Rośliny domowe

Podlewanie skrzydłokwiatu. Trzymaj się zasad, będzie kwitł nieprzerwanie

Skrzydłokwiaty to rośliny doniczkowe, które możemy zobaczyć w większości domów i mieszkań. Wybieramy je jako ozdobę wnętrza, ponieważ ich soczyście zielone liście i efektowne kwiaty prezentują się niezwykle elegancko. Choć nie jest to gatunek szczególnie wymagający, jeśli nie będziemy go odpowiednio nawadniać, szybko straci swój atrakcyjny wygląd. Kiedy podlewać skrzydłokwiat i jak to robić, by pięknie kwitł? Nie każda woda mu służy, zatem sprawdźmy, jaką najlepiej wykorzystywać, jeżeli chcemy utrzymać go w doskonałej kondycji.

Podlewanie skrzydłokwiatu. Trzymaj się zasad, będzie kwitł nieprzerwanie
To, jaką wodą podlewamy skrzydłokwiaty, wpływa na ich kwitnienie. Fot. fotohelin/123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda skrzydłokwiat, gdy potrzebuje wody?

Skrzydłokwiaty (Spathiphyllum) to wdzięczne rośliny pokojowe, które nie sprawiają wielu kłopotów w uprawie i mają niewielkie wymagania. Ich błyszczące, lancetowate liście w intensywnie zielonym kolorze mają na dodatek zdolność oczyszczania powietrza z toksycznych substancji. Kolejnym atutem są wzniesione kwiaty tych roślin – niezwykle oryginalne, przypominające rozpostarte białe żagle. Mogą się pojawiać przez cały rok, jeśli tylko uda nam się zapewnić skrzydłokwiatom odpowiednie warunki wzrostu.

Jak już wspominaliśmy, skrzydłokwiaty nie są wymagające. Nadal potrzebują jednak podstawowej rzeczy – wody. Rośliny te preferują wysoką wilgotność powietrza, więc woda musi znajdować się w ich otoczeniu, aby utrzymały dobrą kondycję. Potrzebują też stale lekko wilgotnego podłoża, lecz nie nadmiernie mokrego podłoża, aby korzenie miały ciągły dostęp do niezbędnej dla nich wody. Okaz cierpiący na niedostatek wilgoci w otoczeniu rozpoznamy od razu. Niska wilgotność powietrza sprawia, że końcówki liści skrzydłokwiatu brązowieją i usychają, przez co roślina prezentuje się mało atrakcyjnie.

Skrzydłokwiat, który potrzebuje wody, wygląda mało atrakcyjnie. Skrzydłokwiat, który potrzebuje wody, wygląda mało atrakcyjnie. Fot. CanvaPro

Niedobór wilgoci w podłożu przynosi jeszcze bardziej opłakane skutki. Skrzydłokwiat, który potrzebuje wody, błyskawicznie marnieje. Jego liście więdną i opadają na boki, smętnie zwisając z doniczki. Na szczęście, póki roślina nie zostanie całkowicie zasuszona, możemy szybko przywrócić ją do pierwotnego stanu. Nie warto jednak jednorazowo zalewać suchego podłoża dużą ilością wody, ponieważ zamiast wesprzeć skrzydłokwiat, zaszkodzimy mu.

Nadmierne podlewanie może skutkować przelaniem podłoża i zaleganiem wody, a to z kolei – niebezpiecznym dla okazu gniciem korzeni. Zagrożenie jest szczególnie duże, jeśli uprawiamy go w donicy pozbawionej otworów na dnie, co jest niewskazane. Jak zatem podlewać skrzydłokwiat, aby zdrowo rósł i pięknie wyglądał? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Pierwszym objawem przesuszenia podłoża jest opadanie liści skrzydłokwiatu. Pierwszym objawem przesuszenia podłoża jest opadanie liści skrzydłokwiatu. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Ten nawóz nic nie kosztuje, a zamiokulkas rośnie po nim jak na drożdżach

Kiedy podlewać skrzydłokwiat?

Wiemy już, że skrzydłokwiaty to rośliny mające duże zapotrzebowanie na wodę. Lubią częste zraszanie i systematyczne nawadnianie podłoża. Skąd jednak mamy wiedzieć, kiedy podlewać skrzydłokwiat? Choć na ogół uznaje się, że w sezonie wegetacyjnym wystarczy podlewać go co 2-3 dni, aby utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża, jest to wskazówka zbyt ogólna. Na tempo przesuszania się ziemi w doniczce ma przecież wpływ kilka czynników, m.in. temperatura w pomieszczeniu, wilgotność otoczenia czy stopień nasłonecznienia miejsca, w którym stoi roślina.

