Rośliny domowe

Zrób darmowy nawóz wieloskładnikowy. Do roślin doniczkowych, kwasolubnych i pomidorów

Te niepozorne odpady kuchenne to prawdziwe bogactwo składników odżywczych dla naszych roślin. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego, jak prosto i tanio można uzyskać cenny nawóz wieloskładnikowy, który wzbogaci glebę na długo. Poznaj ekologiczny sposób, dzięki któremu twoje kwasolubne rośliny będą rosnąć jak szalone. Wystarczy, że zachowasz odrobinę fusów z kawy.

Zrób darmowy nawóz wieloskładnikowy. Do roślin doniczkowych, kwasolubnych i pomidorów
Nie wyrzucaj fusów z kawy. Zrobisz z nich odżywczy nawóz do kwiatów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Wiele osób pozbywa się fusów z kawy, nawet nie mając świadomości, jak bogate w składniki odżywcze są. Sprawdź, jak przygotować nawóz z ich użyciem.

Darmowy nawóz wieloskładnikowy — bomba witaminowa dla roślin

Fusy z kawy stanowią doskonały nawóz o przedłużonym działaniu. Mają pozytywny wpływ na jakość gleby – spulchniają ją, zapobiegają jej wysychaniu, a także neutralizują nadmiar wapnia, który może być obecny w wodzie kranowej.

Fusy z kawy są bogate w składniki odżywcze. W ich składzie znajdziemy takie elementy, jak azot, fosfor, potas, magnez, wapń, żelazo czy cynk. Dodatkowo poprawiają pH gleby, zakwaszając je. Nadają się idealnie do pielęgnacji roślin kwasolubnych.

Zaletą nawozu z fusów do kawy jest również jego uniwersalność. Można mieszać go z glebą wokół roślin, kompostować oraz stosować jako odżywkę w formie płynnej. Jest to tani i prosty sposób na zadbanie o swoje uprawy oraz rośliny ozdobne.

Nawóz z kawy odżywia rośliny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki lubią kwaśne pH.Fot.123RF.com

Jak wykorzystać fusy z kawy?

Fusy z kawy są wartościowym nawozem do roślin. Zależnie od pory roku, ich użycie w ogrodzie będzie się od siebie różnić. Wiosną i latem, kiedy temperatury są w miarę wysokie, możemy użyć w ogrodzie mokrych fusów. Zimą, kiedy temperatury spadają, warto jednak się ograniczyć. Mokre fusy z kawy mają tendencję do pleśnienia. Dlatego użycie ich może przynieść nam więcej szkody niż pożytku.

Z tego powodu zimą warto używać fusów z kawy po suszeniu. Suche fusy z kawy należy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu. Ich zaletą jest to, że nie psują się i są gotowe do użycia nawet przez kilka miesięcy.

Nawożenie fusami z kawy jest bardzo prostym zabiegiem. W przypadku roślin w gruncie wystarczy wziąć niewielką ilość nawozu (ok. jednej garści na jedną roślinę) i rozsypać naokoło nich. Następnie możemy delikatnie przemieszać ziemię z fusami, aby mieć pewność, że składniki odżywcze wnikną w glebę i dostaną się do korzeni rośliny. Dodatkowym plusem jest to, że zabieg pomaga w rozluźnieniu zbyt zwartej i zbitej gleby.

Mokre fusy nadają się z kolei do przygotowania odżywki w formie płynnej. Jedną łyżkę wystarczy zalać litrem wody i porządnie wymieszać. Tak przygotowanym nawozem możemy podlewać rośliny ogrodowe i doniczkowe.

Przeczytaj również: Te rośliny wyłapują kurz z powietrza. Postaw je w sypialni i miejscu, w którym pracujesz

Nawożenie fusami z kawy. Jakie rośliny lubią nawóz z kawy? 

Fusy z kawy są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Mają również właściwości zakwaszające glebę. Z tego powodu będą doskonałą odżywką do roślin kwasolubnych. W ogrodzie warto nimi dokarmiać gatunki roślin ozdobnych, takie jak wrzosy, azalie, rododendrony, hortensje oraz róże. Sprawdzą się również w przypadku pielęgnacji iglaków, takich jak tuja, cyprysik czy jałowiec.

Nawóz z fusów nadaje się również do pielęgnacji ogródka warzywnego. Pomidory, truskawki, rośliny strączkowe, a nawet rzodkiewki czy buraki – rośliny te skorzystają z bogactwa składników odżywczych, a szczególnie azotu. Dzięki niemu zapewnimy im korzystne warunki do wzrostu oraz owocowania.

fusy do kawy Wiele osób ochoczo stosuje fusy z kawy ogrodzie. Fot.123RF.com

W przypadku roślin doniczkowych, fusy z kawy mogą sprawdzić się w uprawie paproci, kaktusów, skrzydłokwiatów, krotonów, anturium, a nawet storczyków.

Składniki nawozu z fusów z kawy uwalniają się stopniowo. Z tego powodu nie należy wykorzystywać go zbyt często. Jego nadmierne użycie może zmienić odczyn gleby, jednocześnie szkodząc roślinom. Warto ograniczyć się do stosowania nawozu raz na 1-2 miesiące.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kompostowanie na gorąco. Przygotuj odżywczy kompost w 28 dni

Nawóz z łupin fistaszków. Najlepszy sposób na kwitnienie skrzydłokwiatu

Fiołek alpejski będzie kwitł na okrągło. Metoda jest prościutka

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.