Rośliny domowe

Dlaczego moja paprotka usycha? Jak pielęgnować paprocie w domu?

Domowa paprotka pomimo tego, że nie kwitnie i tak ma w sobie dużo uroku. Jej bujne liście oczyszczają powietrze z toksyn i dostarczają do niego wiele tlenu oraz wilgoci. Oto kilka cennych rad, jak odpowiednio dbać o te kwiaty i jak sprawić, żeby mogły nam towarzyszyć przez wiele lat.

Naukowcy udowodnili, że paprocie neutralizują również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor. Fot.123RF.com
REKLAMA

Paprotka, jak ją pielegnować?

Flebodium, zanokcica, nefrolepis czy niekropień -  lubią światło rozproszone, nie należy ich wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi. Paprocie najlepiej czują się na stanowisku półcienistym, ale nie cienistym. Brak słońca powoduje żółknięcie i opadanie listków. Nie należy stawiać ich bezpośrednio nad kaloryferem. Polecamy półki pokojowe i miejsca obok okna osłoniętego firanką.

Temperatura powinna być umiarkowana, a pomieszczenie często wietrzone. Pamiętajmy, że paprocie nie znoszą suchego powietrza, dlatego też należy je zraszać letnim prysznicem lub rozpylać wokół nich mgłę. Możemy również ustawić rośliny w sąsiedztwie nawilżacza powietrza (stwarza on idealny mikroklimat dla paproci). 


Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Paprotka - Podlewanie

Do podlewania używajmy „odstanej” wody z kranu. Jedną ze sprawdzonych metod podlewania paprotki, jest dostarczenie jej dużej ilości wody na raz, a po kilku minutach, usunięcie jej nadmiaru z podstawki. Ziemię podlewamy ponownie, gdy odrobinę przeschnie. 

Paprotka - Nawożenie 

W okresie wzrostu paprocie nawozimy co 2-3 tygodnie. Polecam płynne nawozy do roślin doniczkowych zielnych (z dużą zawartością azotu). Stosujemy duże rozcieńczenie, ponieważ rośliny te mają naprawdę zminimalizowane potrzeby pokarmowe za to bardzo dużą wrażliwość na zasolenie podłoża. 

Paprotka - Przesadzanie

Jeżeli będziemy chcieli przesadzić naszą paprotkę, pamiętajmy, że tego zabiegu nie można dokonywać nazbyt często i robimy to kiedy naprawdę pojawia się taka konieczność.  Paprotki mają dziwne upodobania do ciasnych doniczek. Nie ma konieczności częstego ich przesadzania. Robimy to, kiedy doniczka okazuje się dużo za mała. 

Najlepszym okresem na zmianę doniczki  na większą jest wiosna.  Róbmy to z dużą dozą delikatności, uważając aby nie naruszyć korzeni. Po przesadzeniu roślina potrzebuje nawet kilka tygodni na zaaklimatyzowanie się. Będzie osłabiona i może zdarzyć się że zgubi kilka liści. Zadbajmy wówczas o to, żeby nie przemarzała i nie stała w pełnym słońcuMoże się zdarzyć, że paproć nie będzie miała przyrostu. Dzieje się tak, kiedy umieścimy ją w za dużej doniczce lub pojemniku, wówczas kwiat rośnie w obrębie systemu korzeniowego, a nie w liściach. Wystarczy przesadzić paproć do mniejszego pojemnika.

przesadzanie paproci Paprotki nie lubią przesadzania. Im mniejsza doniczka, tym lepiej. Fot.123RF.com

Podłoże, w którym rosną powinno być stale wilgotne, ale rośliny te nie mogą stać w wodzie. Paprocie nie lubią przeciągów i suchego powietrza, dlatego zalecane jest ich systematyczne zraszanie. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in. takie gatunki jak:

 • nefrolepis,
 • zanokcica,
 • flebodium,
 • niekropień,
 • łosie rogi
 • humata.

Paprotka - jak dbać o poszczególne gatunki?

Nefrolepis wymaga tropikalnej opieki. Ma nieco większe zapotrzebowanie na światło niż inne odmiany. Ma atrakcyjne, pierzaste liście, które niekiedy mogą osiągać nawet metr długości.

Ta roślina ma też wspaniały, elegancki pokrój, który nadają jej długie, zwieszające się łukowato liście. U młodszych paproci liście są początkowo wzniesione. Dopiero po jakimś czasie zaczynają się zwieszać. Okazy rosnące na stałym miejscu należy regularnie obracać, aby zapewnić im równomierne oświetlenie i symetryczny pokrój. W sklepach znajdziemy nefrolepisy w różnych odmianach.