Jeśli chcemy dokładnie sprawdzić, czy skrzydłokwiat potrzebuje podlania, oceńmy stan podłoża za pomocą palca. Wystarczy włożyć go w ziemię na głębokość ok. 2 cm, po czym wyjąć i obejrzeć. Jeśli palec będzie brudny i wilgotny, nawadnianie nie jest jeszcze potrzebne. Jeżeli natomiast będzie suchy, nie zwlekajmy i chwyćmy za konewkę. Osoby, które nie chcą brudzić rąk przed każdym podlewaniem skrzydłokwiatu, w taki sam sposób mogą wykorzystać suchy patyczek.

Systematycznie podlewany skrzydłokwiat wspaniale zakwita. Systematycznie podlewany skrzydłokwiat wspaniale zakwita. Fot. CanvaPro

Jaką wodą podlewać skrzydłokwiat?

Nie bez znaczenia jest nie tylko moment podlewania skrzydłokwiatu, ale również woda, jaką w tym celu wykorzystujemy. Musimy pamiętać, że nie nadaje się do tego woda bezpośrednio z kranu, ponieważ na ogół jest twarda i chlorowana. Dużo lepiej sprawdzi się miękka woda o temperaturze pokojowej, która nie będzie zawierała chloru. Do podlewania skrzydłokwiatu możemy wykorzystać wodę z kranu tylko wtedy, gdy uprzednio ją przegotujemy i wystudzimy lub odstawimy na 1-2 doby. Tzw. odstana woda jest bezpieczniejsza dla roślin, dlatego sięgajmy po nią bez wahania.

Skrzydłokwiat możemy podlewać również wodą filtrowaną, np. z dzbanka z filtrem, a także destylowaną. Podobnie jak w przypadku wody przegotowanej musi mieć jednak temperaturę pokojową. Jeśli natomiast mamy dostęp do deszczówki, wykorzystajmy właśnie taką wodę. Jest ona miękka, bogata w cenne dla roślin minerały i pozbawiona chloru. To świetny sposób nie tylko na poprawę kondycji skrzydłokwiatu, ale też zaoszczędzenie nieco na rachunkach za wodę.

Skrzydłokwiaty można podlewać od góry lub od dołu. Skrzydłokwiaty można podlewać od góry lub od dołu. Fot. CanvaPro

Zastanawiasz się, jak prawidłowo podlewać skrzydłokwiat? Do wyboru mamy dwie proste metody:

  • Podlewanie skrzydłokwiatu od góry – ten klasyczny sposób nawadniania skrzydłokwiatu polega na polewaniu wierzchu podłoża do czasu, aż nadmiar wody wypłynie przez otwory odpływowe na dnie donicy. Jeśli chcemy zwilżyć ziemię równomiernie i dokładnie, roślinę możemy ustawić w zlewie, bez podstawki. Gdy to zrobimy, zaczynamy powoli lać wodę, pozwalając jej stopniowo wsiąkać w podłoże. Po zabiegu podnosimy skrzydłokwiat i chwilę czekamy, aż wycieknie z niego woda. Następnie kładziemy na podstawce i odstawiamy na miejsce;

  • Podlewanie skrzydłokwiatu od dołu – to ciekawa alternatywa dla wyżej opisanej metody. Polega ona na powolnym podsiąkaniu ziemi, które zwilża się stopniowo i równomiernie. Sposób ten sprawdzi się najlepiej w przypadku mocno przesuszonych roślin o twardym, skamieniałym podłożu. Taka ziemia potrzebuje czasu, aby wchłonąć wilgoć. Skrzydłokwiat, który chcemy podlać od dołu, wstawiamy do miski wypełnionej wodą i zostawiamy na ok. 30 min. W tym czasie ciecz przeniknie w głąb podłoża. Następnie wyjmujemy doniczkę i czekamy, aż spłynie z niej nadmiar wody.

Jeśli chcemy, aby skrzydłokwiat zachwycał swoim wyglądem i regularnie kwitł, podczas jego uprawy nie doprowadzajmy do przesuszenia podłoża. Jeżeli jednak zdarzy nam się ten częsty błąd pielęgnacyjny, nie musimy się martwić. Prawidłowe podlewanie szybko przywróci roślinie doskonałą formę.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wystarczy łyżka słodkiego przysmaku. Storczyk odżyje i zacznie wypuszczać nowe pąki

Sansewieria przestała rosnąć? Podlej ją nawozem z płatków owsianych

Spryskaj paprotkę domowym roztworem. Będzie bujna i soczyście zielona

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.