Spis treści:
- Darmowy nawóz wieloskładnikowy — bomba witaminowa dla roślin
- Jak wykorzystać fusy z kawy?
- Nawożenie fusami z kawy. Jakie rośliny lubią nawóz z kawy?
Wiele osób pozbywa się fusów z kawy, nawet nie mając świadomości, jak bogate w składniki odżywcze są. Sprawdź, jak przygotować nawóz z ich użyciem.
Darmowy nawóz wieloskładnikowy — bomba witaminowa dla roślin
Fusy z kawy stanowią doskonały nawóz o przedłużonym działaniu. Mają pozytywny wpływ na jakość gleby – spulchniają ją, zapobiegają jej wysychaniu, a także neutralizują nadmiar wapnia, który może być obecny w wodzie kranowej.
Fusy z kawy są bogate w składniki odżywcze. W ich składzie znajdziemy takie elementy, jak azot, fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo czy cynk. Dodatkowo poprawiają pH gleby, zakwaszając je. Nadają się idealnie do pielęgnacji roślin kwasolubnych.
Zaletą nawozu z fusów do kawy jest również jego uniwersalność. Można mieszać go z glebą wokół roślin, kompostować oraz stosować jako odżywkę w formie płynnej. Jest to tani i prosty sposób na zadbanie o swoje uprawy oraz rośliny ozdobne.
Nawóz z kawy odżywia rośliny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki lubią kwaśne pH.Fot.123RF.comJak wykorzystać fusy z kawy?
Fusy z kawy są wartościowym nawozem do roślin. Zależnie od pory roku, ich użycie w ogrodzie będzie się od siebie różnić. Wiosną i latem, kiedy temperatury są w miarę wysokie, możemy użyć w ogrodzie mokrych fusów. Zimą, kiedy temperatury spadają, warto jednak się ograniczyć. Mokre fusy z kawy mają tendencję do pleśnienia. Dlatego użycie ich może przynieść nam więcej szkody niż pożytku.
Z tego powodu zimą warto używać fusów z kawy po suszeniu. Suche fusy z kawy należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Ich zaletą jest to, że nie psują się i są gotowe do użycia nawet przez kilka miesięcy.
Nawożenie fusami z kawy jest bardzo prostym zabiegiem. W przypadku roślin w gruncie wystarczy wziąć niewielką ilość nawozu (ok. jednej garści na jedną roślinę) i rozsypać naokoło nich. Następnie możemy delikatnie przemieszać ziemię z fusami, aby mieć pewność, że składniki odżywcze wnikną w glebę i dostaną się do korzeni rośliny. Dodatkowym plusem jest to, że zabieg pomaga w rozluźnieniu zbyt zwartej i zbitej gleby.
Mokre fusy nadają się z kolei do przygotowania odżywki w formie płynnej. Jedną łyżkę wystarczy zalać litrem wody i porządnie wymieszać. Tak przygotowanym nawozem możemy podlewać rośliny ogrodowe i doniczkowe.
Przeczytaj również: Te rośliny wyłapują kurz z powietrza. Postaw je w sypialni i miejscu, w którym pracujesz
Nawożenie fusami z kawy. Jakie rośliny lubią nawóz z kawy?
Fusy z kawy są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Mają również właściwości zakwaszające glebę. Z tego powodu będą doskonałą odżywką do roślin kwasolubnych. W ogrodzie warto nimi dokarmiać gatunki roślin ozdobnych, takie jak wrzosy, azalie, rododendrony, hortensje oraz róże. Sprawdzą się również w przypadku pielęgnacji iglaków, takich jak tuja, cyprysik czy jałowiec.
Nawóz z fusów nadaje się również do pielęgnacji ogródka warzywnego. Pomidory, truskawki, rośliny strączkowe, a nawet rzodkiewki czy buraki – rośliny te skorzystają z bogactwa składników odżywczych, a szczególnie azotu. Dzięki niemu zapewnimy im korzystne warunki do wzrostu oraz owocowania.
Wiele osób ochoczo stosuje fusy z kawy ogrodzie. Fot.123RF.com
W przypadku roślin doniczkowych, fusy z kawy mogą sprawdzić się w uprawie paproci, kaktusów, skrzydłokwiatów, krotonów, anturium, a nawet storczyków.
Składniki nawozu z fusów z kawy uwalniają się stopniowo. Z tego powodu nie należy wykorzystywać go zbyt często. Jego nadmierne użycie może zmienić odczyn gleby, jednocześnie szkodząc roślinom. Warto ograniczyć się do stosowania nawozu raz na 1-2 miesiące.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kompostowanie na gorąco. Przygotuj odżywczy kompost w 28 dni
Nawóz z łupin fistaszków. Najlepszy sposób na kwitnienie skrzydłokwiatu
Fiołek alpejski będzie kwitł na okrągło. Metoda jest prościutka