Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Po tej odżywce storczyk będzie kwitł nieustająco. Możesz ją stosować na trzy sposoby

Storczyki zdobyły serca wielu miłośników roślin. Nic dziwnego, ponieważ zachwycają swoją różnorodnością barw i wzorów, a ich kwiaty utrzymują się na pędach przez dłuższy czas. Jak wszystkie rośliny, potrzebują substancji pokarmowych, aby móc zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Już od kilku lat przygotowuję odżywkę z popularnej przyprawy, która jest nie tylko skuteczna, ale też tania. Stosuję ją na trzy sposoby, a moje storczyki kwitną jak szalone.

Po tej odżywce storczyk będzie kwitł nieustająco. Możesz ją stosować na trzy sposoby
Storczyki potrzebują regularnego dostarczania składników odżywczych. Przygotuj dla nich domową odżywkę. Fot.HOerwin56/CanvaPro

Spis treści:

Jak długo kwitnie storczyk?

Storczyki są znane każdemu miłośnikowi roślin, dlatego nie wymagają przedstawienia. Charakteryzują się niezwykłą różnorodnością kolorów, kształtów i wzorów, a gdy kwitną, zapierają dech w piersiach. Ich kwiaty są niezwykle trwałe, gdyż utrzymują się na pędach przez kilka miesięcy. W odpowiednich warunkach mogą kwitnąć nawet 2-3 razy w ciągu roku, ale mogą też cieszyć oko swoimi kwiatami przez cały rok. Przez niektórych storczyki uważane są za rośliny kapryśne, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad ich uprawa nie powinna sprawiać większych kłopotów.

Najlepiej rosną i kwitną w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym (intensywne słońce może doprowadzić do poparzeń i uszkodzenia liści). Wymagają też odpowiedniego podłoża – można je przygotować samodzielnie lub skorzystać w gotowej mieszanki. Powinno ono być lekkie i przepuszczalne, co zapewni korzeniom dostęp do powietrza i umożliwi oddychanie. Najlepszym podłożem dla storczyków będzie mieszanka torfu włóknistego, kory sosnowej, chipsów kokosowych i keramzytu.

Aby obficie kwitnąć, storczyki potrzebują odpowiedniej ilości wilgoci, gdyż w naturze rosną w wilgotnych lasach tropikalnych. Należy jednak zachować umiar w ich podlewaniu. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci w podłożu może doprowadzić do zgnilizny korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Ponadto kwiaty te preferują wysoką wilgotność powietrza, dlatego należy unikać umieszczania ich w pobliżu źródeł ciepła. Są też bardzo wrażliwe na zimne przeciągi, które mogą spowolnić wzrost roślin i zahamować ich kwitnienie.  

odżywka z goździków do storczyka Odżywka z goździków pobudzi storczyki do obfitego kwitnienia. Fot.maryannfoto/123RF.com

Odżywka z goździków do storczyka

Storczyki, jak wszystkie rośliny kwitnące, potrzebują dodatkowego zasilenia składnikami odżywczymi. W sklepach ogrodniczych znajdziemy duży wybór preparatów do nawożenia orchidei, ale czy warto wydawać pieniądze na gotowe nawozy, skoro można przygotować je samodzielnie w domu? Od kilku lat stosuję odżywkę z popularnej przyprawy, która sprawia, że moje storczyki kwitną nieziemsko. Jej głównym składnikiem są goździki, które nadają potrawom, a także napojom korzennego smaku i aromatu. Są one bogate w składniki odżywcze, takie jak magnez, mangan i potas. Wzmacniają one korzenie, poprawiają ogólną kondycję roślin oraz wspierają procesy kwitnienia. Zawierają też związki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybiczych, dlatego chronią storczyki przed chorobami. Z kolei dzięki zawartości naturalnym przeciwutleniaczom, goździki poprawiają odporność roślin na czynniki stresowe.

Przygotowanie domowej odżywki do storczyków jest niezwykle proste. Garść goździków (około 10-15 sztuk) wrzucam do słoika i wlewam 0,5 l wrzątku. Całość przykrywam pokrywką i odstawiam na 3-5 godzin. Po tym czasie preparat przecedzam, a następnie dolewam 2,5 l wody. Tak przygotowaną odzywkę można stosować na trzy sposoby. Podlewam nią storczyki (co dwa tygodnie), ale również moczę w niej wacik i przecieram liście roślin (raz w miesiącu). Otrzymany nawóz można też przelać do butelki z atomizerem oraz spryskiwać liście i korzenie roślin (dwa razy w miesiącu). Odżywka z goździków sprawia, że moje storczyki są zdrowe, mają soczyście zielone i twarde korzenie, a ich pędy uginają się od kwiatów.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Skąd wiadomo, że zamiokulkas potrzebuje przesadzenia? Daj mu najlepsze podłoże, odwdzięczy się

Zamiast wyrzucać do kosza, przygotuj odżywkę. Fiołek będzie długo kwitł

Grudnik kończy kwitnienie? Jak rozmnożyć kaktusa bożonarodzeniowego

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.