Rośliny domowe

Gwiazda betlejemska – wybierz najlepszą i zadbaj o warunki. Będzie długo kwitła

Czerwone, kremowe lub różowe gwiazdy betlejemskie na dobre zagościły w świątecznej tradycji naszego kraju. Ozdabiają domy, sklepy, restauracje i każde inne miejsce, które wymaga bożonarodzeniowej oprawy. Wilczomlecz nadobny – bo tak naprawdę nazywa się ta roślina – może jednak cieszyć swoim wyglądem także długo po świętach. Zobacz, jak to osiągnąć.

Gwiazda betlejemska – wybierz najlepszą i zadbaj o warunki. Będzie długo kwitła
Gwiazdy betlejemskiej nie można trzymać w pobliżu warzyw i owoców. Wówczas jej kolorowe przylistki szybko zwiędną. Fot.123RF.com

Spis treści:

Gwiazda betlejemska – co to za roślina?

Gwiazdy betlejemskie (poinsecje) są niemal nieodłączną ozdobą w czasie świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu osób stały symbolem świątecznego okresu podobnie jak choinka czy prezenty mikołajkowe. Co warto wiedzieć o tej charakterystycznej roślinie?

Botaniczna nazwa gwiazdy betlejemskiej to wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima). Roślina pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W latach 20. XIX wieku została przewieziona stamtąd do Stanów Zjednoczonych i od razu stała się niezwykle popularną rośliną ozdobną. 

W warunkach naturalnych poinsecja jest kwitnącym cały rok krzewem, który może osiągnąć nawet 5 metrów wysokości.

Roślina nie ma typowych kwiatów. Tym, co zwykle się za nie uważa, są tak naprawdę podsadki (przykwiatki). To zabarwione liście, które otaczają prawdziwe kwiatuszki – małe i zielone.

W Polsce gwiazdę betlejemską można kupić w kolorze czerwonym, białym, kremowym lub różowym. Pierwszy wariant jest jednak najbardziej charakterystyczny.

gwiazda betlejemska Niezależnie od odmiany, poinsecje są ciepłolubnymi roślinami. Fot.123RF.com

Jak kupować gwiazdę betlejemską?

Poinsecje są niezwykle popularne w sprzedaży w okresie przedświątecznym. Już za kilka złotych można kupić niewielkie okazy niemal w każdym supermarkecie. Niestety nie każdy egzemplarz, który atrakcyjnie prezentuje się na sklepowej półce, równie ładnie będzie wyglądał po kilku tygodniach w domu.

Niektóre gwiazdy betlejemskie są przygotowywane do sprzedaży jako „kwiaty jednorazowe”, czyli takie, które mają za zadanie wytrzymać do świąt, a następnie stracą dobrą kondycję. Wówczas zwykle nadają się wyłącznie do wyrzucenia.

Warto więc wiedzieć, jak kupować gwiazdę betlejemską, by zyskać roślinę zdrową, ładną i długo kwitnącą. Na co zwrócić uwagę?

  • Kwiaty i liście

Zdrowe, odpowiednio pielęgnowane rośliny rozpoznasz po świeżych pąkach i rozłożystych liściach. Nie mają uszkodzeń, odbarwień lub zniekształceń. Jeśli poruszysz rośliną, a liście zaczną opadać, nie kupuj takiego egzemplarza.

Kwiaty również pozwalają ocenić kondycję rośliny.  Jeśli pąki są zielono-żółte i zaokrąglone, roślina jest świeża. Taka pozostanie co najmniej przez następnych kilka tygodni. Jeśli natomiast kwiaty są pokryte żółtymi pyłkami, to oznacza, że przykwiatki wkrótce opadną, a gwiazda betlejemska straci ładny wygląd.

  • Miejsce wyeksponowania w sklepie

Gwiazda betlejemska ma określone wymagania stanowiskowe. Nie znosi przeciągów ani temperatur poniżej 15°C. Upewnij się więc, że w sklepie nie była narażona na podmuchy zimnego powietrza. Jeśli stoi w przejściu lub tuż przy drzwiach zewnętrznych, to zły znak.

Jeśli wybierzesz taki okaz, już po kilku dniach może utracić wszystkie liście. To ewidentnie wskazuje, że ta ciepłolubna roślina była źle przechowywana.

