Z artykułu dowiesz się:
Pachira wodna — charakterystyka
Pachira wodna (pachira aquatica) nazywana również drzewem butelkowym, butelkowcem lub kasztanem gwinejskim to tropikalne drzewo należące do rodziny wełniakowatych (tak jak baobab afrykański). Pachira występuje naturalnie na obszarze Ameryki Środkowej. Drzewa rosnące w swoim środowisku naturalnym dorastają do 15-30 m wysokości, natomiast uprawiane w warunkach domowych w donicach dorastają do 1,5-2 m wysokości.
Roślina posiada duże błyszczące liście wyrastające z łodyżek na szczycie pieńka, które układają się w parasolowatą rozetę. Niektóre okazy pachiry posiadają pnie formowane na kształt splecionego warkocza, co wygląda bardzo efektownie. Pachiry wodne rosnące w warunkach naturalnych wytwarzają jasnoróżowe kwiaty i kuliste owoce przypominające orzechy.
Co ciekawe, pachiry wodne w Azji uznawane są za symbol powodzenia w finansach i przypisuje się im magiczną moc przyciągania pieniędzy. Właśnie dlatego tak chętnie uprawiana jest w domach Azjatów.
Przeczytaj również: "Noga słonia", "drewniany warkocz". Egzotyczne drzewka w domu o zaskakujących właściwościach
Pachira efektownie prezentuje się we wnętrzach. Fot. 123RF/PICSEL
Pachira wodna — uprawa
Pachira wodna to roślina stosunkowo łatwa w uprawie, która nie posiada dużych wymagań pielęgnacyjnych. Ze względu na swój nietypowy i egzotyczny wygląd kwiat będzie efektownie prezentował się w salonie, holu czy sypialni na tle jasnych ścian. Jeśli roślina ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju, to szybko się rozrasta i jest w stanie w krótkim czasie osiągnąć spore rozmiary.
Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania pachiry wodnej:
- Stanowisko
Pachira preferuje stanowiska nasłonecznione, ale poradzi sobie również w miejscu półcienistym. Latem jednak lepiej nie narażać jej na bezpośrednie i ostre promieniowanie słońca, ponieważ może to spowodować poparzenie liści.
- Temperatura
Roślina do prawidłowego wzrostu wymaga temperatury pokojowej (18-24 stopnie). Natomiast zimą warto przenieść ją do chłodniejszego pomieszczenia z temperaturą około 12-14 stopni.
- Podlewanie
W sezonie wiosenno-letnim pachirę podlewamy obficie co 2-4 dni, ale dopiero wtedy, gdy zauważymy, wierzchnia warstwa ziemi przeschnie. Roślina wymaga też dużej wilgotności powietrza, dlatego warto często zraszać jej liście lub ustawić w pobliżu nawilżacz powietrza. Zimą należy ograniczyć podlewanie. Jeśli na okres jesienno-zimowy przeniesiemy doniczkę z kwiatem w chłodniejsze miejsce, to wtedy wystarczy go podlać raz na dwa tygodnie.
Pachira wymaga zraszania. Fot. 123RF/PICSEL
- Nawożenie
Od wiosny do końca lata warto nawozić roślinę raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie płynnym nawozem przeznaczonym do zielonych roślin doniczkowych lub biohumusem. Jesienią i zimą lepiej zrezygnować z zasilania pachiry nawozami i pozwolić roślinie przejść przez okres spoczynku.
- Ziemia
Podłoże dla pachiry powinno być żyzne i przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się mieszanka ziemi dla sukulentów oraz torfu lub gotowa ziemia przeznaczona do palm lub dracen. Przesadzając roślinę do większej donicy, warto zadbać o warstwę drenażową, by uchronić korzenie przez zaleganiem w wodzie.
- Przycinanie
Najlepszy moment na przycinanie pachiry to wiosna, dlatego powinno się przeprowadzić ten zabieg od lutego do kwietnia. Roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie, dzięki czemu można swobodnie korygować jej kształt. W razie konieczności można też usunąć suche i zżółknięte liście. Po obcięciu zdrowe pędy można ukorzenić i w ten sposób pozyskać nowe sadzonki. To najłatwiejszy sposób na rozmnażanie pachiry.
Pachira wodna — choroby
Pachira wodna to roślina wytrzymała i odporna, dlatego rzadko atakowana jest przez choroby czy szkodniki. Główne problemy z pogorszeniem się wyglądu rośliny związane są z nieprawidłową pielęgnacją.
Pachirze wodnej szkodzi:
- nadmierne przelanie
- przesuszenie
- przeciąg
- zbyt suche powietrze
- nagłe zmiany temperatury
Nadmiar wilgoci i przelanie powodują gnicie korzeni i pni, przez to pachira marnieje i gubi liście. Z kolei zbyt suche powietrze i za słabe światło sprawiają, że liście pachiry żółkną i zasychają.
Aby uratować przelaną roślinę, należy przesadzić ją do suchego podłoża, a na dnie doniczki umieścić keramzyt, który zapewni odprowadzanie wody i zapobiegnie zaleganiu w niej korzeni.
W przypadku przesuszonej rośliny trzeba obciąć wszystkie żółte i suche liście, przestawić doniczkę z kwiatem do jaśniejszego pomieszczenia oraz dbać o odpowiedni poziom nawilżenia, poprzez regularne podlewanie i zraszanie liści.
Zastanawiasz się, dlaczego pachira wodna nie kwitnie? Niestety w warunkach domowych pachira wodna nie zakwita, dlatego nie jest możliwe, aby odpowiednią pielęgnacją pobudzić ją do kwitnienia.
Przeczytaj również: TOP 10 pięknych i modnych kwiatów doniczkowych