Z artykułu dowiesz się:
Corokia – charakterystyka
Corokia to niewielki krzew, który pochodzi z Nowej Zelandii i Australii, gdzie dorasta do ok. 3-4 metrów wysokości. Jednak w uprawie doniczkowej osiąga zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów. W Polsce ta roślina była do tej pory mało popularna – okazjonalnie pojawiała się w sklepach pod nazwą "krzew zygzakowaty". Jednak coraz więcej osób zauważa, że corokia świetnie prezentuje się w minimalistycznych i loftowych wnętrzach.
Corokia ma bardzo oryginalny pokrój. Tworzy nierówne, powyginane w różne strony gałązki, które układają się w gęstą, nieregularną plątaninę. U młodych egzemplarzy są one pokryte puszystymi włoskami w srebrnym kolorze, czyli kutnerem. Z czasem gałęzie tracą meszek i przybierają brązowy kolor.
Wyświetl ten post na Instagramie
Oprócz ciekawych pędów, roślina tworzy również drobne listki. Mogą one wyrastać pojedynczo lub być zebrane w pojedynczych lub podwójnych parach. U nasady są wąskie, a u góry się rozszerzają. Oprócz łopatkowego kształtu mają również charakterystyczne niewielkie wycięcia u szczytu. Od góry są jasnozielone, od spodu srebrzyste.
W odpowiednich warunkach corokia może zakwitnąć żółtymi, drobnymi kwiatkami. Następnie powstają z nich niewielkie, czerwone owoce.
Wyświetl ten post na Instagramie
Corokia – uprawa i pielegnacja
- Stanowisko
Corokia jest rośliną egzotyczną. Nie jest odporna na mróz, dlatego zanim temperatury nocą zaczną spadać poniżej 0 st.C należy przenieść ją do domu. Aby zdrowo się rozwijała, należy zapewnić jej:
- jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Pod wpływem zbyt dużej ilości słońca pędy i liście wyschną i staną się obciążeniem dla rośliny. Nie wygląda to zbyt ładnie. Dlatego najlepiej ustawić corokię np. na półce umieszczonej naprzeciwko lub prostopadle od okna,
- jednostajną temperaturę – latem na poziomie od 22 st.C do 26 st.C latem, natomiast zimą od 6 st.C do 14 st.C, jednak nie więcej niż 15 st.C.
Zimowy odpoczynek jest bardzo ważny dla prawidłowego wzrostu rośliny. Jeśli jej tego nie zapewnisz, corokia nie tylko nie zakwitnie, ale także zacznie tracić liście, osłabnie i w ostateczności obumrze.
- Ziemia
Krzew zygzakowaty ma dość wysokie wymagania odnośnie do jakości podłoża. Posadzony w samej uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych może zacząć obumierać z powodu nadmiernej wilgotności. Jeśli chcesz, żeby corokia zachwycała swoim pokrojem, zadbaj o to, żeby ziemia była:
- przepuszczalna – najlepiej wymieszać glebę z perlitem, drobnymi kamyczkami lub piaskiem,
- żyzna i próchniczna – roślina potrzebuje dość dużo składników odżywczych, aby utrzymać zdrowe gałązki,
- lekko kwaśna.
Podczas przesadzania coroki warto zwrócić uwagę nie tylko na podłoże, ale także donicę. Nie powinna być zbyt szeroka – roślina tworzy dość płytki system korzeniowy, więc w takim pojemniku mogłaby się z czasem przewrócić. Najlepiej sprawdzi się wąska, ale wysoka donica – dzięki temu korzenie będą rosnąć w dół, co zapobiegnie przechylaniu się krzewu pod jego ciężarem.
Wyświetl ten post na Instagramie
Na dnie pojemnika nie może zabraknąć grubej warstwy drenażu – najlepiej keramzytu, grubych kamieni lub kawałków ceramicznych doniczek. To najlepszy sposób na to, żeby zabezpieczyć roślinę przed nadmiarem wody w podłożu.