  • Wilgotność ziemi w doniczce

Z prawidłowym podlewaniem roślin przeznaczonych do sprzedaży bywa różnie. O ile wielu gatunkom tymczasowe przesuszenie nie zaszkodzi, o tyle dla poinsecji może oznaczać „śmierć”. Absolutnie niewskazane jest również przelewanie. Jak więc ocenić, czy dany okaz nadaje się do zakupu?

Jeśli ziemia w doniczce jest lekko wilgotna i nie stoi w niej woda, nie ma przeciwwskazań do zakupu. Aby przekonać się, że roślina jest w dobrej kondycji, możesz wyjąć ją z osłonki i sprawdzić, czy korzenie są białe (to dobry znak), nie są zgniłe ani wysuszone.

Masz już swój okaz gwiazdy betlejemskiej? Pamiętaj, że nawet krótka ekspozycja na zimno bez odpowiedniego zabezpieczenia może ją trwale uszkodzić. Po zakupie należy starannie owinąć roślinę papierem i jak najszybciej przenieść do ciepłego pomieszczenia. 

Poinsencja to kwiat, który kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Fot.123RF/Piscel

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo kwitła?

Poinsecja nie jest rośliną bardzo wymagającą. Trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunki, które najbardziej przypominają te naturalne. Zobacz, jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by długo kwitła i cieszyła swoim wyglądem również po świętach.

Poinsecja pochodzi z Meksyku, dlatego wymaga dobrego oświetlenia oraz ciepłego miejsca. W Polsce bezpośrednie światło słoneczne z okna skierowanego na południe jest dla niej odpowiednie, ponieważ nie jest zbyt mocne.

Chociaż idealna temperatura bytowania tej rośliny wynosi pomiędzy 15 a 22°C, poinsecja zniesie niewielkie wahania.

Jak podlewać gwiazdę betlejemską?

Przy podlewaniu poinsecji główną zasadą jest zachowanie umiaru.  Idealne będą regularne, ale małe porcje letniej wody. Należy bardzo uważać, aby nie przelać rośliny, która tego nie toleruje.

Ziemia nie może być ani całkowicie mokra, ani wysuszona. Warto jednak wiedzieć, że zbyt duża ilość wody jest gorsza niż jej chwilowy brak. Nie wiesz, czy nadszedł czas na podlewanie? Wykonaj „test palca”. Jeśli gleba jest sucha na głębokości około 2 cm, gwiazda betlejemska potrzebuje wody. Jeśli ziemia jest wilgotna, nie podlewaj.

Aby zapobiec pojawianiu się plam i brązowieniu krawędzi liści, raz na miesiąc można dodać do wody odżywkę.

Przeczytaj również: Najlepszy nawóz do gwiazdy betlejemskiej. Co roku używam, poinsecja kwitnie kilka miesięcy

Co robić, by poinsecja znowu zakwitła?

Po przycięciu pod koniec okresu kwitnienia poinsecja zamieni się w bujną, zieloną roślinę, która w cieplejszych miesiącach bardzo dobrze sobie radzi na zewnątrz.

Aby uzyskać ponowny rozkwit poinsecji w kolejne święta, trzymaj ją w ciemnym pomieszczeniu przez 12 do 13 godzin dziennie przez co najmniej osiem tygodni. Nawet chwilowa i niewielka ilość światła słonecznego podczas zaciemnienia zatrzyma proces ponownego kwitnienia. To sprawia, że znacznie łatwiej jest kupić nową roślinę przed sezonem świątecznym niż zadbać o starszy okaz.

Czego nie lubi poinsecja?

Aby jak najdłużej zachować piękno i zdrowie rośliny, trzeba wiedzieć, czego nie lubi poinsecja. Podstawowym błędem w pielęgnacji jest wspomniane już przesuszenie lub przelanie ziemi. Należy zatem dbać o odpowiedni poziom jej wilgotności.

Roślina nie toleruje również przeciągów. Podczas wietrzenia najlepiej przenieść ją do innego pomieszczenia. Nawet jednorazowe „przewianie” i przechłodzenie może skutkować opadaniem liści.

Ciekawostką jest to, że gwiazdy betlejemskiej nie można trzymać w pobliżu warzyw i owoców. Wówczas jej kolorowe przylistki szybko zwiędną.

źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Zmarnowany zamiokulkas. Zastosuj patent z surowym jajkiem, wypuści nowe pędy

Anturium marnieje zimą? Nic straconego, wystarczy je wzmocnić naturalną odżywką

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.