Rośliny domowe

Najlepsze podłoże dla zamiokulkasa. Szybko się rozrasta, a korzenie nie gniją

Nie ma wygórowanych wymagań, dlatego zamiokulkas chętnie wybierany jest do domów, w których trudno wygospodarować czas na złożoną pielęgnację kwiatów. Jednak może on stracić liście, a korzenie zgniją, jeśli nie dasz mu właściwego podłoża. Najlepsze podłoże do zamiokulkasa zrobisz sam, potrzebujesz 5 składników.

Najlepsze podłoże dla zamiokulkasa. Szybko się rozrasta, a korzenie nie gniją
Przygotuj domowe podłoże i przesadź kwiat, a zamiokulkas puści nowe liście. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co lubi zamiokulkas, a czego nie toleruje? Najważniejsze zasady uprawy

W naturze zamiokulkas potrafi przetrwać miesiące bez regularnego dostępu do wody. Wyróżnia się zaskakującą tolerancją na suszę oraz ciepło, jednak, jak wiele roślin wywodzących się z klimatu tropikalnego, zamiokulkas ma swoje wyraźne preferencje. Gdy uda ci się zaspokoić jego rzeczywiste potrzeby, roślina odpłaci się intensywnym, zielonym wybarwieniem oraz wypuści nowe liście jeden po drugim.

Najistotniejsze jest to, aby nie popełniać błędów, które ewidentnie szkodzą. Zamiokulkas lubi stanowiska półcieniste, gdzie dociera rozproszone światło. To kwiat ciepłolubny, dlatego dobrze, gdy w domu panuje temperatura między 20°C, a nawet 25°C. Charakterystyczny kształt bryły korzeniowej i kierunek rozrostu kłączy sprawiają, że preferuje on doniczki wąskie na dole i mocno rozszerzające się ku górze, najlepiej ceramiczne.

Przeczytaj również: Zmarnowany zamiokulkas. Zastosuj patent z surowym jajkiem, wypuści nowe pędy

Zastanawiasz się, co jeszcze lubi zamiokulkas, a czego nie toleruje? W codziennej pielęgnacji wystarczy, jak zapamiętasz, że:

  • niewskazane jest ostre, bezpośrednie światło słoneczne,
  • nie można dopuścić do zastoju wody w doniczce,
  • nie wolno narazić rośliny na przeciągi i zmarznięcie.

Nie możesz pozwolić też na to, aby roślina tkwiła w ciasnej, plastikowej doniczce, w której przyniosłeś ją ze sklepu oraz starym, jałowym lub – co gorsza – źle dobranym podłożu. Stres wynikający z błędów pielęgnacyjnych, nawet tych pozornie nieistotnych dla żelaznych roślin, zamiokulkas potrafi poważnie odchorować.

Najlepsze podłoże do zamiokulkasa z 5 składników

W uprawie zamiokulkasa kluczowe jest zapewnienie roślinie dobrze przepuszczalnego, żyznego podłoża o lekko kwaśnym odczynie. W poradnikach florystycznych znajdziesz informację o stosowaniu piasku jako dodatku do gleby przy przesadzaniu. To prawda, drobny żwirek w połączeniu z ziemią i kilkoma innymi składnikami, dostępnymi w każdym sklepie ogrodniczym, zapewni dostateczne spulchnienie podłoża, a przy tym zrównoważy środowisko systemu korzeniowego. Nie będzie ono ani zbyt suche, ani zbyt wilgotne, a przy tym dobrze natlenione.

Jeśli masz wątpliwości względem podłoża uniwersalnego, wzbogaconego nawozem startowym i chcesz zapewnić roślinie żyzną glebę w doniczce bez chemii, zrób ją sam. To bezpieczniejsze niż eksperymentowanie np. z ziemią do palm czy rozmaitymi mieszankami torfowymi. Potrzebujesz do tego:

  • wysokiej jakości ziemię o pH 5,5-6,5,
  • piasek,
  • keramzyt,
  • perlit,
  • węgiel aktywowany.

Zmieszaj ze sobą powyższe składniki. Tak powstałe podłoże skutecznie zapobiegnie namnażaniu bakterii oraz gniciu korzeni. Dodanie węgla przyczyni się do poprawy jakości ziemi, zapewni lepsze filtrowanie, ograniczy rozwój patogenów i pochłonie toksyczne dla roślin substancje występujące w substratach.

Przesadź roślinę Przesadź roślinę od razu po zakupie do właściwej donicy z nowym podłożem. Fot. CanvaPro

Nie bój się przesadzić roślinę, w przypadku młodych kwiatów jest to zalecane regularnie, mniej więcej raz w roku. Starszy zamiokulkas w dobrym podłożu może stać długo, aż przerośnie doniczkę. Z czasem jednak nawet najlepsza ziemia wyjaławia się, dlatego miej w zanadrzu ekologiczny nawóz z namoczonego ryżu. Ta odżywka w połączeniu z domowym podłożem to mineralna bomba. Zobaczysz, że twój zamiokulkas puści nowe pędy i wystrzeli wreszcie w górę, jak nigdy dotąd.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny - zobacz, co trzeba zrobić

Zamiokulkas przestanie marnieć i wypuści mnóstwo liści. Wypróbuj domową mieszankę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.