Porady domowe

Ceny prądu w 2022 ostro w górę. Ile wzrosną rachunki i jak oszczędzać energię?

Po decyzji prezesa Urzędu Regulacji Energetyki od 1 stycznia 2022 roku rachunki za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wzrosną o ok. 20 zł miesięcznie. Oszczędzanie energii elektrycznej to działanie o wymiernych korzyściach. Nie tylko odczuwalnie zmniejsza rachunki, ale też sprzyja środowisku. Jak oszczędzać prąd? Oto kilka dobrych nawyków, które warto wprowadzić w życie. 

Ceny prądu w 2022 ostro w górę. Ile wzrosną rachunki i jak oszczędzać energię?
Oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym - skuteczne sposoby Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Podwyżki prądu w 2022 roku

Na obniżenie cen prądu w 2022 roku nie ma co liczyć. Trudna sytuacja na rynku paliw (rosnące koszty węgla, gazu, CO2) wpływa na wzrost hurtowych cen energii elektrycznej. Do tego doliczyć trzeba m.in. zwiększające się opłaty dystrybucyjne: koszty inwestycji przedsiębiorstw energetycznych oraz  opłaty wspierające OZE czy rozwój konwencjonalnych elektrowni. Tego typu podwyżki ostatecznie odbiją się na krańcowych odbiorcach prądu, czyli gospodarstwach domowych.

URE zatwierdził taryfy na 2022 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki w piątek 17 grudnia 2022 zatwierdził nowe taryfy za energię dla gospodarstw domowych. O wysokości rachunków za prąd decydują dwie składowe: koszt zakupu energii oraz koszty jej dystrybucji. Jak komunikacie prasowym tłumaczy rzeczniczka URE, w wyniku zatwierdzenia nowych taryf dla spółek Enea, Energa, PGE i Tauron odbiorcy w grupie G11 zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej (37 proc.). Wzrost kosztów dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9 proc. - czyli ok. 3,70 zł -  4,50 zł netto miesięcznie.

Ile wzrośnie cena prądu w 2022 roku? 

To oznacza, że od 1 stycznia 2022 rachunek za prąd w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego (rozliczającego się w taryfie G11) wzrośnie o ok. 21 złotych miesięcznie netto. Stawki będą różnić się w zależności od posiadanej taryfy i zużycia prądu.*

Oszczędzanie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym 

Widmo podwyżek sprawia, że zaczynamy zastanawiać się jak oszczędzać prąd przy inflacji, która skutecznie drenuje nasze portfele. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak korzystamy z domowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Ich nieoptymalna praca oraz nasze złe nawyki najczęściej odpowiadają za wzrost zużycia energii, a co za tym idzie – wzrost ponoszonych opłat.

Wielu z nas nadal pracuje zdalnie. Jaki ma to wpływ na domowe rachunki? To zależy od używanego sprzętu. Laptopy do pracy pobierają mniej energii, niż komputery stacjonarne, dlatego, jeśli mamy taką możliwość, warto się na nie przerzucić. Nie zostawiajmy uruchomionych "pecetów" po zakończeniu pracy czy podczas dłuższej przerwy. Nawet przy wygaszonym ekranie, urządzenia pobierają prąd. W takim wypadku lepiej skorzystać z opcji „uśpij”. Zapaleni gracze powinni rozważyć zmniejszenie czasu spędzanego przed ekranem. Podzespoły konieczne do prowadzenia rozgrywki w optymalnych ustawieniach mogą pobierać więcej mocy.

Po zakończonej grze lub pracy komputery oraz urządzenia wspomagające — drukarki czy skanery — najlepiej całkowicie wyłączyć. Tryb stan-by zużywa energię, za którą później płacimy. Wygodne sterowanie zasilaniem umożliwiają listwy elektryczne – wszystkie podpięte do nich sprzęty, odłączymy od źródła zasilania jednym przyciskiem.

licznik prądu Czekają nas podwyżki cen energii. Jak oszczędzać prąd? Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać prąd w domu?

Zmniejszanie rachunków za prąd sprowadza się w zasadzie do zmiany codziennych nawyków. Na ogół najwięcej prądu pobierają sprzęty, które się nagrzewają: płyta indukcyjna, czajnik elektryczny, suszarka, zmywarka, odkurzacz. Starajmy się ograniczać ich prace i korzystajmy z nich optymalnie.

