Rośliny domowe

Corokia Cotoneaster - unikatowa piękność z Nowej Zelandii. Jak ją pielęgnować?

Corokia to niesamowity krzew, który przyciąga uwagę swoim minimalistycznym pokrojem. Roślina wygląda jak misternie wykonane dzieło sztuki – ma drobne gałęzie powyginane w różne strony, które są pokryte delikatnym meszkiem i porośnięte niewielkimi listkami. Dzięki temu całość jest niezwykle dekoracyjna. Dowiedz się, jak uprawiać corokię.

Corokia Cotoneaster - unikatowa piękność z Nowej Zelandii. Jak ją pielęgnować?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Corokia – charakterystyka 

Corokia to niewielki krzew, który pochodzi z Nowej Zelandii i Australii, gdzie dorasta do ok. 3-4 metrów wysokości. Jednak w uprawie doniczkowej osiąga zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów. W Polsce ta roślina była do tej pory mało popularna – okazjonalnie pojawiała się w sklepach pod nazwą "krzew zygzakowaty". Jednak coraz więcej osób zauważa, że corokia świetnie prezentuje się w minimalistycznych i loftowych wnętrzach.  

Corokia ma bardzo oryginalny pokrój. Tworzy nierówne, powyginane w różne strony gałązki, które układają się w gęstą, nieregularną plątaninę. U młodych egzemplarzy są one pokryte puszystymi włoskami w srebrnym kolorze, czyli kutnerem. Z czasem gałęzie tracą meszek i przybierają brązowy kolor.  

Oprócz ciekawych pędów, roślina tworzy również drobne listki. Mogą one wyrastać pojedynczo lub być zebrane w pojedynczych lub podwójnych parach. U nasady są wąskie, a u góry się rozszerzają. Oprócz łopatkowego kształtu mają również charakterystyczne niewielkie wycięcia u szczytu. Od góry są jasnozielone, od spodu srebrzyste.  

W odpowiednich warunkach corokia może zakwitnąć żółtymi, drobnymi kwiatkami. Następnie powstają z nich niewielkie, czerwone owoce.  

Corokia – uprawa i pielegnacja

 • Stanowisko 

Corokia jest rośliną egzotyczną. Nie jest odporna na mróz, dlatego zanim temperatury nocą zaczną spadać poniżej 0 st.C należy przenieść ją do domu. Aby zdrowo się rozwijała, należy zapewnić jej: 

 • jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione stanowisko. Pod wpływem zbyt dużej ilości słońca pędy i liście wyschną i staną się obciążeniem dla rośliny. Nie wygląda to zbyt ładnie. Dlatego najlepiej ustawić corokię np. na półce umieszczonej naprzeciwko lub prostopadle od okna, 
 • jednostajną temperaturę – latem na poziomie od 22 st.C do 26 st.C latem, natomiast zimą od 6 st.C do 14 st.C, jednak nie więcej niż 15 st.C.  

Zimowy odpoczynek jest bardzo ważny dla prawidłowego wzrostu rośliny. Jeśli jej tego nie zapewnisz, corokia nie tylko nie zakwitnie, ale także zacznie tracić liście, osłabnie i w ostateczności obumrze.   

 • Ziemia 

Krzew zygzakowaty ma dość wysokie wymagania odnośnie do jakości podłoża. Posadzony w samej uniwersalnej ziemi do kwiatów doniczkowych może zacząć obumierać z powodu nadmiernej wilgotności. Jeśli chcesz, żeby corokia zachwycała swoim pokrojem, zadbaj o to, żeby ziemia była: 

 • przepuszczalna – najlepiej wymieszać glebę z perlitem, drobnymi kamyczkami lub piaskiem, 
 • żyzna i próchniczna – roślina potrzebuje dość dużo składników odżywczych, aby utrzymać zdrowe gałązki, 
 • lekko kwaśna. 

Podczas przesadzania coroki warto zwrócić uwagę nie tylko na podłoże, ale także donicę. Nie powinna być zbyt szeroka – roślina tworzy dość płytki system korzeniowy, więc w takim pojemniku mogłaby się z czasem przewrócić. Najlepiej sprawdzi się wąska, ale wysoka donica – dzięki temu korzenie będą rosnąć w dół, co zapobiegnie przechylaniu się krzewu pod jego ciężarem.  

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez NØRD (@nord_conceptstore)

Na dnie pojemnika nie może zabraknąć grubej warstwy drenażu – najlepiej keramzytu, grubych kamieni lub kawałków ceramicznych doniczek. To najlepszy sposób na to, żeby zabezpieczyć roślinę przed nadmiarem wody w podłożu. 

