Rośliny domowe

Sansewieria usycha i umiera? Potrzebuje porządnego wzmocnienia i znów wypuści mnóstwo liści

Sansewieria ze względu na swoje ozdobne liście stanowi niebanalną ozdobę mieszkań i biur. Doskonale oczyszcza powietrze z toksyn, a na dodatek jest rośliną łatwą w uprawie. Mimo to niektóre błędy pielęgnacyjne mogą sprawić, że sansewieria więdnie i żółknie. Na szczęście możemy uratować roślinę. Wystarczy przygotować reanimacyjną odżywkę, dzięki której sansewieria urośnie jak nigdy wcześniej.    

Sansewieria usycha i umiera? Potrzebuje porządnego wzmocnienia i znów wypuści mnóstwo liści
Sprawdź, jak przygotować reanimacyjną odżywkę do sansewierii, dzięki której urośnie jak nigdy wcześniej. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego sansewieria więdnie i żółknie?

Sansewieria, znana również jako wężownica lub język teściowej, to wdzięczna w uprawie roślina doniczkowa o dekoracyjnych liściach. Warto mieć ją w domu, gdyż ma zdolności oczyszczania powietrza z toksyn i zanieczyszczeń. Co więcej, jest to doskonała roślina dla zapominalskich z powodu swoich niewielkich wymagań uprawowych. Niestety czasem się zdarza, że zaczyna marnieć, przez co stopniowo traci ładny wygląd. Dlaczego sansewieria więdnie i usycha? Powodów może być kilka.

  • Zbyt wilgotne podłoże – sansewieria dużo lepiej znosi suszę niż zalanie, gdyż magazynuje wodę w mięsistych, skórzastych liściach. Nadmiar wilgoci i zastoje wody w donice uszkadzają system korzeniowy i prowadzą go jej gnicia. Jeśli zauważymy na liściach żółte plamy, jest to pierwszy sygnał, że przelewamy roślinę.    

  • Zbyt kwaśna gleba – sansewieria lubi ziemię przepuszczalną, o odczynie lekko zasadowym (pH 7,5). Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, roślina nie może pobierać z niej potrzebnych składników odżywczych, słabo rośnie i więdnie.

  • Silne promienie słoneczne – sansewieria preferuje stanowiska jasne, ale z rozproszonym światłem. Postawiona w pełnym słońcu jest narażona na poparzenia przez silne promienie słoneczne.

  • Brak składników odżywczych – roślina ta nie ma dużych wymagań pokarmowych, ale brak składników odżywczych może spowolnić lub nawet zatrzymać jej wzrost. Nawożenie sansewierii warto przeprowadzać raz w miesiącu.

sansewieria Sansewieria nie jest rośliną zanadto wymagającą. Fot.123RF.com

Jak uratować sansewierię? Odżywka na nowe liście

Marniejąca sansewieria potrzebuje porządnego wzmocnienia. W tym celu można sięgnąć po specjalistyczne preparaty dostępne w sklepach ogrodniczych, które odżywią roślinę i pobudzą ją do wzrostu. Po co jednak wydawać pieniądze na drogie nawozy, skoro można zrobić je samodzielnie w domu? Nie wyrzucaj pestki z awokado, gdyż może ci się przydać. Zrobić z niej odżywkę do sansewierii, która dostarczy jej niezbędnych składników odżywczych. Pestka z awokado jest dobrym źródłem azotu, fosforu, potasu, magnezu i boru. Co więcej, taki nawóz jest zupełnie darmowy.          

Jak przygotować odżywkę na nowe liście? Pestkę z awokado zetrzyj na tarce, a następnie przełóż do blendera. Dodaj litr wody i dokładnie zmiksuj całość. Na koniec przecedź mieszankę i podlewaj sansewierię raz na miesiąc. Regularne stosowanie nawozu sprawi, że wężownica urośnie jak nigdy wcześniej i wypuści mnóstwo nowych liści.  

Źródło: deccoria.pl     

Przeczytaj również: 

Chory skrzydłokwiat marnieje w oczach? Przygotuj zabieg, po którym wystrzelą nowe liście i kwiaty

Zmarnowany zamiokulkas odżyje i wypuści mnóstwo liści. Potrzebuje dobrej odżywki

Storczyk nie choruje i kwitnie niemal cały rok. Czy to możliwe?

Rośliny żółkną? Powodem nie zawsze jest brak wody na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.