Spis treści:
- Uprawa asparagusa – najważniejsze zasady
- Dlaczego asparagus żółknie i gubi liście?
- Jak uratować asparagusa?
Uprawa asparagusa – najważniejsze zasady
Asparagus pierzasty często bywa mylony z paprotką, choć jest to zupełnie inna roślina. Ma długie, wiotkie i zielone pędy, które upodobniły się do liści i pełnią ich funkcję. Przypominają one igiełki, co nadaje roślinie lekkiego wyglądu. Choć asparagus pierzasty nie jest rośliną zbyt wymagającą, podczas jego uprawy należy pamiętać o kilku rzeczach. Najlepiej rośnie w chłodnych i często wietrzonych pomieszczeniach. Lubi stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. W okresie wegetacyjnym woli przebywać w temperaturze 12-18 st. C, natomiast zimą preferuje temperaturę w granicach 10 st. C (ale nie mniej niż 2 st. C). Do jego uprawy najlepiej sprawdzi się uniwersalne podłoże dla roślin doniczkowych.
Ważnym elementem w uprawie asparagusa jest odpowiednie nawadnianie. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre. Roślinę warto podlewać około 2-3 razy w tygodniu, szczególnie w okresie letnim. Natomiast zimą nawadniamy ją rzadziej, zwłaszcza gdy stoi w chłodnym pomieszczeniu. Oprócz tego asparagus pierzasty lubi wysoką wilgotność powietrza, dlatego warto zadbać o jego regularne zraszanie. W okresie wegetacji roślina wymaga też dostarczania składników odżywczych – raz na 2 tygodnie warto ją zasilić rozcieńczonym nawozem do roślin zielonych. To jednak nie wszystko. Podejmując uprawę asparagusa, należy również pamiętać o systematycznym podcinaniu dolnych gałęzi.
Asparagus może żółknąć z powodu błędów pielęgnacyjnych. Fot.AnikaSalsera/123RF.com
Dlaczego asparagus żółknie i gubi liście?
Niestety uprawa asparagusa może sprawiać trudności. Czasem się zdarza, że liście rośliny zaczynają żółknąć i się sypać. Powodów takiego stanu rzeczy może być kilka, m.in.:
- niedobór światła;
- zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu;
- zaniedbanie podlewania;
- nadmiar wilgoci w glebie;
- zbyt ciasta doniczka.
Jak uratować asparagusa?
Twój asparagus żółknie i gubi liście? To jeszcze nie powód, by roślinę spisywać na straty. Na szczęście, można ją uratować. Jak to zrobić? Przede wszystkim należy przestawić asparagusa bliżej źródła światła, ale nie na bezpośrednim słońcu. Jak już było wspomniane wcześniej, zarówno niedobór, jak i nadmiar wilgoci w podłożu mogą być przyczyną żółknięcia i osypywania się gałęziaków. Gdy roślina została przelana, należy przesadzić ją do innej, nieco większej niż poprzednia doniczki. Po około 2 tygodniach asparagusa warto dokarmić nawozem dla roślin zielonych. To sprawi, że asparagus odżyje i stanie się oryginalną ozdobą każdego wnętrza.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Podlewanie skrzydłokwiatu. Trzymaj się zasad, będzie kwitł nieprzerwanie
Ten storczyk może kwitnąć nawet dwa razy w roku. Uprawa i pielęgnacja storczyka Cambria
Ten nawóz nic nie kosztuje, a zamiokulkas rośnie po nim jak na drożdżach