Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Płonąca lilia ozdobi dom i letni taras. Jak uprawiać gloriozę?

Glorioza to roślina, która zwraca na siebie uwagę niebanalnymi kwiatami. Posadzona w donicy będzie niezwykłą dekoracją każdego wnętrza. Świetnie ozdobi także taras i balkon podczas ciepłych miesięcy. Dowiedz się, jak możesz zadbać o tę piękną i dostojną roślinę.   

Płonąca lilia ozdobi dom i letni taras. Jak uprawiać gloriozę?
Glorioza ze względu na wygląd kwiatów nazywana jest płonącą lilią. Fot. Pixabay

Spis treści:

Glorioza – charakterystyka 

Glorioza (łac. Gloriosa L.) zwana inaczej gloriozą wspaniałą, to niezwykła tropikalna roślina. Choć jej kwiaty przypominające orchidee mogą zwodzić, to glorioza jest typem wieloletniego pnącza. Mieszkańcy Azji i Afryki mogą podziwiać ją w naturze, gdzie jej łodygi osiągają nawet 3 metry. W hodowli domowej nie ma tak dużych rozmiarów, choć i tak dorasta do imponujących 1,5-3 metrów. W sezonie letnim kwitnąca glorioza cieszy oko delikatnymi kwiatami o wywiniętych, lekko poszarpanych płatkach w kolorze czerwieni lub żółci. Ze względu na charakterystyczne ubarwienie w krajach anglosaskich glorioza zyskała przydomek płonącej lilii.  

Uprawa gloriozy w domu i na tarasie 

Przy hodowli gloriozy należy przede wszystkim pamiętać o naturalnym środowisku rośliny. Pnącze najlepiej czuje się w cieple, dlatego przez większość roku najkorzystniej rozwijać się będzie w domu. Latem można sobie pozwolić na posadzenie jej na balkonie czy tarasie. Idealna temperatura dla gloriozy waha się pomiędzy 20 a 30°C. Jednak aby glorioza zachwycała swoim wyglądem, trzeba ochronić ją od silnych wiatrów i przeciągów. Egzotyczne pnącze wyrasta z bulwy, którą najlepiej jest sadzić w cieplejszych, wiosennych miesiącach. Warto przy tym zachować należytą ostrożność, gdyż bulwa, jak i cała roślina jest trująca. Korzystnie zatem założyć wtedy rękawiczki ochronne. Bulwę gloriozy najlepiej umieścić w żyznym, próchniczym podłożu o dobrej przepuszczalności. Przy sadzeniu rośliny należy pamiętać, że na jej czubkach znajdują się stożki wzrostu. Po zasypaniu ziemią bulwę, konieczne jest: 

  • umiejscowienie rośliny w dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu, 
  • regularne podlewanie gloriozy. 

Do uprawy gloriozy najlepiej wybierać spore i ciężkie donice, gdyż sama roślina może urosnąć do 2 metrów. Przy optymalnych warunkach już po kilku tygodniach można cieszyć kiełkującą rośliną. Jesienią, po tym jak glorioza przekwitnie i uschnie, warto przechowywać nowe bulwy w suchym miejscu o umiarkowanie chłodnej temperaturze.  

Glorioza lubi ciepłe i nasłonecznione stanowiska. Fot. 123RF.com

Jak często należy podlewać gloriozę? 

Tropikalna glorioza lubi regularne podlewanie.  Korzystnie jest zachować umiar, gdyż podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. W zależności od panującej temperatury warto dostosować odpowiednio nawodnienie. Można to łatwo sprawdzić, badając stan nawilżenia podłoża gloriozy. Przelana roślina bardzo szybko zmarnieje, a na domiar złego bulwy zgniją. Pozytywnie na rozwój gloriozy wpłynie nawożenie jej kilka razy w trakcie kwitnięcia. Jesienią, gdy roślina zacznie wyraźnie przekwitać, należy ograniczyć podlewanie. 

Przeczytaj również: Ceniony za długie i obfite kwitnienie. Skrętnik ożywi każde wnętrze

Czy glorioza sprawdzi się w polskim ogrodzie? 

