu i innych zanieczyszczeń z liści. Możesz także przemywać je mokrą szmatką albo gąbką bądź ręcznikiem papierowym.  

Dobrym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również obracanie doniczki z rośliną co ok. 2 tygodnie, by zapewnić jej równomierny wzrost liści. W przeciwnym razie mogą one wystrzelić tylko z jednej strony. 

Dracena obrzeżona — choroby i szkodniki

Tak naprawdę jest to gatunek bardzo odporny na różnego typu choroby, chociaż oczywiście przy niewłaściwej pielęgnacji mogą zaatakować. Najczęściej występują infekcje grzybowe, które wywołują gnicie liści. Wiążą się głównie z przelaniem rośliny i stojącą wodą w podstawce. Zbyt niska wilgotność powietrza sprzyja z kolei szkodnikom, między innymi wciornastkom, tarcznikom czy przędziorkom.  

Przeczytaj również: Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę

Źródło: Jak uratować dracenę. Youtube.com. Kanał: Make Your Life Greener

Dracena obrzeżona — rozmnażanie i przesadzanie

Rozmnażanie draceny marginaty najłatwiej wykonać z wykorzystaniem sadzonek, które powstają z wierzchołków przyciętych pędów (o długości ok. 8 cm). Wystarczy wykorzystać podłoże do rozmnażania roślin i przykryć je folią. Najlepsza temperatura to ok. 24°C. Zamiast przyciętych wierzchołków możesz użyć fragmentu łodygi. 

Przesadzanie draceny obrzeżonej warto przeprowadzić zaraz po zakupie rośliny, a później co 2-3 lata wiosną. Stosuj odpowiednią ziemię, pamiętaj o drenażu i odpowiednim przepływie wody, na który korzystnie wpływa także doniczka z dziurkami w dnie. 

Do rozmnażania draceny wykorzystuje się sadzonki wierzchołkowe. Fot. 123RF/PICSEL

Dracena obrzeżona uznawana jest za jedną z lepszych roślin doniczkowych dla początkujących hodowców. Jest bowiem łatwa w uprawie, a przy tym odwdzięcza się atrakcyjnym wyglądem i ładnymi liśćmi. Jeśli zależy ci na maksimum efektu przy minimum wysiłku – to idealny gatunek dla ciebie. 

 

Rośliny idealne do sypialni! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.