Rośliny domowe

Oto najważniejsze zasady uprawy drzewka bonsai w domu. Liście przestaną usychać i opadać

„Bonsai” po japońsku oznacza dosłownie „roślina w pojemniku”. Te małe drzewka w płaskich donicach zyskały popularność ponad 1000 lat temu jako luksusowe prezenty. Dziś możesz wnieść tę odrobinę luksusu do swojego domu i cieszyć się widokiem miniaturowego drzewka. Jak dbać o bonsai i je pielęgnować, aby osiągnąć oczekiwane efekty? 

Oto najważniejsze zasady uprawy drzewka bonsai w domu. Liście przestaną usychać i opadać
Drzewko bonsai wymaga starannej pielęgnacji, słonecznego stanowiska i wilgotnego podłoża. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Drzewka bonsai – gatunki, które sprawdzą się w uprawie 

Drzewko bonsai możemy tak naprawdę uformować z prawie każdego drzewa. Wystarczą ku temu odpowiednie umiejętności i cierpliwość. Kiedy jednak zabierasz się za to po raz pierwszy, warto wiedzieć, jaki gatunek sprawdzi się najlepiej w twojej przestrzeni. Dobrze wybrać taki, którego pielęgnacja nie sprawi ci ogromnej trudności. 

Gatunek przeznaczony na bonsai powinien mieć małe liście, a jego pień musi przyrastać na grubość i mieć dekoracyjną korę. Najlepsze drzewka na bonsai do domu to egzotyczne cytrusy, kamelie, fikusy, mirty, granaty. Sprawdzą się też wytrzymałe grubosze, portulacarie czy rozmaryny. Wśród gatunków na bonsai wymieniane są też hibiskusy, podokarpy, karmony, sageretie, fuksje, gardenie i szeflery. 

Osobom zaczynającym swoją przygodę z bonsai poleca się w szczególności drzewka z rodziny fikusów, podokarpów i portulacariów. Są one najprostsze w obsłudze, dobrze znoszą pobyt w mieszkaniu i drobne błędy w przycinaniu czy pielęgnacji. 

Wyjątkowo efektowne są drzewka, na których pojawia się kwiat. Bonsai daje takie możliwości, jeśli zdecydujemy się na odmiany kwitnące: jabłoń, kamelię, gardenię czy azalię. 

Przeczytaj również: Zjawiskowa i wymagająca. Jak pielęgnować azalię indyjską?

Niektóre odmiany drzewek bonsai przepięknie zakwitają. Fot. Pexels

Drzewko bonsai – gdzie kupić? 

Osoby początkujące nie powinny kupować drzewek bonsai w supermarketach, gdyż są one zazwyczaj zaniedbane i posadzone w nieodpowiedniej ziemi. Przewiezienie ich do domu i próby pielęgnacji bardzo często kończą się klęską. 

Gdzie kupić drzewko bonsai? Oczywiście można w centrach ogrodniczych lub sklepach z roślinami tropikalnymi, ale najlepiej zdecydować się na zakup w specjalistycznych punktach z drzewkami bonsai. W takich miejscach możemy liczyć na pomoc w wyborze konkretnego gatunku, a również na podpowiedź, jak dbać o drzewko bonsai. 

Przeczytaj również: Ta roślina to amulet, który przyciąga pieniądze. Zasady uprawy drzewka szczęścia

Drzewko bonsai – pielęgnacja 

Pielęgnacja drzewka bonsai tak naprawdę w dużej mierze zależy od gatunku drzewka, na które się zdecydujesz. Warto jednak kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami, o których warto pamiętać, rozpoczynając swoją przygodę z uprawą tych roślin. 

Jakie stanowisko będzie odpowiednie dla drzewka bonsai? 

Niezależnie od tego, jakie bonsai wybierzesz, potrzebujesz słonecznego stanowiska. Niekoniecznie mowa tu o ostrym świetle, a bardziej o południowym oknie zasłoniętym delikatną firanką, która trochę rozproszy światło. Należy pamiętać, że tylko jeśli drzewko bonsai dostanie odpowiednią ilość światła dziennego, będzie mogło zachować małe liście. Są one kluczowe w estetyce drzewka. 

Drzewka bonsai preferują stanowiska o rozproszonym świetle. Fot. Pixabay

Jak przygotować ziemię dla drzewka bonsai

Zapewnienie dobrego podłoża to połowa sukcesu dla rozwoju drzewka bonsai, pielęgnacja dzięki temu staje się dużo łatwiejsza. Ziemia powinna zawierać określone cechy: 

  • dobre napowietrzenie – podłoże powinno posiadać odpowiednią ilość miejsca dla rozwoju korzeni i mikroorganizmów żyjących w glebie, 
  • odpowiednią retencję wody – ziemia powinna być dobrana w taki sposób, aby utrzymywała wilgotność pomiędzy jednym podlewaniem a kolejnym, 
  • dobry drenaż – nadmiar wody może negatywnie wpłynąć na roślinę, powodować gnicie korzeni i odkładanie się soli. Dlatego tak ważny jest odpowiedni drenaż, który pozwoli na natychmiastowe odprowadzenie nadmiaru wody z donicy. 