Oszczędzanie energii w gospodarstwie domowym

Gotując na kuchenkach elektrycznych, zakrywajmy garnki przykrywkami. To skróci czas gotowania, dzięki czemu można oszczędzić nawet do 30% energii.

W czajniku elektrycznym podgrzewajmy tylko tyle wody, ile rzeczywiście w danej chwili potrzebujemy. Zmywarkę, pralkę i suszarkę uruchamiajmy tylko wtedy, gdy są w pełni załadowane. Jeśli rozliczamy się wg taryfy G12 lub G12W  tego typu sprzęty warto uruchamiać w porach, gdy naliczana opłata jest mniejsza.

Oszczędzanie energii na co dzień

Nie zaglądajmy wielokrotnie do lodówki – to się często zdarza, szczególnie gdy nie mamy pomysłu na posiłek. Drzwiczki urządzenia otwierajmy, gdy jesteśmy pewni, co chcemy z niego wyciągnąć. Nie trzymajmy otwartej lodówki dłużej niż to konieczne, np. podczas rozpakowywania zakupów i nie wkładajmy do niej gorących dań. Przez takie błahe działania do jej wnętrza dostaje się ciepłe powietrze, które lodówka musi ochłodzić, co prowadzi do uruchomienia agregatu i pobrania dodatkowej ilości prądu.

Podobnie sprawa ma się z piekarnikiem. Aby upiec ciasto lub inną potrawę, urządzenie nagrzewa się do wskazanej temperatury. Jeśli będziemy je często otwierać, do wnętrza komory dostanie się zimne powietrze, przez który sprzęt znów musi się nagrzać i pobrać więcej energii.

Oszczędzanie prądu – sposoby

Co zużywa najwięcej prądu? Lodówka i inne sprzęty chłodzące – obowiązkowe wyposażenie każdej kuchni. Tym urządzeniom należy poświęcić więcej uwagi już na etapie zakupu. Wybór modeli energooszczędnych, wyposażonych w mechanizmy No-Frost oraz o pojemności dopasowanych do potrzeb gospodarstwa domowego zapewni spore oszczędności w przyszłości. Szukajmy sprzętów oznaczonych klasą C (stara klasa A+++) i wyżej – B lub A.

Jak oszczędzać prąd w domu w przypadku starszej lodówki? Oto kilka zasad, o których warto pamiętać podczas codziennej eksploatacji:

  • Urządzenia chłodzące potrzebują więcej prądu, by obniżyć temperaturę wilgotnego powietrza. Wilgotność w łatwy sposób ograniczymy, szczelnie pakując pożywienie do słoików czy plastikowych opakowań.

  • W przypadku starszych urządzeń, niewyposażonych w mechanizm No-Frost, pamiętajmy o regularnym odmrażaniu. Zalegający na ściankach komory urządzenia szron powoduje wytężoną pracę agregatu, co ma wpływ na opłacane rachunki za prąd.

  • Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, lodówkę należy odłączyć od sieci lub ustawić w trybie wakacyjnym.

  • Nie bez znaczenia jest również konserwacja sprzętu chłodzącego: czyszczenie lodówki zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz – szczególnie w miejscu umieszczenia skraplacza i termostatu. Nie dopuszczajmy, by gromadził się tam kurz. Dbajmy również o uszczelki, które ograniczają dopływ ciepłego powietrza do wnętrza urządzenia.

  • Optymalna temperatura chłodzenia żywności, w której nie rozwijają się bakterie, wynosi 3-7 st. C. Aby zaoszczędzić na pracy lodówki, warto utrzymywać w niej stałą temperaturę na poziomie 7 st. C. Im będzie ona niższa, tym więcej prądu pobierze urządzenie. Podobnie z resztą w przypadku zamrażarki – w niej dobrze na stałe utrzymywać poziom -18 st.

wymiana żarówki tradycyjnej na żarówke led Żarówki LED są bardziej oszczędne i świecą dłużej niż tradycyjne. Fot. 123RF/PICSEL

Jak oszczędzać prąd w mieszkaniu? Zwróć uwagę na oświetlenie 

Dni stają się coraz krótsze, co oznacza, że wkrótce będziemy więcej korzystać ze sztucznych źródeł światła. Oświetlenie również znacząco wpływa na wysokość rachunków. Stosunkowo niewielkim wysiłkiem jesteśmy w stanie zmniejszyć ilość używanej energii. Przede wszystkim wymieńmy tradycyjne żarówki (o ile jeszcze ich używamy) na energooszczędne LEDy, które zużywają mniej prądu i świecą zdecydowanie dłużej. Wymiana jednej „świetlówki” starego typu o mocy 60 W na wersję LED umożliwia zaoszczędzenie nawet 50 zł w skali roku.

