Spis treści:
- Glorioza – charakterystyka
- Uprawa gloriozy w domu i na tarasie
- Jak często należy podlewać gloriozę?
- Czy glorioza sprawdzi się w polskim ogrodzie?
- Popularne odmiany gloriozy
Glorioza – charakterystyka
Glorioza (łac. Gloriosa L.) zwana inaczej gloriozą wspaniałą, to niezwykła tropikalna roślina. Choć jej kwiaty przypominające orchidee mogą zwodzić, to glorioza jest typem wieloletniego pnącza. Mieszkańcy Azji i Afryki mogą podziwiać ją w naturze, gdzie jej łodygi osiągają nawet 3 metry. W hodowli domowej nie ma tak dużych rozmiarów, choć i tak dorasta do imponujących 1,5-3 metrów. W sezonie letnim kwitnąca glorioza cieszy oko delikatnymi kwiatami o wywiniętych, lekko poszarpanych płatkach w kolorze czerwieni lub żółci. Ze względu na charakterystyczne ubarwienie w krajach anglosaskich glorioza zyskała przydomek płonącej lilii.
Uprawa gloriozy w domu i na tarasie
Przy hodowli gloriozy należy przede wszystkim pamiętać o naturalnym środowisku rośliny. Pnącze najlepiej czuje się w cieple, dlatego przez większość roku najkorzystniej rozwijać się będzie w domu. Latem można sobie pozwolić na posadzenie jej na balkonie czy tarasie. Idealna temperatura dla gloriozy waha się pomiędzy 20 a 30°C. Jednak aby glorioza zachwycała swoim wyglądem, trzeba ochronić ją od silnych wiatrów i przeciągów. Egzotyczne pnącze wyrasta z bulwy, którą najlepiej jest sadzić w cieplejszych, wiosennych miesiącach. Warto przy tym zachować należytą ostrożność, gdyż bulwa, jak i cała roślina jest trująca. Korzystnie zatem założyć wtedy rękawiczki ochronne. Bulwę gloriozy najlepiej umieścić w żyznym, próchniczym podłożu o dobrej przepuszczalności. Przy sadzeniu rośliny należy pamiętać, że na jej czubkach znajdują się stożki wzrostu. Po zasypaniu ziemią bulwę, konieczne jest:
- umiejscowienie rośliny w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu,
- regularne podlewanie gloriozy.
Do uprawy gloriozy najlepiej wybierać spore i ciężkie donice, gdyż sama roślina może urosnąć do 2 metrów. Przy optymalnych warunkach już po kilku tygodniach można cieszyć kiełkującą rośliną. Jesienią, po tym jak glorioza przekwitnie i uschnie, warto przechowywać nowe bulwy w suchym miejscu o umiarkowanie chłodnej temperaturze.
Glorioza lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska. Fot. 123RF.com
Jak często należy podlewać gloriozę?
Tropikalna glorioza lubi regularne podlewanie. Korzystnie jest zachować umiar, gdyż podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. W zależności od panującej temperatury warto dostosować odpowiednio nawodnienie. Można to łatwo sprawdzić, badając stan nawilżenia podłoża gloriozy. Przelana roślina bardzo szybko zmarnieje, a na domiar złego bulwy zgniją. Pozytywnie na rozwój gloriozy wpłynie nawożenie jej kilka razy w trakcie kwitnięcia. Jesienią, gdy roślina zacznie wyraźnie przekwitać, należy ograniczyć podlewanie.
Przeczytaj również: Ceniony za długie i obfite kwitnienie. Skrętnik ożywi każde wnętrze
Czy glorioza sprawdzi się w polskim ogrodzie?
Glorioza rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnych. Poza jej naturalnym środowiskiem w Azji i Afryce, w dzisiejszych czasach jej uprawa w ogrodach możliwa jest także w Australii i Oceanii. Niestety, ale w klimacie umiarkowanym glorioza nie będzie mieć dobrych warunków do wzrostu. Nawet przy ostatnio spotykanych upalnych latach w Polsce, to wciąż zbyt krótki czas, by zapewnić roślinie rozwój. Ponadto światłolubne pnącze jest bardzo wrażliwe na wychłodzenie i wiatry. W Polsce najlepiej hodować gloriozę w donicach, które w ciepłych miesiącach można wystawić na taras lub balkon. Roślina dobrze się czuję także w oranżeriach i zimowych ogrodach, gdzie jest zapewnione dobre nasłonecznienie i odpowiednia temperatura.
