Spis treści:
Dlaczego sansewieria więdnie i żółknie?
Sansewieria, znana również jako wężownica lub język teściowej, to wdzięczna w uprawie roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. Warto mieć ją w domu, gdyż ma zdolności oczyszczania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń. Co więcej, jest to doskonała roślina dla zapominalskich z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych. Niestety czasem się zdarza, że zaczyna marnieć, przez co stopniowo traci ładny wygląd. Dlaczego sansewieria więdnie i usycha? Powodów może być kilka.
- Zbyt wilgotne podłoże – sansewieria dużo lepiej znosi suszę niż zalanie, gdyż magazynuje wodę w mięsistych, skórzastych liściach. Nadmiar wilgoci i zastoje wody w donice uszkadzają system korzeniowy i prowadzą go jej gnicia. Jeśli zauważymy na liściach żółte plamy, jest to pierwszy sygnał, że przelewamy roślinę.
- Zbyt kwaśna gleba – sansewieria lubi ziemię przepuszczalną, o odczynie lekko zasadowym (pH 7,5). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, roślina nie może pobierać z niej potrzebnych składników odżywczych, słabo rośnie i więdnie.
- Silne promienie słoneczne – sansewieria preferuje stanowiska jasne, ale z rozproszonym światłem. Postawiona w pełnym słońcu jest narażona na poparzenia przez silne promienie słoneczne.
- Brak składników odżywczych – roślina ta nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale brak składników odżywczych może spowolnić lub nawet zatrzymać jej wzrost. Nawożenie sansewierii warto przeprowadzać raz w miesiącu.
Sansewieria nie jest rośliną zanadto wymagającą. Fot.123RF.com
Jak uratować sansewierię? Odżywka na nowe liście
Marniejąca sansewieria potrzebuje porządnego wzmocnienia. W tym celu można sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, które odżywią roślinę i pobudzą ją do wzrostu. Po co jednak wydawać pieniądze na drogie nawozy, skoro można zrobić je samodzielnie w domu? Nie wyrzucaj pestki z awokado, gdyż może ci się przydać. Zrobić z niej odżywkę do sansewierii, która dostarczy jej niezbędnych składników odżywczych. Pestka z awokado jest dobrym źródłem azotu, fosforu, potasu, magnezu i boru. Co więcej, taki nawóz jest zupełnie darmowy.
Jak przygotować odżywkę na nowe liście? Pestkę z awokado zetrzyj na tarce, a następnie przełóż do blendera. Dodaj litr wody i dokładnie zmiksuj całość. Na koniec przecedź mieszankę i podlewaj sansewierię raz na miesiąc. Regularne stosowanie nawozu sprawi, że wężownica urośnie jak nigdy wcześniej i wypuści mnóstwo nowych liści.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Chory skrzydłokwiat marnieje w oczach? Przygotuj zabieg, po którym wystrzelą nowe liście i kwiaty
Zmarnowany zamiokulkas odżyje i wypuści mnóstwo liści. Potrzebuje dobrej odżywki
Storczyk nie choruje i kwitnie niemal cały rok. Czy to możliwe?
Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.