Porady domowe

Czy warto wyłączać kaloryfer na noc? Przeczytaj to zanim stracisz pieniądze

Co roku, gdy nadchodzi zima, wielu z nas zastanawia się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jedną z oczywistych metod wydaje się wyłączanie grzejników na noc lub kiedy wychodzimy z domu. Czy zakręcanie kaloryferów tylko na chwilę ma sens? Okazuje się, że niekoniecznie. Poniżej dowiesz się, dlaczego i jak naprawdę oszczędzać na ogrzewaniu.

Czy warto wyłączać kaloryfer na noc? Przeczytaj to zanim stracisz pieniądze
zakręcanie i Ponowne nagrzewanie grzejników co kilka godzin nie tylko nie zaoszczędzi nam pieniędzy. Przeciwnie, nasze rachunki wzrosną! Fot.123RF.com

Z tego artykułu dowiesz się:

Zakręcanie kaloryferów na noc to jedna z najpopularniejszych metod oszczędzania. W końcu wyłączony grzejnik nie wymaga zasilania. Okazuje się, że to nie takie proste. Nagrzewanie zimnego grzejnika wymaga dużo więcej energii niż utrzymanie w nim ciepła nawet przez kilkanaście godzin.

Wyłączanie grzejnika na noc – dlaczego się nie opłaca 

Wyłączenie grzejników, kiedy wszyscy śpią, może wydawać się dobrym pomysłem. Niestety, to tylko złudzenie. W rzeczywistości działanie kaloryferów i ogrzewanie budynków to bardziej skomplikowane zagadnienie.  

Praktyka pokazuje, że zakręcanie i ponowne nagrzewanie grzejników co kilka godzin nie tylko nie zaoszczędzi nam pieniędzy. Przeciwnie, nasze rachunki wzrosną!  

Kaloryfer do ponownego nagrzania potrzebuje znacznie więcej ciepła niż do utrzymania temperatury nawet przez kilkanaście godzin. Właśnie dlatego nie oszczędzimy na zakręcaniu grzejników na noc. A co, kiedy wyjeżdżamy na dłużej? Czy podczas długiej nieobecności warto zakręcić w domu ogrzewanie? 

Kiedy zakręcanie kaloryferów ma sens? 

Całkowite zakręcanie kaloryferów ma sens tylko podczas dłuższej nieobecności w domu lub mieszkaniu. Wychłodzone mieszkanie to nie tylko ponowne rozgrzewanie grzejników. To także powietrze, ściany i meble, które podczas naszej nieobecności oddały całe ciepło. Jeżeli nie wyjeżdżamy co najmniej na kilka dni, znacznie lepiej zastosować inną taktykę. 

Nie bez powodu kaloryfery są wyposażone w pokrętła z 6-stopniową skalą. Według wyliczeń, obniżenie temperatury tylko o jeden stopień może zmniejszyć zużycie energii potrzebnej na ogrzewanie wody w grzejnikach nawet do ośmiu procent! 

Co oznaczają cyfry na pokrętle przy grzejniku? 

Żeby właściwie przykręcić grzejnik musimy najpierw wiedzieć, co oznaczają cyfry na pokrętle. Poniżej możesz sprawdzić, co kryje się za cyframi na termostacie: 

  • 1 - w pomieszczeniu uzyskasz temperaturę 12-13 st. C 
  • 2 - temperatura na poziomie ok. 15 st. C 
  • 3 - temperatura na poziomie 18-20 st. C 
  • 4 - temperatura na poziomie 22-24 st. C 
  • 5 - temperatura na poziomie 28 st. C 

Pozostaje jeszcze “0” lub “śnieżynka”. Wbrew pozorom nie oznacza ona zera stopni i wody w rurach na granicy zamarzania. Grzejnik ustawiony na zero będzie ogrzewał pomieszczenie do ok. 6-8 stopni. Kiedy więc chcemy zmniejszyć temperaturę warto pamiętać co mówią nam poszczególne cyfry i dostosować temperaturę do naszych potrzeb. 

Przeczytaj również: Nie popełniaj tych błędów przy ustawianiu ogrzewania. Stracisz sporo pieniędzy

Pamiętajmy również, że odkręcenie grzejników “na maksa” nie przyspieszy ogrzewania się pomieszczenia, za to doprowadzi do duchoty i narazi nas na jeszcze większe koszty. Jeżeli jest Ci trochę za zimno wystarczy, że ustawisz termostat o jeden poziom wyżej. 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sposoby, które działają 

Jeżeli zakręcanie grzejników nie działa, to jak, oprócz przykręcania kaloryferów, możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu? Jest na to wiele sposobów. Wiele z nich wiążę się niestety z początkowymi inwestycjami. Część możemy jednak wprowadzić od ręki i bez dodatkowych kosztów. 

