Rośliny domowe

Jak uprawiać ananasa w domu

Ananasy to egzotyczne owoce, które z łatwością możemy uprawiać w domu! Zobacz, jak ukorzenić rozetę owocu i jak opiekować się sadzonką.

Jak uprawiać ananasa w domu

fot. 123RF/PICSELL

Ananas to rodzaj rośliny z rodziny bromeliowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, a jego największymi eksporterami są Brazylia, Hawaje, Meksyk i Filipiny. Roślina preferuje egzotyczne warunki środowiskowe, to nie oznacza jednak, że nie da się jej uprawiać również w polskich domach. Ananasy rosną na grubych łodygach, które sięgają od 100 do 120 cm wysokości.

Jak uprawiać ananasa w domu – zobacz jak krok po kroku pobierać sadzonki

Jeśli odpowiednio zadbamy o roślinę i spełnimy wszystkie jej wymagania środowiskowe, świeżymi owocami będziemy cieszyć się już po 2 – 3 latach. Uprawę ananasów zaczynamy od pobrania i ukorzenienia rozety owocu, czyli pióropusza liści, znajdującego się na jego szczycie. Pobieramy ją z dojrzałego i zdrowego okazu – z takiego będzie nam łatwiej ją zdjąć i oderwać. Uwagę zwracajmy na liście, szczególnie te rosnące wewnątrz korony powinny być młode, ładne, jędrne i zielone. Dolne liście mogą być zasuszone i połamane – one nie mają wpływu na ukorzenianie się sadzonki.

src: W prosty sposób wyhoduj własnego ananasa! Rozmnażanie, pielęgnacja i uprawa ananasów w doniczce, Youtube.com, kanał: Makeyourlifegreener

Wybrawszy odpowiedni owoc, możemy się zabrać za pobieranie sadzonki. To proste i wcale nie trzeba odcinać jej nożem. Jedną ręką chwytamy za korpus jagody, drugą przytrzymujemy liściasty pióropusz przy podstawie i próbujemy go delikatnie wykręcić z owocu, zupełnie jakbyśmy odkręcali słoik.

Jak zasadzić ananasa

Gdy już uda się pobrać koronę owocu, odkładamy ją na kilka godzin do przeschnięcia. W międzyczasie można naszykować doniczkę z ziemią. Pojemnik (koniecznie z dziurkami drenażowymi) nie może być za duży. Ananasy preferują podłoże lekkie, przepuszczalne, żyzne i nieznacznie kwaśne. Najlepiej rosnąć będą na mieszance ziemi kompostowej, kwaśnego torfu, perlitu i piasku.

Rozmnażanie ananasa 

Co do zasady ananasy można rozmnażać na dwa sposoby: bezpośrednio w ziemi lub w wodzie, przy czym ta pierwsza metoda jest zdecydowanie prostsza. Ukorzenianie w wodzie jest nieco trudniejsze przede wszystkim dlatego, że owoce te nie lubią ani przesadzania, ani dużej ilości wilgoci.

Przed umieszczeniem rozety w doniczce, z dolnej partii sadzonki usuwamy liście, na wysokość ok. 2 cm. Odsłaniamy w ten sposób pęd, z którego później wyrosną korzenie. Sadzonkę umieszczamy w doniczce tak, by odcięty pęd znalazł się całkiem pod ziemią. Bardzo ważne jest, by nie zakopywać liści! Ziemia nie może ich dotykać. Po posadzeniu podlewamy roślinę wodą. W kolejnych dniach codziennie kontrolujemy wilgotność ziemi. Ananasy nie tolerują nadmiaru wody, dlatego, zamiast podlewać, lepiej ją zraszać.

Podlewanie ananasa

Roślina ukorzenia się przez ok. 3 tygodnie. Zauważymy, że proces ten dobiegł końca, gdy z wnętrza rozety zaczną wyrastać nowe, duże liście. Dolne natomiast mogą zacząć opadać i zasychać, ale nie powinno nas to martwić.

Zobacz więcej zdjęć

Ananasy - stanowisko 

Stanowisko dla sadzonki ananasa powinno być jasne i widne. Pamiętajmy jednak, by nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca. Dopiero starszy okaz możemy przenieść w mocno nasłonecznione miejsce – owoce do dobrego wzrostu potrzebują spędzać ok. 8-10 godzin w ciągu dnia na słońcu. Dlatego latem z powodzeniem można wynieść je do ogrodu, na taras lub balkon. Egzotyczna roślina jest wrażliwa na przymrozki, co oznacza, że z końcem września powinniśmy przenieść ją z powrotem do pomieszczenia.

Nawożenie ananasa

Gdy sadzonka ananasa wypuści młode liście, zaczynamy systematyczne nawożenie, co dwa tygodnie. Dokarmiamy ją odżywką o dużym stężeniem azotu, potasu i fosforu.

Deccoria.pl

Przeczytaj: 

Jak i kiedy prawidłowo przesadzić storczyka?

Mimoza… w ogrodzie – czyli akacja srebrzysta

Pięć największych zagrożeń dla roślin w okresie między zimą a wiosną

Jak przezimować pelargonie i surfinie?

Zobacz: Pomysłowe skrytki!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.