Popularne odmiany gloriozy
Do najchętniej uprawianych odmian gloriozy można zaliczyć:
- gloriozę Rotszylda — jej kwiaty mają żywy czerwony kolor płatków z kontrastującymi, żółtymi elementami, nazwana została na cześć barona Rothschilda, który sprowadził roślinę do Europy,
- lutea – wszystkie płatki kwiatu są jaskrawo żółte,
- citrina – to kolejna wariacja z żółtymi płatkami, które dodatkowo są ozdobione rdzawymi paskami.
Glorioza w każdej postaci jest niezwykle dekoracyjną ozdobą wnętrza i tarasu. Płomienne kolory jej kwiatów są bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauważyć.
Jakie stanowisko jest najlepsze dla gloriozy?
Roślina najbardziej lubi dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowiska. Nie ma nic gorszego dla gloriozy niż brak światła. Postawiona w cieniu szybko zmarnieje, a dodatkowo jej bulwy mogą zacząć gnić. Warto ją chronić przed przeciągami, porywistymi wiatrami i ulewami. Dlatego eksperci zalecają jej hodowlę rozpocząć dopiero w trakcie wiosennych miesięcy, gdyż tropikalnemu pnączu nie będą sprzyjać przymrozki. W domu warto ją trzymać przy oknach zapewniających dostateczną ilość światła.
Czy gloriozę można rozmnażać?
Glorioza wyrasta z bulwy macierzystej, która w trakcie rozwoju rośliny obumiera, ale wytworzone zostają kolejne. Odpowiednio dbając o tropikalne pnącze, można się co roku cieszyć charakterystycznymi, egzotycznymi kwiatami. Jednak jest możliwość także rozmnażania rośliny:
- przez dzielenie kłącza,
- wysadzanie nasion,
- ukorzenianie bocznych kłączy.
Podobnie jak przy sadzeniu gloriozy, rozmnażanie powinno być przeprowadzone z należytą ostrożnością. Roślina jest w całości trująca, a więc kontakt ze skórą czy przetarcie oczu może grozić dusznością, podrażnieniem, a nawet krwawieniem z układu pokarmowego.
Glorioza jako dekoracja domu i tarasu
Glorioza to pnącze, które można kształtować za pomocą podpór i drabinek. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możliwe są różne zastosowania gloriozy w domu. Najłatwiejszy sposób to po prostu zamontowanie podpórki tak, aby glorioza rosła wyprostowana. Jednak warto wiedzieć, że ta tropikalna roślina pięknie będzie wyglądać przy ażurowych ściankach i ogrodzeniach. To świetna propozycja także do ogrodu zimowego czy oranżerii. Glorioza ze względu na swój nietuzinkowy wygląd doskonale podkreśla wnętrza w stylu eleganckim i nowoczesnym. Choć przy zastosowaniu odpowiedniej donicy, świetnie będzie prezentować się w każdym domu.
Glorioza – ozdoba bukietu
Glorioza, zanim zaczęła być uprawiana w domach, najpierw zdobyła popularność jako dekoracyjna roślina w bukietach. Trudno się dziwić, gdyż okazałe pędy gloriozy z kwiatami o wielkości od 10 cm wzwyż mogą zrobić piorunujące wrażenie. Bardzo popularnym zastosowaniem tej rośliny było wkomponowanie ją w bukiet ślubny. Płomienne płatki gloriozy Rotszylda pięknie odznaczają się na tle białej sukni panny młodej. Tropikalne kwiaty pojawiają się w wiązankach samodzielnie lub w zestawieniu z gerberami czy goździkami. Glorioza zasłynęła długotrwałym atrakcyjnym wyglądem nawet po ścięciu. Potrafi wytrzymać w wazonie nawet do 7 dni.
Osoby, które lubią oryginalne i zjawiskowe rośliny, powinny wprowadzić do swojego wnętrza gloriozę. Z pewnością zrobi piorunujące wrażenie na każdym odwiedzającym.
Przeczytaj również: Jakie rośliny pasują do twojego znaku zodiaku? Sprawdź, jak idealnie je dobrać
Które rośliny pasują do różnych znaków zodiaku? Sprawdź! Fot. 123RF.com/CanvaPro
Szałwia lekarska. Pomaga przy anginie, bólu gardła i zębów na INTERIA.TV.