Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego paprotka usycha i gubi liście?
- Jak odratować przesuszoną paprotkę
- Jak odratować przelaną paprotkę
- Jak dbać o paprotkę
Choroby paproci
Najczęściej nieodpowiednia pielęgnacja paproci sprawia, że roślina zaczyna chorować i marnieje w oczach. Objawia się to zwykle tym, że:
- paproć ma plamy na liściach
- liście paproci schną, brązowieją lub żółkną
- liście paproci opadają
- brzegi liści paproci zamierają
- ziemia w doniczce z paprocią pokryła się pleśnią
Jeżeli liście paprotki zasychają, a końcówki brązowieją to znak, że roślina mogła zostać przesuszona lub przelana - najwyższa pora zakasać rękawy i spróbować ją odratować.
Przeczytaj również: Dlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę
Jak uratować przesuszoną paprotkę?
Objawami przesuszenia paproci są suche żółte liście. Najważniejsze powody zasychania liści paproci i ogólnego pogorszenia się stanu paprotki spowodowane przesuszeniem rośliny to:
- zbyt wysoka temperatura w domu (powyżej 22 stopni)
- zbyt mała wilgotność powietrza (poniżej 40%)
- stale przesuszone podłoże w doniczce
- ustawienie doniczki z paprotką w pobliżu kaloryfera
Aby uratować przeuszoną paprotkę należy podlewać ją w sposób umiarkowany odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Twarda woda bardzo często powoduje zasychanie końcówek liści. Podlewajmy roślinę tylko wtedy, gdy jej podłoże jest delikatnie wyschnięte - najlepiej sprawdzić to palcem. Nie dopuszczaj do ani przesuszenia, ani przelania. Zimą paprocie rosną wolniej, dlatego nie potrzebują częstego podlewania. Nadmiar wody z podstawki każdorazowo należy odlać. W okresie "ratowania" paproci nie należy jej nawozić, ponieważ możemy jej tym tylko zaszkodzić!
Aby nawilżyć suche liście paproci, można ustawić roślinę w pobliżu nawilżacza powietrza, pojemnika z wodą czy od czasu do czasu zraszać je za pomocą spryskiwacza.
Przesuszone liście obcinamy i uzbrajamy się w cierpliwość, oczekując aż paprotka wypuści nowe liście i się zagęści.
Przeczytaj również: Grubosz marszczy liście i gubi gałązki? Tak uratujesz roślinę
Inaczej należy pielęgnować paprotkę w przypadku przesuszenia, a inaczej w przypadku przelania. Fot. 123RF/PICSEL
Jak uratować przelaną paprotkę?
Przelanie paproci prowadzi do pojawienia się na jej liściach chorób grzybowych i bakteryjnych. Objawia się to przebarwianiem się liści na kolor brązowy, obecnością pleśni na podłożu oraz stale wilgotną ziemią. W tym przypadku rośliny nie zaleca się przesadzać ani wymieniać jej podłoża. Warto mieć świadomość, że odratowanie przelanej paprotki jest znacznie trudniejsze niż uratowanie tej przesuszonej.
Co w takim razie należy zrobić, by odratować przelaną paprotkę? Za pomocą patyczka delikatnie rozluźniany ziemię w doniczce tuż przy jej brzegu, tak by nie naruszyć korzeni i czekamy aż ziemia przeschnie. Nie wolno jednak dopuścić do całkowitego przesuszenia podłoża. Gdy uznamy, że ziemia w doniczce delikatnie przeschła i można ją podlać, to do odstanej wody dodajemy środek grzybobójczy. Zabieg ten powtarzamy kilkukrotnie.
Gdy roślina jest przelana, to wówczas zaprzestajemy zraszania jej liści, ale nie rezygnujemy z ustawiania jej w miejscu o dużej wilgotności powietrza. Warto także przestawić paprotkę do miejsca o większym nasłonecznieniu - pobudzi ją to do wzrostu i regeneracji. Przelanej paproci nie dostarczamy żadnych nawozów.