Wyłączajmy światło w pomieszczeniach, w których nie przebywamy lub z których wychodzimy na dłużej niż… pół minuty! Żarówki LED tuż po włączeniu pobierają więcej energii przez ok. parę sekund; świetlówka – przez ok. pół minuty. Dlatego regułę mówiącą, by gasić światło, jeśli wychodzimy na dłużej niż na 5 minut, można schować między bajki. Mimo to unikajmy też nadmiernego pstrykania włącznikiem. To nie tylko powoduje większy pobór energii (żarówki energooszczędne muszą się „rozgrzać”), ale również przyczynia się do szybszego zużycia nowoczesnych żarówek.

Przed domem warto montować oświetlenie, które reaguje na ruch, a w ogrodzie lampy solarne, które ładują się dzięki promieniom słonecznym.

umowa na dostarczanie energii elektrycznej Najpopularniejszymi taryfami wśród gospodarstw domowych są G11 i G12. Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby oszczędzania prądu - zmiana taryfy

Warto również przeanalizować obecne zużycie prądu oraz warunki taryfy, w której się rozliczamy. Jeśli nie odpowiada ona zapotrzebowaniu naszego gospodarstwa domowego – lepiej ją zmienić – to może przynieść spore oszczędności.

Dla prywatnych domów i mieszkań przeznaczona jest taryfa G, która dzieli się na:

  • G11 – oznacza stałą stawkę za prąd przez całą dobę (dla mocy mniejszej niż 40kW);
  • G12 – charakteryzuje się dwoma stawkami cenowymi w ciągu doby. Niższa cena obowiązuje w godzinach: 13-15 oraz 22-6. To plan polecany szczególnie domom ogrzewanych za pomocą pompy ciepła;
  • G12w – wariant taryfy G12, w której niższa stawka obowiązuje przez cały weekend (od 22 w piątek do 6 w poniedziałek);
  • G13 – plan trójstrefowy: wysokie ceny obowiązują po południu, średnie – przed południem, a niskie – w pozostałe godziny. By z niej korzystać, należy mieć trójfazowe podłączenie.

Jak oszczędzać prąd przy dzieciach?

Większość opisanych wyżej sposobów na oszczędzanie energii jest prosta do wykonania. Dzieciakom warto wpajać te najprostsze zasady już od najmłodszych lat – nauczy je to odpowiedzialności i dbania o środowisko. Rodzice powinni tłumaczyć podopiecznym, jak działają urządzenia elektryczne oraz nagradzać pozytywne zachowania: mniej czasu spędzonego przy komputerze czy telewizorze lub pamiętanie o gaszeniu świateł.

Oszczędzanie prądu – ekologia

Oszczędzanie prądu nie tylko przynosi realne oszczędności, ale też ma wymiar ekologiczny. Mniejsze zużycie prądu oznacza nieco mniejszą emisję spalin i gazów cieplarnianych. To ważne szczególnie w krajach, których gospodarka energetyczna w dalszym  ciągu opiera się na paliwach kopalnych, a nie zielonych rozwiązaniach, jak np. energetyka atomowa. Im niższe zapotrzebowanie na prąd, tym mniej węgla spalają elektrownie.

Redakcja Deccoria.pl 

Przeczytaj: 

Nie wszyscy wiedzą o tej śrubie w oknie. Dokręć ją jak najszybciej

Smog rujnuje nasze zdrowie. Skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem

Zobacz: Ekologicznie. Energie odnawialne

źródło: Od stycznia za prąd zapłacimy o 21 zł więcej — komunikat prasowy URE: https://www.ure.gov.pl/pl/urzad/informacje-ogolne/aktualnosci/9963,Od-stycznia-za-prad-zaplacimy-o-21-zl-wiecej.html

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ceny prądu w 2022 ostro w górę. Ile wzrosną rachunki i jak oszczędzać energię?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.