fot. 123RF/PICSELL
Ananas to rodzaj rośliny z rodziny bromeliowatych. Naturalnie występuje w Ameryce Południowej, a jego największymi eksporterami są Brazylia, Hawaje, Meksyk i Filipiny. Roślina preferuje egzotyczne warunki środowiskowe, to nie oznacza jednak, że nie da się jej uprawiać również w polskich domach. Ananasy rosną na grubych łodygach, które sięgają od 100 do 120 cm wysokości.
Jak uprawiać ananasa w domu – zobacz jak krok po kroku pobierać sadzonki
Jeśli odpowiednio zadbamy o roślinę i spełnimy wszystkie jej wymagania środowiskowe, świeżymi owocami będziemy cieszyć się już po 2 – 3 latach. Uprawę ananasów zaczynamy od pobrania i ukorzenienia rozety owocu, czyli pióropusza liści, znajdującego się na jego szczycie. Pobieramy ją z dojrzałego i zdrowego okazu – z takiego będzie nam łatwiej ją zdjąć i oderwać. Uwagę zwracajmy na liście, szczególnie te rosnące wewnątrz korony powinny być młode, ładne, jędrne i zielone. Dolne liście mogą być zasuszone i połamane – one nie mają wpływu na ukorzenianie się sadzonki.
src: W prosty sposób wyhoduj własnego ananasa! Rozmnażanie, pielęgnacja i uprawa ananasów w doniczce, Youtube.com, kanał: Makeyourlifegreener
Wybrawszy odpowiedni owoc, możemy się zabrać za pobieranie sadzonki. To proste i wcale nie trzeba odcinać jej nożem. Jedną ręką chwytamy za korpus jagody, drugą przytrzymujemy liściasty pióropusz przy podstawie i próbujemy go delikatnie wykręcić z owocu, zupełnie jakbyśmy odkręcali słoik.
Jak zasadzić ananasa
Gdy już uda się pobrać koronę owocu, odkładamy ją na kilka godzin do przeschnięcia. W międzyczasie można naszykować doniczkę z ziemią. Pojemnik (koniecznie z dziurkami drenażowymi) nie może być za duży. Ananasy preferują podłoże lekkie, przepuszczalne, żyzne i nieznacznie kwaśne. Najlepiej rosnąć będą na mieszance ziemi kompostowej, kwaśnego torfu, perlitu i piasku.
Rozmnażanie ananasa
Co do zasady ananasy można rozmnażać na dwa sposoby: bezpośrednio w ziemi lub w wodzie, przy czym ta pierwsza metoda jest zdecydowanie prostsza. Ukorzenianie w wodzie jest nieco trudniejsze przede wszystkim dlatego, że owoce te nie lubią ani przesadzania, ani dużej ilości wilgoci.
Przed umieszczeniem rozety w doniczce, z dolnej partii sadzonki usuwamy liście, na wysokość ok. 2 cm. Odsłaniamy w ten sposób pęd, z którego później wyrosną korzenie. Sadzonkę umieszczamy w doniczce tak, by odcięty pęd znalazł się całkiem pod ziemią. Bardzo ważne jest, by nie zakopywać liści! Ziemia nie może ich dotykać. Po posadzeniu podlewamy roślinę wodą. W kolejnych dniach codziennie kontrolujemy wilgotność ziemi. Ananasy nie tolerują nadmiaru wody, dlatego, zamiast podlewać, lepiej ją zraszać.
Podlewanie ananasa
Roślina ukorzenia się przez ok. 3 tygodnie. Zauważymy, że proces ten dobiegł końca, gdy z wnętrza rozety zaczną wyrastać nowe, duże liście. Dolne natomiast mogą zacząć opadać i zasychać, ale nie powinno nas to martwić.
Ananasy - stanowisko
Stanowisko dla sadzonki ananasa powinno być jasne i widne. Pamiętajmy jednak, by nie wystawiać jej na bezpośrednie działanie słońca. Dopiero starszy okaz możemy przenieść w mocno nasłonecznione miejsce – owoce do dobrego wzrostu potrzebują spędzać ok. 8-10 godzin w ciągu dnia na słońcu. Dlatego latem z powodzeniem można wynieść je do ogrodu, na taras lub balkon. Egzotyczna roślina jest wrażliwa na przymrozki, co oznacza, że z końcem września powinniśmy przenieść ją z powrotem do pomieszczenia.
Nawożenie ananasa
Gdy sadzonka ananasa wypuści młode liście, zaczynamy systematyczne nawożenie, co dwa tygodnie. Dokarmiamy ją odżywką o dużym stężeniem azotu, potasu i fosforu.
Deccoria.pl
Przeczytaj:
Jak i kiedy prawidłowo przesadzić storczyka?
Mimoza… w ogrodzie – czyli akacja srebrzysta
Pięć największych zagrożeń dla roślin w okresie między zimą a wiosną