Wszystkie suche i odbarwione liście wycinamy i oczekujemy aż roślina wypuści nowe - zdrowe listki.
Autor: makeyourlifegreener
Paprotka — popularne szkodniki
Paprocie mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe i szkodniki, do których możemy zaliczyć m.in.
- tarczniki,
- wełnowce,
- mszyce.
Najczęściej jednak obserwujemy brunatnienie i usychanie liści spowodowane nieprawidłowymi warunkami uprawy.
W naszych domach musimy starać się odwzorować warunki, w jakich roślina rośnie w naturze. W przypadku paproci zadbajmy więc o rozproszone światło, stale wilgotne, lecz nie podmokłe podłoże i dużą wilgotność powietrza.
Przeczytaj również: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz
Paprotka — pielęgnacja
Flebodium, zanokcica, nefrolepis czy niekropień - lubią światło rozproszone, nie należy ich wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Paprocie najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, ale nie cienistym. Brak słońca powoduje żółknięcie i opadanie listków. Nie należy stawiać ich bezpośrednio nad kaloryferem. Polecamy półki pokojowe i miejsca obok okna osłoniętego firanką.
Temperatura powinna być umiarkowana, a pomieszczenie często wietrzone. Pamiętajmy, że paprocie nie znoszą suchego powietrza, dlatego też należy je zraszać letnim prysznicem lub rozpylać wokół nich mgłę. Możemy również ustawić rośliny w sąsiedztwie nawilżacza powietrza (stwarza on idealny mikroklimat dla paproci).
Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien
Paprotka — Podlewanie
Do podlewania używajmy „odstanej” wody z kranu. Jedną ze sprawdzonych metod podlewania paprotki, jest dostarczenie jej dużej ilości wody na raz, a po kilku minutach, usunięcie jej nadmiaru z podstawki. Ziemię podlewamy ponownie, gdy odrobinę przeschnie.
Paprotka — Nawożenie
W okresie wzrostu paprocie nawozimy co 2-3 tygodnie. Polecam płynne nawozy do roślin doniczkowych zielonych (z dużą zawartością azotu). Stosujemy duże rozcieńczenie, ponieważ rośliny te mają naprawdę zminimalizowane potrzeby pokarmowe za to bardzo dużą wrażliwość na zasolenie podłoża.
Paprotka — Przesadzanie
Jeżeli będziemy chcieli przesadzić naszą paprotkę, pamiętajmy, że tego zabiegu nie można dokonywać nazbyt często i robimy to kiedy naprawdę pojawia się taka konieczność. Paprotki mają dziwne upodobania do ciasnych doniczek. Nie ma konieczności częstego ich przesadzania. Robimy to, kiedy doniczka okazuje się dużo za mała.
Najlepszym okresem na zmianę doniczki na większą jest wiosna. Róbmy to z dużą dozą delikatności, uważając aby nie naruszyć korzeni. Po przesadzeniu roślina potrzebuje nawet kilka tygodni na zaaklimatyzowanie się. Będzie osłabiona i może zdarzyć się że zgubi kilka liści. Zadbajmy wówczas o to, żeby nie przemarzała i nie stała w pełnym słońcu. Może się zdarzyć, że paproć nie będzie miała przyrostu. Dzieje się tak, kiedy umieścimy ją w za dużej doniczce lub pojemniku, wówczas kwiat rośnie w obrębie systemu korzeniowego, a nie w liściach. Wystarczy przesadzić paproć do mniejszego pojemnika.
Podłoże, w którym rosną powinno być stale wilgotne, ale rośliny te nie mogą stać w wodzie. Paprocie nie lubią przeciągów i suchego powietrza, dlatego zalecane jest ich systematyczne zraszanie. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in. takie gatunki jak:
- nefrolepis,
- zanokcica,
- flebodium,
- niekropień,
- łosie rogi
- humata.
