Rośliny domowe

Roślina odporna na przesuszenie. Idealna dla zapominalskich miłośników zieleni

Dracena deremeńska to jeden z popularniejszych kwiatów doniczkowych. Nic dziwnego – pochodząca z Afryki roślina jest stosunkowo odporna na przesuszenie, dlatego nadaje się do domu nawet bardzo zapominalskich miłośników zieleni. W dobrych warunkach w pokoju jest w stanie wyrosnąć nawet do 2 m. Jak uprawiać i pielęgnować dracenę? Sprawdź! 

Roślina odporna na przesuszenie. Idealna dla zapominalskich miłośników zieleni
Dracena dereńska bywa nazywana palmą fałszywą. Dzikorosnąca roślina przypomina drzewo Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Skąd pochodzi dracena deremeńska? 

Dracena deremeńska, łac. Dracaena deremensis, jest gatunkiem pochodzącym z Afryki i to właśnie tam rośnie naturalnie. Nazwa wywodzi się od słowa drakania, które oznacza samicę smoka. Ze względu na swoje rozmiary i rozległe liście jest to tzw. palma fałszywa. Oznacza to, że dziko rosnąca dracena przypomina drzewo. Od XIX wieku stała się bardzo popularna w Europie jako roślina doniczkowa. Wszystko dlatego, że jest naprawdę łatwa w uprawie, a do tego ładnie prezentuje się nie tylko na parapecie (gdy jest niewielka), ale też na podłodze czy w stojącej doniczce. Jest częstym składnikiem „pokojowych dżungli” czy zimowych ogrodów. Rośnie minimum 5-6 lat. 

Co ważne szczególnie w dzisiejszych czasach – dracena należy do roślin filtrujących powietrze z zanieczyszczeń. Dobrze czuje się też w zestawieniu z innymi kwiatami doniczkowymi, np. bluszczem. 

Jak wygląda dracena deremeńska? 

W naturalnym środowisku dracena deremeńska może osiągnąć nawet 6 m wysokości. W domu zwykle rośnie maksymalnie do 1,2-2 m (niższe okazy do ok. 60 cm), co czyni ją jedną z wyższych roślin doniczkowych dostępnych do domowej uprawy (razem z fikusem czy różnymi rodzajami palmowców)

Określenie „palma fałszywa” wiąże się ponadto z grubym pniem (pędem głównym), który niżej nie jest zarośnięty. Dla wielu osób dracena jest synonimem bardzo długich i wąskich liści. Taki wygląd ma jednak odmiana obrzeżona. W przypadku tej deremeńskiej liście są sztywne, dużo szersze (lancetowate) i osłaniają pień w górnej części. Z zewnątrz pięknie błyszczą, wewnątrz są natomiast matowe. 

Kolor liści jest ciemnozielony, jednak często występują pasy (żółte, białe, kremowe). Ułożenie pasów zależy od rodzaju. Przykładowo w odmianie bausei pas biegnie przez środek liścia, a w dracenie Warnecki – dwa pasy znajdują się po bokach. 

Przeczytaj: Dracena o najpiękniejszym wybarwieniu. Sprawdzi się w każdym domu

Wybierz najlepsze stanowisko dla draceny deremeńskiej 

Naturalnie roślina żyje w tropikalnym klimacie, w którym przez ok. 4 miesiące jest sucho. Ma swoje wymagania (jeśli są spełniane, odwdzięcza się szybkim wzrostem i zdrowymi błyszczącymi liśćmi), jednak jest też wytrzymała i przez długi czas potrafi spokojnie przetrwać nawet w niesprzyjających warunkach. O czym jednak warto pamiętać, wybierając najlepsze stanowisko dla draceny deremeńskiej

  • Młodą roślinę warto postawić na parapecie, starszą również blisko okna, jednak nie musi stać bezpośrednio przy źródle światła.
  • Zapewnij roślinie jasne stanowisko – najlepiej po stronie północnej lub wschodniej. Światło w cieplejszych miesiącach powinno być raczej rozproszone, aby nie doszło do spalenia liści. W zimie może stać natomiast na bezpośrednim słońcu. 
  • Dopuszczalny jest półcień, ale wówczas dracena może stracić na intensywności zieleni. 
  • Najlepsza temperatura to 18-25°C. W zimie okaz lepiej znosi chłodniejsze miejsca, jednak nie poniżej 15°C. 
  • Ze względu na swoje pochodzenie roślina preferuje wilgotne powietrze, przy suchym końcówki liści mogą przysychać i żółknąć. W zimie lepiej nie stawiać jej przy włączonym kaloryferze, za to dobrym miejscem będzie to przy nawilżaczu powietrza. 
  • W miesiącach letnich dracenę możesz wystawić na balkon/taras/do ogrodu – pamiętając, żeby nie zmarzła. 

