Spis treści:
Dlaczego juka nie rośnie?
Choć juka w warunkach domowych nie kwitnie, zachwyca swoją elegancją i egzotycznym wyglądem. Tworzy rozety sztywnych, długich liści, osadzonych na grubych i prostych pniach. Pięknie zdobi każde wnętrze, nadając niepowtarzalnego charakteru. Juka doniczkowa jest rośliną dość łatwą w uprawie, dlatego jest idealna dla osób ceniących sobie prostotę i naturalność. Jednak czasem jej wzrost zostaje zahamowany, co świadczy o tym, że roślinie coś dolega. Dlaczego juka nie rośnie?
- Zbyt mało światła – roślina ta preferuje stanowiska jasne, ale o świetle rozproszonym (intensywne słońce może poparzyć jej liście). Z kolei zbyt mała ilość światła sprawia, że juka zaczyna tracić swoje liście, a jej wzrost zostaje spowolniony.
- Niskie temperatury – juka pochodzi z bardzo ciepłego klimatu, dlatego w domu należy jej zapewnić wysoką temperaturę (22-25 st. C). Zimą nie może ona spadać poniżej 10 st. C, należy też uważać na przeciągi, których roślina nie lubi.
- Przelanie – nawadnianie powinno być umiarkowane, unikając nadmiernego zamoczenia podłoża, gdyż może to doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewamy roślinę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce wyschnie. W okresie zimowym częstotliwość nawadniania należy ograniczyć (podlewamy raz na 2-3 tygodnie).
Juka może słabo rosnąć z wielu powodów, ale jednym z kluczowych czynników jest nadmierne podlewanie. Fot.fotojv/Alona Krytska/CanvaPro
- Nieodpowiednia woda – juka nie lubi zimnej wody, gdyż może ona spowodować szok termiczny. Ponadto nie może ona być twarda, ponieważ może dostarczać nadmiaru soli mineralnych, które ograniczają wzrost rośliny. Aby uniknąć takich problemów, jukę podlewamy przegotowaną lub odstaną wodą o temperaturze pokojowej.
- Niedobór składników pokarmowych – juka wymaga regularnego nawożenia (w okresie wegetacyjnym raz na 2 tygodnie, natomiast zimą należy zmniejszyć częstotliwość dokarmiania do jednego razu na miesiąc). Potrzebuje ona takich składników, jak azot, potas i fosfor, dzięki którym będzie ona rosnąć bujnie i zdrowo.
- Choroby i szkodniki – juka domowa choruje rzadko, ale niekiedy może zostać zaatakowana przez szarą pleśń i czarną plamistość (rozwojowi chorób sprzyja nadmierne podlewanie). Na roślinie mogą też pojawić się szkodniki, takie jak przędziorki, wełnowce, tarczniki oraz wciornastki.
"Owocowa" odżywka do juki
Aby pobudzić jukę do wzrostu i wypuszczenia nowych liści, wystarczy przygotować domową odzywkę na bazie skórek banana. Traktujemy je jako odpady, przez co zwykle lądują w koszu. Jest to duży błąd, ponieważ znajdziemy w nich wiele wartościowych składników, takich jak potas, fosfor, magnez, wapń, kwas krzemowy i siarka. „Owocową” odżywkę do juki przetestowałam na swojej roślinie, dzięki czemu rośnie ona jak na drożdżach i wypuszcza nowe liście. Jak ją przygotować?
Wystarczy pokroić skórki dwóch bananów na małe kawałki, po czym przełożyć do litrowego słoika i zalać wrzątkiem do pełna. Preparat odstawiamy na dwa dni, a następnie przecedzamy i rozcieńczamy wodą w proporcji 1:1. Takim nawozem podlewamy jukę raz w miesiącu, a szybko zauważymy nowe liście. Działa on jak aktywator wzrostu, a dodatkowo wspomaga rozwój korzeni oraz proces fotosyntezy. Co więcej, jest on naturalny i bezpieczny dla środowiska, a my nie będziemy musieli obawiać się o ryzyko przenawożenia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zwykłe wylewasz do zlewu, tym razem podlej monsterę. Szybko wypuści nowe liście
Jak poprawić kondycję roślin doniczkowych? Zastosuj kwas bursztynowy
Po tej odżywce storczyk będzie kwitł nieustająco. Możesz ją stosować na trzy sposoby