Paprotka — jak dbać o poszczególne gatunki?
Nefrolepis wymaga tropikalnej opieki. Ma nieco większe zapotrzebowanie na światło niż inne odmiany. Ma atrakcyjne, pierzaste liście, które niekiedy mogą osiągać nawet metr długości.
Ta roślina ma też wspaniały, elegancki pokrój, który nadają jej długie, zwieszające się łukowato liście. U młodszych paproci liście są początkowo wzniesione. Dopiero po jakimś czasie zaczynają się zwieszać. Okazy rosnące na stałym miejscu należy regularnie obracać, aby zapewnić im równomierne oświetlenie i symetryczny pokrój. W sklepach znajdziemy nefrolepisy w różnych odmianach.
- Adiantum, czyli niekropień tworzy luźne kępy pierzastych liści, złożonych z drobnych listków ząbkowanych na brzegach. Roślina ta ma dość duże wymagania, ale jest niezwykle dekoracyjna, dzięki swej delikatności. Nie lubi przestawiania. Adiantum udaje się najlepiej, gdy korzeniom jest ciasno. Jego podłoże powinno być stale wilgotne.
- Zupełnie inne liście ma humata (Humata tyermannii). Są one ciemnozielone i pierzaste. Jej cechą charakterystyczną są także jasne, futrzaste kłącza wystające z doniczki, a w naturze płożące się po powierzchni ziemi. Roślina ta pochodzi z Wysp Kanaryjskich i też jest dość wymagająca w uprawie.
- Flebodium ma liście pokryte woskowym nalotem, który daje mu szaro-niebieskie ubarwienie. Należy uważać ze zraszaniem tej rośliny.
- Odmiana Blue Star jest bardzo atrakcyjną i wdzięczną rośliną. W dobrych warunkach silnie się rozrasta. Tak samo, jak inne paprocie nie lubi przeciągów, nie lubi też dotykania, które może zniszczyć warstwę woskowego nalotu.
- Zanokcica, czyli języcznik lub asplenium pochodzi z Azji. W naturze rośnie w wilgotnych, cienistych lasach, zarówno w ich poszyciu, jak również na gałęziach drzew. Wytwarza liczne, dość sztywne liście tworzące rozetę.
Jak rozmnażać paprotkę?
Paprocie możemy rozmnażać przez podział lub z zarodników. Zarodniki pojawiają się na spodzie liści. Wiosną przy okazji przesadzania rośliny, można ją podzielić. Każdą z części umieszczamy w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Paprocie często zraszamy lub ustawiamy doniczki z roślinami na kamykach w podstawce z wodą. W czasie wegetacji, od marca do sierpnia, zasilamy paprocie nawozem lub odżywką do roślin ozdobnych z liści, mniej więcej co dwa tygodnie.
Paprotka w sypialni
Rośliny wchłaniają większość zanieczyszczeń przez tzw. aparaty szparkowe – czyli małe otwory w liściach - podczas cyklu oddechowego. Inne toksyny wsiąkają w ziemię i są absorbowane przez korzenie roślin. W pomieszczeniach z małym stężeniem zanieczyszczeń lepiej się myśli i wypoczywa. Paprocie należą do grupy kwiatów domowych, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia i życia toksyn. W dodatku są mało wymagające, więc każdy z was poradzi sobie z ich uprawą.
Co daje paprotka ustawiona w sypialni?
- Paprotki oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładziny. Pochłaniają formaldehyd (środek konserwujący używany m.in. lakierach do paznokci i dezodorantach).
- Liście paproci mają dużą powierzchnię, dzięki czemu świetnie nawilżają powietrze.
- Naukowcy udowodnili, że paprocie neutralizują również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor.
Jak poprawnie pielęgnować paprotkę w domu? na INTERIA.TV.
Autor: Redakcja Deccoria.pl