Adiantum, czyli niekropień tworzy luźne kępy pierzastych liści, złożonych z drobnych listków ząbkowanych na brzegach. Roślina ta ma dość duże wymagania, ale jest niezwykle dekoracyjna, dzięki swej delikatności. Nie lubi przestawiania. Adiantum udaje się najlepiej, gdy korzeniom jest ciasno. Jego podłoże powinno być stale wilgotne.

Zupełnie inne liście ma humata (Humata tyermannii). Są one ciemnozielone i pierzaste. Jej cechą charakterystyczną są także jasne, futrzaste kłącza wystające z doniczki, a w naturze płożące się po powierzchni ziemi. Roślina ta pochodzi z Wysp Kanaryjskich i też jest dość wymagająca w uprawie.

Flebodium ma liście pokryte woskowym nalotem, który daje mu szaro-niebieskie ubarwienie. Należy uważać ze zraszaniem tej rośliny.

Odmiana Blue Star jest bardzo atrakcyjną i wdzięczną rośliną. W dobrych warunkach silnie się rozrasta. Tak samo, jak inne paprocie nie lubi przeciągów, nie lubi też dotykania, które może zniszczyć warstwę woskowego nalotu.

Zanokcica, czyli języcznik lub asplenium pochodzi z Azji. W naturze rośnie w wilgotnych, cienistych lasach, zarówno w ich poszyciu, jak również na gałęziach drzew. Wytwarza liczne, dość sztywne liście tworzące rozetę.

Jak rozmnażać paprotkę?

Paprocie możemy rozmnażać przez podział lub z zarodników. Zarodniki pojawiają się na spodzie liści. Wiosną przy okazji przesadzania rośliny, można ją podzielić. Każdą z części umieszczamy w żyznym, przepuszczalnym podłożu. Paprocie często zraszamy lub ustawiamy doniczki z roślinami na kamykach w podstawce z wodą. W czasie wegetacji, od marca do sierpnia, zasilamy paprocie nawozem lub odżywką do roślin ozdobnych z liści, mniej więcej co dwa tygodnie.

Paprotka - popularne szkodniki

Paprocie mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe i szkodniki, do których możemy zaliczyć m.in.

 • tarczniki,
 • wełnowce,
 • mszyce.

Najczęściej jednak obserwujemy brunatnienie i usychanie liści spowodowane nieprawidłowymi warunkami uprawy.


Autor: makeyourlifegreener

W naszych domach musimy starać się odwzorować warunki, w jakich roślina rośnie w naturze. W przypadku paproci zadbajmy więc o rozproszone światło, stale wilgotne, lecz nie podmokłe podłoże i dużą wilgotność powietrza.

Dlaczego paprotka usycha i gubi liście?

Dlaczego usychają liście paproci domowej? Sprawdź nasze forum: Dlaczego moja paproć usycha?

Dlaczego twoja paprotka usycha, żółknie, gubi liście? Jak uratować paprotkę? W poniższym filmie naszego eksperta, znajdziesz rady, które pomogą w odratowaniu paproci doniczkowej. Jeżeli liście paprotki zasychają, końcówki brązowieją, liście żółkną, roślina marnieje w mgnieniu oka, to mogła zostać przesuszona lub przelana - najwyższa pora zakasać rękawy i spróbować ją odratować.


Autor: makeyourlifegreener

Paprotka w sypialni


Rośliny wchłaniają większość zanieczyszczeń przez tzw. aparaty szparkowe – czyli małe otwory w liściach - podczas cyklu oddechowego. Inne toksyny wsiąkają w ziemię i są absorbowane przez korzenie roślin. W pomieszczeniach z małym stężeniem zanieczyszczeń lepiej się myśli i wypoczywa. Paprocie należą do grupy kwiatów domowych, które najskuteczniej oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń, w tym groźnych dla zdrowia i życia toksyn. W dodatku są mało wymagające, więc każdy z was poradzi sobie z ich uprawą.

Co daje paprotka ustawiona w sypialni?

 • Paprotki oczyszczają powietrze ze szkodliwych toksyn wydzielanych z mebli, tapet, farb czy wykładziny. Pochłaniają formaldehyd (środek konserwujący używany m.in. lakierach do paznokci i dezodorantach).

 • Liście paproci mają dużą powierzchnię, dzięki czemu świetnie nawilżają powietrze.

 • Naukowcy udowodnili, że paprocie neutralizują również szkodliwe promieniowanie emitowane przez komputer i telewizor. 

Autror: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego moja paprotka usycha? Jak pielęgnować paprocie w domu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.