Dobre podłoże to podstawa. Jednak nie można zapominać także o regularnej pielęgnacji. To wyjątkowa roślina, która wymaga systematycznego: 

 • Podlewania

Corokia uwielbia wilgotne podłoże, dlatego należy nawadniać je za każdym razem, gdy przeschnie. Jednocześnie warto pamiętać, że roślina jest bardzo wrażliwa na przelewanie. Dlatego nadmiar wody należy natychmiast odlać z podstawki, aby nie zalegały w niej korzenie. Dzięki temu unikniesz chorób grzybowych, 

 • Nawożenia

Corokia do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznego podłoża. Jednak z czasem zużywa składniki mineralne w nim zawarte. Aby je uzupełnić, należy ją nawozić co 2-3 tygodnie w okresie od kwietnia do września. Najlepiej używać do tego środka do kwiatów doniczkowych. Można sięgnąć także po preparaty o przedłużonym uwalnianiu i tym samym zmniejszyć częstotliwość nawożenia. Jednocześnie należy pamiętać, że dokarmiania potrzebują wyłącz starsze egzemplarze. Młode okazy przez co najmniej rok po zakupie nie wymagają nawożenia, ponieważ podczas uprawy są zasilane specjalnym środkiem startowym. 

Brak wystarczającej ilości wody lub nawozu może sprawić, że roślina zacznie tracić swoje liście i ostatecznie uschnie. Dlatego, jeśli wyjeżdżasz na dłużej, oddaj ją pod opiekę innej, doświadczonej osobie.  

 • Przycinianie

Krzew zygzakowaty świetnie znosi wszelkie cięcia. Dzięki temu można śmiało korygować jego pokrój i np. stworzyć z niego bonsai. Aby to zrobić należy: 

 • poobcinać dolne gałęzie przy samej nasadzie – w ten sposób odsłonisz pień, 
 • skrócić górne i boczne pędy – tak zapobiegniesz rozrostowi rośliny w niekontrolowanych kierunkach, 
 • za pomocą drutu ułóż gałęzie w pożądany sposób – dzięki temu stworzą piękną, gęstą koronę. 

Cięcie najlepiej jest wykonywać za pomocą ostrych, czystych nożyczek. Odsłonięte miejsca można posmarować specjalną maścią przeciwgrzybiczą. Zapobiegnie to rozwojowi szkodliwych patogenów w tym miejscu. 

Pamiętaj, aby zabieg korygowania pokroju corokii wykonywać wyłącznie w okresie wegetacyjnym. Jeśli zrobisz to, gdy roślina śpi, możesz ją osłabić, a przez to narazić na atak szkodników lub choroby. 

Jak rozmnażać corokię?

Masz jeden egzemplarz corokii i chcesz pozyskać z niego nową sadzonkę? To może być nieco trudne i czasochłonne, jednak warto spróbować. 

Roślina dobrze znosi przycinanie, zatem odetnij część pędu o długości ok. 15 cm, a następnie zanurz go w ukorzeniaczu i umieść w pojemniku z wodą lub wilgotnym piasku. Taką sadzonkę umieść w jasnym miejscu i co jakiś czas kontroluj stan rośliny. Po kilkunastu dniach powinny pojawić się korzenie.  

Corokia – choroby 

Odpowiednio pielęgnowany krzew zygzakowaty jest dość odporny na choroby, jednak w uprawie domowej nietrudno o atak szkodników. Najczęściej występującym problemem jest gubienie liści. Corokia może zacząć tracić ulistnienie na skutek: 

 • przesuszenia lub przelania – aby ustalić przyczynę, należy sprawdzić stan korzeni. Jeśli są kruche, niezwłocznie należy zanurzyć roślinę w pojemniku z wodą i pozostawić roślinę, aby się "napiła". Natomiast jeśli są zgnite, pozostaje spróbować ukorzenić pozostałe, zdrowe pędy, 
 • ekspozycji na temperatury poniżej 0 st.C – to może się zdarzyć, jeśli przechowujesz roślinę na tarasie lub balkonie i zapomnisz zabrać jej do domu przed pierwszymi przymrozkami, 

 • niewprowadzenia rośliny w stan spoczynku – aby zdrowo się rozwijać corokia powinna być zimą przechowywana w chłodnym pomieszczeniu. W innym przypadku obumrze.  

Istnieje również ryzyko, że na pędach rośliny pojawią się np. wełnowce, przędziorki lub tarczniki. Jeśli zauważysz małych nieproszonych gości, niezwłocznie sięgnij po odpowiednie środki chemiczne. 

Corokia ma dostojny pokrój, dzięki czemu doskonale będzie prezentować się w salonie, a także gabinecie. Odpowiednio o nią zadbaj, a odwdzięczy się pięknym wyglądem. 

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Corokia Cotoneaster - unikatowa piękność z Nowej Zelandii. Jak ją pielęgnować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.