Jak zasadzić dracenę deremeńską? Ziemia i nawożenie 

Ziemia do draceny deremeńskiej powinna być żyzna, próchnicza i przepuszczalna. Na samym dnie najlepiej wysypać drenaż w postaci keramzytu albo dużego żwiru, żeby zapobiec przelaniu. Często stosowana jest ziemia torfowa lub specjalna mieszanka do palm i dracen. Doniczka powinna być spora, dopasowana do wielkości rośliny, z dziurkami na dnie i podstawką. 

Nawożenie draceny deremeńskiej nie jest niezbędne, ale zalecane. Najlepiej stosować po prostu odżywki do roślin liściastych (szczególnie te naturalne) zgodnie z instrukcją na opakowaniu, co ok. 2 tygodnie. Dzięki temu okaz odwdzięczy się pięknymi liśćmi i szybszym wzrostem. 

Liście draceny dereńskiej Odpowiednia ziemia dla draceny deremeńskiej jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna Fot. 123RF/PICSEL

Dracena deremeńska podlewanie – jak robić to dobrze? 

Podlewanie draceny deremeńskiej jest proste, jednak należy uważać na przelanie. Jego ryzyko zmniejszają właśnie drenaż czy zastosowanie odpowiedniej doniczki. Jak odpowiednio dbać o nawodnienie tej rośliny? Najważniejsze zasady: 

  • roślinę w lecie podlewaj 2 razy w tygodniu, w zimie raz na tydzień lub rzadziej, 
  • nie pozwól dracenie stać w wodzie ani za bardzo jej nie przesuszaj – ziemia powinna być lekko wilgotna, przed podlaniem może trochę przeschnąć, 
  • co jakiś czas zraszaj liście – nie rób tego jednak w pełnym słońcu. Możesz robić też roślinie prysznic. 

Stosunkowo wysoka odporność draceny na przesuszenie powoduje, że jest ona chętnie uprawiana – lepiej dracenę trochę przesuszyć, niż zalać. 

PrzeczytajDlaczego dracena żółknie i gubi liście? Dzięki temu odratujesz roślinę

Czy dracena deremeńska jest podatna na choroby? 

Zalanie rośliny i zbyt mocne jej nawodnienie rzeczywiście może powodować choroby – przede wszystkim gnicie korzeni i obumieranie dolnych liści. Zbyt suche powietrze sprzyja z kolei inwazji szkodników, np. mszyc czy przędziorków. W takim przypadku zdecydowanie łatwiej przeciwdziałać niż leczyć – wystarczy jednak stosować się do podstawowych zasad i dbać o odpowiednią wilgotność ziemi oraz powietrza, szczególnie w zimie. 

Pielęgnacja draceny deremeńskiej – przycinanie i mycie  

Konieczne jest przede wszystkim usuwanie przyschniętych, uszkodzonych lub chorych liści. Samo przycinanie zdrowych fragmentów nie jest potrzebne, chociaż obcinanie wierzchołków pędów może pobudzić roślinę do wzrostu. Takie wierzchołki są też wykorzystywane do rozmnażania – dość łatwo je ukorzenić. 

Liście draceny deremeńskiej są stosunkowo szerokie i duże, dlatego bywają narażone na zakurzenie. W ramach pielęgnacji warto co jakiś czas przetrzeć je wilgotną gąbką lub papierowym ręcznikiem nasączonym wodą. Takie działanie wydobędzie błysk z liści i zapewni im dodatkową porcję wilgoci. 

Rozmnażanie i przesadzanie draceny deremeńskiej – jak się za nie zabrać? 

Rozmnażanie draceny deremeńskiej najlepiej przeprowadzić wiosną. Możesz to zrobić, wykorzystując sadzonki z wierzchołków pędów albo fragmenty łodygi o długości ok. 8 cm. Wystarczy położyć te fragmenty na wilgotnym podłożu pod folią – w jasnym miejscu i w temperaturze ok. 24°C.  

Aby jak najlepiej zadbać o roślinę, ważne jest też przesadzanie draceny dermeńskiej (aby stale rosnące korzenie miały odpowiednią ilość miejsca). W przypadku młodych roślin robi się to co 1-2 lata, przy starszych – rzadziej. Za zmianę doniczki najlepiej zabrać się w okolicach marca, pamiętając o dalszym stosowaniu drenażu. 

Dracena deremeńska to jedna z popularniejszych roślin pokojowych, którą naprawdę warto uprawiać też u siebie. Odpowiednia pielęgnacja jest łatwa, dzięki czemu każdy może cieszyć oko rozległymi liśćmi i namiastką tropikalnego klimatu w swoich czterech ścianach.

Kaktus Bożego Narodzenia. Jeden błąd i już nie zakwitnie na INTERIA.TV.

Reklama

  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Roślina odporna na przesuszenie. Idealna dla zapominalskich miłośników zieleni"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.