Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Rośliny doniczkowe kwitnące będą szybko rosły i uginały się od kwiatów. Zrób domową odżywkę

Kwiaty doniczkowe to jedne z najpopularniejszych ozdób wnętrz. Co zrobić, kiedy nasza roślina nie chce zakwitnąć? Sprawdź, co zrobić, kiedy kwiaty w domu przestają współpracować.

Rośliny doniczkowe kwitnące będą szybko rosły i uginały się od kwiatów. Zrób domową odżywkę
Co zrobić, kiedy nasza roślina nie chce zakwitnąć? Te odżywki zdziałają cuda. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dbanie o rośliny domowe może wydawać się banalnie proste. Przy odpowiedniej dawce słońca i wody, każdy kwiat sobie poradzi. Problem pojawia się wtedy, kiedy roślina nie chce zakwitnąć. To znak, że standardowa pielęgnacja nie wystarcza i należy zastosować bardziej skomplikowane zabiegi. Udowadniamy, że stworzenie nawozu w warunkach domowych nie musi być trudne, ani czasochłonne.

Dlaczego kwiaty doniczkowe nie chcą kwitnąć?

Każdy kwiat ma swoje wymagania. Najczęściej nie kwitnie przez to, że ich nie spełniamy. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy sprawić, żeby roślina zaczęła bujnie kwitnąć?

Na początku sprawdźmy, czy roślina stoi w korzystnym miejscu. Nieodpowiednie stanowisko może sprawić, że kwiaty nie będą się rozwijały. Jeśli roślina lubi wilgoć i cień, nie tylko nie zakwitnie w miejscu nasłonecznionym, ale może ulec osłabieniu i zacząć chorować. To samo stanie się w przypadku roślin lubiących słońce, kiedy postawimy je w cieniu. W wielu przypadkach niekorzystne są także przeciągi. Upewnij się, że roślina nie stoi w miejscu, w którym dochodzi do częstych zmian temperatury.

Kolejnym problemem może być wybór gleby. Wiele roślin lubi glebę przepuszczalną i luźną. Roślina może być posadzona zbyt płytko lub zbyt głęboko w ziemi. Często klasyczne przesadzenie rośliny może zdziałać cuda.

Sprawdź także, jaki odczyn gleby odpowiada kwiatu najbardziej. Za pomocą odpowiedniej odżywki możesz dostosować pH ziemi do jej wymagań. Problemem może być także podlewanie. Jeśli nie stosujemy odpowiedniej ilości wody, brak kwitnienia może być tego pierwszym objawem.

Czym podlewać kwiaty, żeby kwitły — domowe sposoby

Jeśli nasze kwiaty nie chcą kwitnąć, nie musimy ponosić dużych kosztów, aby je odżywić. Przy użyciu kilku prostych domowych składników, można przygotować domowe nawozy, które doskonale wpłyną na kwitnące rośliny doniczkowe.

  • Skórka od banana

Banany to owoce bogate w składniki odżywcze, szczególnie w potas, który jest bardzo potrzebny kwitnącym roślinom. Nawóz z bananów jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy skórkę od banana pokroić na drobne kawałki i wrzucić do dużego słoika, następnie zalać wodą. Roztwór gotowy będzie po 24 godzinach. Po tym czasie możemy wykorzystać wodę do podlewania roślin.

czym podlewać kwiaty żeby kwitły Z czego zrobić odżywkę do kwiatów doniczkowych? Sprawdź! Fot.123RF.com

  • Skorupki od jaj

Skorupki od jaj są jednym z najlepszych źródeł wapnia dla roślin, które lubią podłoże o wyższym pH. Dodatkowo zwiększa odporność roślin na szkodniki. Aby stworzyć nawóz wapniowy, wystarczy pokruszyć skorupki jajek i wymieszać z glebą doniczce. Można także wrzucić skorupki do wody na około 2 tygodnie i podlewać roztworem kwiaty.

  • Zwietrzałe piwo

Piwo charakteryzuje się dużą zawartością witaminy B i węglowodanów. Przez to jest idealną odżywką dla storczyków. Warto regularnie spryskiwać liście i korzenie rośliny piwem rozcieńczonym wodą w proporcji 1:1.

Odżywka z piwa doskonale zadziała także na trawnik, szczególnie w miejscach, gdzie trawa jest osłabiona i rośnie gorzej. W takim przypadku zadziała mieszanka jednej puszki piwa z 10 litrami wody. Mieszanką podlewamy dziury w trawniku.

Przeczytaj również: Rośliny doniczkowe będą rosły jak na drożdżach. Zrób domową odżywkę do kwiatów

  • Popiół drzewny

Popiół drzewny ma odczyn zasadowy, dodatkowo jest bogaty w wartości odżywcze, które przydadzą się naszym roślinom szczególnie w okresie jesiennym i wiosennym. Jego główne składniki mineralne to wapń, magnez, potas oraz fosfor. Kiedy go używamy, gleba nie będzie potrzebowała wapniowania. Popiołem można podsypywać ziemię bezpośrednio pod roślinami. Można także wymieszać go z kompostem. Świetnie sprawdzi się w przypadku truskawek, winogron i pomidorów.

  • Drożdże piekarskie

Sposobem na pobudzenie rozwoju systemu korzeniowego i bujny wzrost roślin jest zastosowanie drożdży piekarskich. Ich użycie ochroni także rośliny przed grzybami pasożytniczymi. Aby przygotować z nich odżywkę, należy zasypać drożdże cukrem i zalać ciepłą, ale nie gorącą wodą. Po dokładnym wymieszaniu roztwór jest gotowy do użycia.

  • Żelatyna

Żelatyna spożywcza to naturalne źródło azotu. Żeby wykonać z niej nawóz, należy rozpuścić jedną łyżkę stołową żelatyny w filiżance gorącej wody. Po rozpuszczeniu się drobinek należy rozcieńczyć substancję trzema szklankami zimnej wody. Nawóz należy stosować maksymalnie raz w miesiącu, aby uniknąć nadmiernej ilości azotu w glebie.

Przeczytaj również: Storczyk wreszcie obsypie się kwiatami. Zrób nawóz z używanego do sałatek warzywa

  • Woda z akwarium

Akwaria wymagają regularnego czyszczenia. To dobra wiadomość dla wszystkich posiadaczy roślin doniczkowych. Woda z akwarium jest bogata w składniki odżywcze i doskonale sprawdzi się jako nawóz do roślin. Najwięcej wartości ma wiosną i na początku lata. Podczas wymiany wody w akwarium wystarczy, że jej część odlejemy do butelki lub wiaderka i wykorzystamy później do podlewania kwiatów.

  • Woda z gotowanych warzyw

Wywar po gotowaniu warzyw zawiera wiele składników mineralnych, które mogą pomóc roślinom doniczkowym w rozwoju i kwitnięciu. Wystarczy, że po ugotowaniu marchewki, selera, ziemniaków lub buraków zaczekamy, aż woda ostygnie. Wtedy możemy ją podlać rośliny. Upewnijmy się, żeby nie była posolona. Duża dawka soli kuchennej może zabić lub mocno uszkodzić rośliny. Nie warto także wykorzystywać wody po gotowaniu warzyw kapustnych jak brokuł lub brukselka. Mogą spowodować, że w pomieszczeniu długo będzie utrzymywał się nieprzyjemny zapach.

Przeczytaj również: Zamiokulkas przestanie marnieć i wypuści mnóstwo liści. Wypróbuj domową mieszankę

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.