Przeczytaj również: Ceny prądu ostro w górę. Ile wzrosną rachunki i jak oszczędzać energię?

Poniżej znajdzieszprostych wskazówek, które pomogą ci zmniejszyć rachunki za ogrzewanie: 

1. Zamknij drzwi, żeby szybciej ogrzać pomieszczenie  

Zamykając drzwi w pomieszczeniu, które chcesz ogrzać, znacznie szybciej osiągniesz  
pożądaną temperaturę. 

2. Pamiętaj o odpowietrzaniu kaloryferów  

Jeżeli z grzejnika dochodzi bulgot i gwizdy, a część lub całość powierzchni grzewczej pozostaje zimna czas odpowietrzyć grzejniki. Jeżeli nigdy tego nie robiłeś, warto skorzystać z usług specjalisty. Uszkodzenie instalacji może być kosztowne i uciążliwe, również dla sąsiadów, ponieważ instalacje są połączone. 

Przeczytaj również: Dlaczego kaloryfer nie grzeje? Jak go odpowietrzyć?

3. Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami 

Meble i wszystkie przedmioty znajdujące się w pobliżu kaloryfera ograniczają cyrkulację powietrza. Aby zmniejszyć wysokość rachunków, zadbaj o odpowiedni przepływ ciepła. 

4. Nie przegrzewaj pomieszczeń powyżej 20 stopni  

Według badań optymalna temperatura dla człowieka to 18-20 stopni. Ustawienie grzejników maksymalnie na “cztery” powinno w zupełności wystarczyć do zapewnienia komfortu i zdrowia domowników. 

5. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe 

To niewielka inwestycja, która może zmniejszyć zużywaną przez kaloryfery energię nawet o pięć procent. Ze względu na montaż za grzejnikiem warto pomyśleć o jej instalacji podczas remontu. 

6. Dbaj o ciepło w częściach wspólnych  

Wspólne nie znaczy niczyje. Domykaj drzwi, okna i zgłaszaj wszelkie nieszczelności administracji budynku. Mnóstwo ciepła ucieka przez klatki schodowe, okna na korytarzach i piwnice. Jego niedobory uzupełniamy wszyscy, czego odzwierciedlenie widzimy na rachunkach. 

7. Przykręcaj grzejniki o jeden stopień na noc i podczas nieobecności w domu 

Zgodnie z tym, co sugerujemy w powyższym tekście przykręcaj, nie zakręcaj! Jeden stopień mniej na termostacie to 3-4 stopnie mniej na termometrze. Przykręcenie grzejników zmniejszy temperaturę, ograniczy koszty, ale nie wyziębi mieszkania. 

8. Sprawdź szczelność swoich okien 

W tym celu dokładnie zamknij okno, zmocz dłoń i przesuń nią w okolicach uszczelek i krawędzi okien. Na wilgotnej dłoni znacznie łatwiej wyczuć podmuchy powietrza przedostającego się do wewnątrz. 

Jaką temperaturę utrzymywać w mieszkaniu? 

Część z nas uwielbia wysokie temperatury, część woli rześkie powietrze i przyjemny chłód na skórze. Choć idealna temperatura to w znacznym stopniu kwestia indywidualnych preferencji to wszyscy zbudowani jesteśmy podobnie.  

Według naukowego konsensusu najlepszą temperaturą dla organizmu ludzkiego w trakcie dnia jest 18-20 stopni Celsjusza. Kiedy kładziemy się spać, warto zmniejszyć ją do 16-18 stopni. Jeżeli mieszkasz w bloku, twoim obowiązkiem jest utrzymywanie temperatury w lokalu na poziomie co najmniej 16 stopni. 

Jak ustawić grzejniki w łazience? Tutaj temperatura powinna być najwyższa w całym mieszkaniu. Idealnie jest utrzymywać ją na poziomie 22-24 stopni. Warto to zrobić ze względu na zdrowie, ale także stan naszego portfela. 

Przeczytaj również: Ogrzewanie podłogowe czy kaloryfery. Co się bardziej opłaca?

Po pierwsze, wyższa temperatura zapobiega wychłodzeniu organizmu, kiedy nadzy i mokrzy wychodzimy z nierzadko gorącej kąpieli. Po drugie, ciepło chroni przed skraplaniem wilgoci na ścianach, a w konsekwencji – grzybem i pleśnią. Koszt ich usuwania może wielokrotnie przewyższyć rachunki za cały okres zimowy. 

Przeczytaj również:

Śpisz przy odkręconym kaloryferze? To niekorzystnie wpływa na zdrowie i urodę

Zakręcasz kaloryfery w mieszkaniu, żeby oszczędzić na ogrzewaniu? Możesz zapłacić "karę"

Zaoszczędź na fachowcu. Wypróbuj ten trik, by w kilka chwil odpowietrzyć kaloryfer

Zmienia się jednym ruchem. Warto wiedzieć, do czego to służy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.