W specjalistycznych sklepach z bonsai można kupić gotowe podłoże, ale również dasz radę przygotować je samemu. Wszystkie potrzebne do tego produkty znajdziesz czasem w większych centrach ogrodniczych, lepiej jednak szukaj w specjalistycznych punktach. Jakie składniki są kluczowe w podłożach dla bonsai? 

  • akadama – wyjątkowa, japońska glina, 
  • ziemia kompostowa, 
  • żwir/grys, 
  • lawa wulkaniczna, 
  • pumeks. 

Bardzo ważny w pielęgnacji drzewka bonsai jest dobór odpowiedniego podłoża. Fot. 123RF.com

Jaki nawóz wybrać dla drzewka bonsai? 

Nawożenie rośliny w okresie wegetacyjnym to podstawa pielęgnacji, niezależnie od tego, na jaki gatunek się zdecydujesz. Tak samo jest w przypadku bonsai. Najlepsze są do tego nawozy NPK, składające się z azotu, fosforu i potasu. Każdy z tych pierwiastków ma inne działanie, które jest niezbędne do prawidłowego wzrostu rośliny. 

Azot wpływa na wzrost liści i łodyg, fosfor na korzenie i ich prawidłowy rozwój, a potas na wytwarzanie się kwiatów i owoców. Nawożenie jest tutaj bardzo ważne, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na odmianę kwitnącą i chcesz cieszyć się tą odsłoną bonsai. Kwiat, aby zachwycać swoim wyglądem, wymaga odpowiednich substancji odżywczych, które zapewni właśnie odpowiednie nawożenie. 

Jak przycinać drzewko bonsai? 

Przycinanie drzewek może wydawać się trudne. Większość osób decyduje się na robienie tego w najpopularniejszy sposób, osiągając kształt, który kojarzy nam się z typowym bonsai. Tutaj jednak wszystko zależy od kreatywności i twojej wizji: jak chcesz, aby wyglądało twoje drzewko? 

Możesz samodzielnie nadać mu kształt, dbając o regularne przycinanie i drutowanie pędów, aby zachować karłowatość, lub zdecydować się na podążanie zgodnie z zasadami określonego stylu. Najlepszą inspiracją jest natura i to właśnie na jej podstawie powstały style formowania drzewek, stworzone przez japońskich mistrzów w tej dziedzinie. Najciekawsze z nich to: 

  • Kengai – styl, w którym drzewo rośnie do góry w krótkim odcinku, a potem pochyla w dół, 
  • Moyogi – w tym stylu drzewko rośnie nieregularnie, przypomina swoim kształtem literę „s” i rozgałęzia się na każdym zakręcie, 
  • Yose-uye – w jednej donicy znajduje się kilka drzewek, tworzą miniaturowy las, 
  • Shakan – drzewo jest delikatnie (ok. 60-80°) pochylone w jednym kierunku, z grubym pniem zwężającym się ku górze, 
  • Chokkan – w tym stylu drzewko rośnie prosto i rozgałęzia się w regularnych odstępach, 
  • Fukinagashi – styl, w którym pień jest zakrzywiony, a gałęzie i liście rosną tylko po jednej stronie, 
  • Hokidachi – drzewko rośnie prosto, ale rozgałęzia się w ⅓ wysokości rośliny na wszystkie strony, 
  • Bunjingi – styl charakteryzujący się wysokim, zakrzywionym pniem z rozgałęzieniem i liśćmi na samej górze, ma on sugerować, że drzewo musi walczyć o przetrwanie, 
  • Kabudachi – roślina prowadzona w tym stylu rozrasta się z jednego systemu korzeniowego na 3 lub więcej pni, 
  • Sokan – w tym stylu roślina posiada dwa pnie oparte na jednym systemie korzeniowym. 

Drzewko bonsai można przycinać na różne sposoby. Fot. 123RF.com

Donice dla drzewek bonsai 

Nie byłoby sztuki drzewek bonsai bez harmonijnego połączenia ich z odpowiednimi donicami. Klasyczne pojemniki do bonsai produkowane były z ceramiki lub porcelany, a następnie wypalane. Dziś jednak wybór jest o wiele większy, znajdziemy donice z tworzyw sztucznych, betonu oraz niektórych rodzajów metali.  

Doniczkę tradycyjnie dobiera się na podstawie cech drzewka. Weź pod uwagę wielkość rośliny – donice owalne i prostokątne powinny mieć szerokość ⅔ wysokości drzewka, a donice okrągłe i kwadratowe ⅓ tej wysokości.  

W sztuce bonsai odróżnia się też okazy męskie (o gęstych gałęziach i grubszej korze z wyrazistą strukturą) i żeńskie (powyginany pień, gładka kora). Doniczki „męskie” są głębokie, kanciaste i posiadają wyraźny rant, doniczki „żeńskie” są niskie, eleganckie, z delikatnymi nóżkami. 

Jak widzisz, zajęcie się drzewkiem bonsai to decyzja, która wpłynie na twoją przestrzeń, ale będzie też stanowić spotkanie z ciekawą kulturą.

Przeczytaj również: TOP 10 pięknych i modnych kwiatów doniczkowych 2022

Poznaj nasz ranking najpiękniejszych roślin doniczkowych w 2022 roku. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.