Dobre podłoże to podstawa. Jednak nie można zapominać także o regularnej pielęgnacji. To wyjątkowa roślina, która wymaga systematycznego:
- Podlewania
Corokia uwielbia wilgotne podłoże, dlatego należy nawadniać je za każdym razem, gdy przeschnie. Jednocześnie warto pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na przelewanie. Dlatego nadmiar wody należy natychmiast odlać z podstawki, aby nie zalegały w niej korzenie. Dzięki temu unikniesz chorób grzybowych,
- Nawożenia
Corokia do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznego podłoża. Jednak z czasem zużywa składniki mineralne w nim zawarte. Aby je uzupełnić, należy ją nawozić co 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do września. Najlepiej używać do tego środka do kwiatów doniczkowych. Można sięgnąć także po preparaty o przedłużonym uwalnianiu i tym samym zmniejszyć częstotliwość nawożenia. Jednocześnie należy pamiętać, że dokarmiania potrzebują wyłącz starsze egzemplarze. Młode okazy przez co najmniej rok po zakupie nie wymagają nawożenia, ponieważ podczas uprawy są zasilane specjalnym środkiem startowym.
Brak wystarczającej ilości wody lub nawozu może sprawić, że roślina zacznie tracić swoje liście i ostatecznie uschnie. Dlatego, jeśli wyjeżdżasz na dłużej, oddaj ją pod opiekę innej, doświadczonej osobie.
- Przycinianie
Krzew zygzakowaty świetnie znosi wszelkie cięcia. Dzięki temu można śmiało korygować jego pokrój i np. stworzyć z niego bonsai. Aby to zrobić należy:
- poobcinać dolne gałęzie przy samej nasadzie – w ten sposób odsłonisz pień,
- skrócić górne i boczne pędy – tak zapobiegniesz rozrostowi rośliny w niekontrolowanych kierunkach,
- za pomocą drutu ułóż gałęzie w pożądany sposób – dzięki temu stworzą piękną, gęstą koronę.
Cięcie najlepiej jest wykonywać za pomocą ostrych, czystych nożyczek. Odsłonięte miejsca można posmarować specjalną maścią przeciwgrzybiczą. Zapobiegnie to rozwojowi szkodliwych patogenów w tym miejscu.
Pamiętaj, aby zabieg korygowania pokroju corokii wykonywać wyłącznie w okresie wegetacyjnym. Jeśli zrobisz to, gdy roślina śpi, możesz ją osłabić, a przez to narazić na atak szkodników lub choroby.
Jak rozmnażać corokię?
Masz jeden egzemplarz corokii i chcesz pozyskać z niego nową sadzonkę? To może być nieco trudne i czasochłonne, jednak warto spróbować.
Roślina dobrze znosi przycinanie, zatem odetnij część pędu o długości ok. 15 cm, a następnie zanurz go w ukorzeniaczu i umieść w pojemniku z wodą lub wilgotnym piasku. Taką sadzonkę umieść w jasnym miejscu i co jakiś czas kontroluj stan rośliny. Po kilkunastu dniach powinny pojawić się korzenie.
Wyświetl ten post na Instagramie
Corokia – choroby
Odpowiednio pielęgnowany krzew zygzakowaty jest dość odporny na choroby, jednak w uprawie domowej nietrudno o atak szkodników. Najczęściej występującym problemem jest gubienie liści. Corokia może zacząć tracić ulistnienie na skutek:
- przesuszenia lub przelania – aby ustalić przyczynę, należy sprawdzić stan korzeni. Jeśli są kruche, niezwłocznie należy zanurzyć roślinę w pojemniku z wodą i pozostawić roślinę, aby się "napiła". Natomiast jeśli są zgnite, pozostaje spróbować ukorzenić pozostałe, zdrowe pędy,
- ekspozycji na temperatury poniżej 0 st.C – to może się zdarzyć, jeśli przechowujesz roślinę na tarasie lub balkonie i zapomnisz zabrać jej do domu przed pierwszymi przymrozkami,
- niewprowadzenia rośliny w stan spoczynku – aby zdrowo się rozwijać corokia powinna być zimą przechowywana w chłodnym pomieszczeniu. W innym przypadku obumrze.
Istnieje również ryzyko, że na pędach rośliny pojawią się np. wełnowce, przędziorki lub tarczniki. Jeśli zauważysz małych nieproszonych gości, niezwłocznie sięgnij po odpowiednie środki chemiczne.
Corokia ma dostojny pokrój, dzięki czemu doskonale będzie prezentować się w salonie, a także gabinecie. Odpowiednio o nią zadbaj, a odwdzięczy się pięknym wyglądem.