Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Bilbergia zwisła – egzotyczny kwiat doniczkowy. Jak ją uprawiać, by obrodziła pięknymi kwiatami?

Bilbergia zwisła to fascynująca roślina, która nie wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Z tego powodu do swoich aranżacji wybierają ją doświadczeni ogrodnicy i początkujący w świecie roślin. Jak uprawiać bilbergię, bliską kuzynkę ananasa, aby cieszyła oczy swoimi kwiatami przez wiele miesięcy w ciągu roku? Sprawdź porady w poniższym artykule!

Bilbergia zwisła – egzotyczny kwiat doniczkowy. Jak ją uprawiać, by obrodziła pięknymi kwiatami?
Bilbergia zwisła i jej niesamowite kwiaty są wspaniałą ozdobą każdego wnętrza. Dowiedz się, jak prawidłowo o nią dbać.

Spis treści:

Skąd pochodzi i jak wygląda bilbergia zwisła?

Bilbergia zwisła to roślina tropikalna i bliski kuzyn ananasa jadalnego. Pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, w naturze rośnie na korzeniach wielkich drzew, jednak nie wyrządza żadnych szkód swojemu gospodarzowi. 

W warunkach domowych bromelię można uprawiać na kilka sposobów, również jako tradycyjną roślinę doniczkową. Zachęca do tego jej niecodzienny, egzotyczny urok. Bilbergia osiąga około 40 cm i jest rośliną o rozłożystym pokroju. To kwiat wieloletni, który mimo tropikalnego pochodzenia nie wymaga wyjątkowej opieki podczas uprawy.

Sprawdź też: Jak uprawiać ananasa w domu?

Bilbergia zwisła ma skórzaste, podłużne liście zakończone charakterystycznymi lejkami, które magazynują wodę. Liście mają ostre zakończenia, swoim kształtem przypominają wygięte miecze. Prawdziwą gwiazdą są jednak różowe przykwiatki i wyrastające z nich zjawiskowe fioletowo-zielone kwiaty zwiewnie chylące się ku ziemi.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dooma Eros (@primadooma)

Bilbergia zwisła - uprawa

Bilbergia zwisła może być uprawiana tradycyjnie, w donicy, a także w terrarium, w ogrodzie wertykalnym (zielona ściana) lub na korzeniu — podobnie jak w środowisku naturalnym.

Podłoże

Bilbergia najlepiej czuje się w mieszaninie równych proporcji torfu i piasku, o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze, gdy ziemia pod kwiatem zawiera dużo próchnicy. Możemy użyć innego podłoża, najważniejsze, żeby pamiętać o jego przepuszczalności.

Jeżeli używamy ziemi uniwersalnej, warto wymieszać ją z piaskiem. Jeżeli akurat mamy go pod ręką, możemy też użyć keramzytu. Jako ziemia pod bilbergię dobrze sprawdza się też podłoże dla storczyków.

Stanowisko

Bilbergia zwisła nie może być wystawiona bezpośrednio na promienie słoneczne. Promienie słońca potrafią poparzyć liście rośliny, w skrajnych przypadkach powodując zamieranie. 

Dla bilbergii najlepsze będzie stanowisko półcieniste. Roślina świetnie radzi sobie w temperaturze pokojowej, w okresie zimowym lubi chłodniejsze temperatury (15-17 stopni), jednak jej przenoszenie nie jest konieczne. Całoroczne 20-25 stopni również nie zrobi jej krzywdy.

Kwitnienie

Najpiękniejszy okres w cyklu bilbergii to jak w przypadku większości roślin czas kwitnienia. W tym przypadku to jednak wyjątkowe zjawisko. Kolory i powab kwiatów tej rośliny wzbudza taki sam zachwyt wśród doświadczonych hodowców i u kompletnych laików.

Kwiaty w kształcie kłosów zaczynają wyłaniać się z rozety liściowej zwykle późną jesienią (istotna jest temperatura w domu). Bilbergia potrafi kwitnąć nawet cztery, pięć miesięcy.

Podlewanie

Bilbergia zwisła lubi wilgotne środowisko, jak przystało na roślinę naturalnie występującą w lasach tropikalnych. Ziemia pod rośliną powinna być dość wilgotna, jednak nie zupełnie mokra. Wodę z konewki wlewamy do wewnątrz rozety, którą formują liście.

Czytaj też: Domowe sposoby na suche powietrze

Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest suche warto w pobliżu (lub pod) doniczką ustawić miskę lub podstawkę z wodą, która miejscowo podniesie wilgotność powietrza.

Nawożenie

Najlepiej stosować nawóz potasowo-fosforowy 20:20:20 (NPK) rozpuszczalny w wodzie. Optymalny efekt uzyskamy, nawożąc bilbergię w trakcie podlewania. Roztwór nawozu możemy też aplikować na liście za pomocą spryskiwacza.

Nie należy stosować nawozu częściej niż raz na dwa tygodnie, zmniejszając częstotliwość po okresie kwitnienia.

Rozmnażanie

Bilbergie rozmnażamy przez oddzielanie i ukorzenianie odrostów. Najlepiej wykonywać ten zabieg podczas przesadzania roślin. Czas ukorzeniania się odrostów to od 3 do 5 tygodni. Sadzonki umieszczamy pojedynczo w donicach.

Roślinę można również rozmnażać z nasion, jednak w tym przypadku na kwitnienie będziemy musieli poczekać trzy lata.

Choroby i szkodniki

Pod tym względem bilbergia jest zupełnie bezproblemowa. Bardzo rzadko zdarzają się zakażenia wełnowcem.

Bilbergia zwisła — na co zwracać szczególną uwagę?

Uprawa bilbergii to zajęcie niewymagające, które jednak potrafi odwdzięczyć się spektakularną ozdobą domu przez wiele miesięcy w roku. Najważniejsze to pamiętać o jej niechęci do dużego nasłonecznienia i dbać o odpowiednie nawodnienie.

Temperatury, które mogą zaszkodzić bilbergii to odczyty poniżej 12 i powyżej 30 stopni Celsjusza. Duże wahania temperatur w połączeniu z niewłaściwym, a szczególnie zbyt obfitym nawodnieniem są najczęstszą przyczyną chorób bilbergii, które przy odpowiedniej pielęgnacji praktycznie nie występują.

Czytaj również:

Czy warto wyłączać kaloryfer na noc? Przeczytaj to, zanim stracisz pieniądze

Rośliny doniczkowe kwitnące będą szybko rosły i uginały się od kwiatów. Zrób domową odżywkę

Usuwanie mchu z podjazdu, schodów i trawnika. Sprawdzone sposoby, które niszczą tylko mech

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.