Rośliny domowe

Przycinanie korzeni roślin doniczkowych. Obowiązkowy zabieg na wiosnę

Przycinanie korzeni roślin doniczkowych to nieoczywisty zabieg, który jest często pomijany podczas wiosennej pielęgnacji kwiatów domowych. Jednak w niektórych sytuacjach wykonanie go jest jedynym sposobem na przywrócenie im zdrowia, dlatego nie powinniśmy bać się sięgnąć po ostre nożyczki. Jak przycinać korzenie roślin doniczkowych i po co to robić? Oto krótki poradnik na ten temat.

Przycinanie korzeni roślin doniczkowych. Obowiązkowy zabieg na wiosnę
W niektórych sytuacjach przycięcie korzeni rośliny jest dla niej jedynym ratunkiem. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Przycinanie korzeni roślin doniczkowych – zrób to na wiosnę

Jednym z najważniejszych wiosennych zabiegów w przypadku roślin doniczkowych jest ich przesadzanie. Większość z nas o nim pamięta, zdając sobie sprawę z tego, że początek okresu wegetacyjnego jest najlepszą porą na to zadanie. Podczas przenoszenia okazu do świeżej ziemi i nowej doniczki nie zawsze jednak uświadamiamy sobie fakt, że jest to również świetna okazja do przycięcia korzeni rośliny. Zastanawiasz się, dlaczego warto to robić?

Choć czynność ta wydaje się dość drastyczna, może przynieść korzyści. Szczególnie w sytuacji, gdy roślina miała przelane podłoże i gnije lub bryła korzeniowa rozrosła się tak bardzo, że wyrasta przez otwory odpływowe w pojemniku i mocno napiera na ścianę doniczki. Jeśli korzenie zajmują całą dostępną przestrzeń, jest ich dużo i są splątane, okaz przestaje rosnąć. Nie jest w stanie pobierać takiej ilości wody i substancji pokarmowych, jakiej potrzebuje. W takiej sytuacji podobnie jak w przypadku gnicia przycięcie korzeni rośliny doniczkowej jest prostym sposobem na przywrócenie jej dobrej kondycji.

Korzenie rośliny wyrastają z doniczki? Warto je przyciąć. Korzenie rośliny wyrastają z doniczki? Warto je przyciąć. Fot. CanvaPro

Warto jednak pamiętać o tym, że przycinanie korzeni kwiatów domowych jest stresujące dla roślin. Dlatego najlepiej wykonywać je na wiosnę, ponieważ o tej porze roku, gdy przerywają okres spoczynku, zaczynają aktywny wzrost i szybko się regenerują. Energia, którą mają wiosną, może zostać przeznaczona na rozwój nowych korzeni, a następnie – zdrowy wzrost części nadziemnych.

Przeczytaj również: Wystarczy łyżka słodkiego przysmaku. Storczyk odżyje i zacznie wypuszczać nowe pąki

Jak przycinać korzenie roślin doniczkowych – poradnik

Przycinanie korzeni roślin doniczkowych jest zabiegiem łatwym do wykonania. Zanim przystąpimy do pracy, przygotujmy ostre nożyczki, nóż lub sekator, którymi wykonamy gładkie cięcia. Tępe narzędzia mogą doprowadzić do powstania poszarpanych ran lub zgniecenia korzeni, co jest niewskazane. Pamiętajmy też, aby wybrany przyrząd odpowiednio zdezynfekować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób.

Poniżej wyjaśniamy, jak przycinać korzenie roślin doniczkowych krok po kroku:

  1. Ostrożnie wyjmujemy roślinę z pojemnika, rozplątując korzenie, które wyrastają z dna donicy (jeśli wydobycie okazu jest trudne, powinniśmy je przyciąć);

  2. W kolejnym kroku z bryły korzeniowej pozbywamy się podłoża, potrząsając rośliną;

  3. Przystępujemy do właściwego przycinania – usuwamy 1/3 żywych korzeni i wszystkie martwe lub chore odrosty. Skracamy je tuż nad rozgałęzieniami;

  4. Do doniczki wsypujemy świeżą ziemię i umieszczamy w niej roślinę. Uzupełniamy podłoże oraz lekko je ugniatamy, aby okaz był posadzony równo i stabilnie.

Zabieg ten warto wykonywać wiosną, ale w przypadku przelanych kwiatów, których korzenie gniją, zrealizujmy go o dowolnej porze roku – najszybciej, jak to możliwe. To często jedyny sposób na to, by uratować roślinę doniczkową.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zrób specjalny koktajl i podlej azalię. Kwiatów będzie zatrzęsienie

Sansewieria przestała rosnąć? Podlej ją nawozem z płatków owsianych

Spryskaj paprotkę domowym roztworem. Będzie bujna i soczyście zielona

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.