Glorioza rośnie w klimacie tropikalnym i subtropikalnych. Poza jej naturalnym środowiskiem w Azji i Afryce, w dzisiejszych czasach jej uprawa w ogrodach możliwa jest także w Australii i Oceanii. Niestety, ale w klimacie umiarkowanym glorioza nie będzie mieć dobrych warunków do wzrostu. Nawet przy ostatnio spotykanych upalnych latach w Polsce, to wciąż zbyt krótki czas, by zapewnić roślinie rozwój. Ponadto światłolubne pnącze jest bardzo wrażliwe na wychłodzenie i wiatry. W Polsce najlepiej hodować gloriozę w donicach, które w ciepłych miesiącach można wystawić na taras lub balkon. Roślina dobrze się czuję także w oranżeriach i zimowych ogrodach, gdzie jest zapewnione dobre nasłonecznienie i odpowiednia temperatura. 

Popularne odmiany gloriozy 

Do najchętniej uprawianych odmian gloriozy można zaliczyć: 

  • gloriozę Rotszylda — jej kwiaty mają żywy czerwony kolor płatków z kontrastującymi, żółtymi elementami, nazwana została na cześć barona Rothschilda, który sprowadził roślinę do Europy, 
  • lutea – wszystkie płatki kwiatu są jaskrawo żółte, 
  • citrina – to kolejna wariacja z żółtymi płatkami, które dodatkowo są ozdobione rdzawymi paskami. 

Glorioza w każdej postaci jest niezwykle dekoracyjną ozdobą wnętrza i tarasu. Płomienne kolory jej kwiatów są bardzo charakterystyczne i nie sposób ich nie zauważyć. 

Jakie stanowisko jest najlepsze dla gloriozy? 

Roślina najbardziej lubi dobrze nasłonecznione i ciepłe stanowiska. Nie ma nic gorszego dla gloriozy niż brak światła. Postawiona w cieniu szybko zmarnieje, a dodatkowo jej bulwy mogą zacząć gnić. Warto ją chronić przed przeciągami, porywistymi wiatrami i ulewami. Dlatego eksperci zalecają jej hodowlę rozpocząć dopiero w trakcie wiosennych miesięcy, gdyż tropikalnemu pnączu nie będą sprzyjać przymrozki. W domu warto ją trzymać przy oknach zapewniających dostateczną ilość światła. 

Czy gloriozę można rozmnażać? 

Glorioza wyrasta z bulwy macierzystej, która w trakcie rozwoju rośliny obumiera, ale wytworzone zostają kolejne. Odpowiednio dbając o tropikalne pnącze, można się co roku cieszyć charakterystycznymi, egzotycznymi kwiatami. Jednak jest możliwość także rozmnażania rośliny: 

  • przez dzielenie kłącza, 
  • wysadzanie nasion, 
  • ukorzenianie bocznych kłączy. 

Podobnie jak przy sadzeniu gloriozy, rozmnażanie powinno być przeprowadzone z należytą ostrożnością. Roślina jest w całości trująca, a więc kontakt ze skórą czy przetarcie oczu może grozić dusznością, podrażnieniem, a nawet krwawieniem z układu pokarmowego.  

Glorioza jako dekoracja domu i tarasu 

Glorioza to pnącze, które można kształtować za pomocą podpór i drabinek. W zależności od tego, jaki efekt chcesz uzyskać, możliwe są różne zastosowania gloriozy w domu. Najłatwiejszy sposób to po prostu zamontowanie podpórki tak, aby glorioza rosła wyprostowana. Jednak warto wiedzieć, że ta tropikalna roślina pięknie będzie wyglądać przy ażurowych ściankach i ogrodzeniach. To świetna propozycja także do ogrodu zimowego czy oranżerii. Glorioza ze względu na swój nietuzinkowy wygląd doskonale podkreśla wnętrza w stylu eleganckim i nowoczesnym. Choć przy zastosowaniu odpowiedniej donicy, świetnie będzie prezentować się w każdym domu. 

Zobacz więcej zdjęć

Glorioza – ozdoba bukietu 

Glorioza, zanim zaczęła być uprawiana w domach, najpierw zdobyła popularność jako dekoracyjna roślina w bukietach. Trudno się dziwić, gdyż okazałe pędy gloriozy z kwiatami o wielkości od 10 cm wzwyż mogą zrobić piorunujące wrażenie. Bardzo popularnym zastosowaniem tej rośliny było wkomponowanie ją w bukiet ślubny. Płomienne płatki gloriozy Rotszylda pięknie odznaczają się na tle białej sukni panny młodej.  Tropikalne kwiaty pojawiają się w wiązankach samodzielnie lub w zestawieniu z gerberami czy goździkami.  Glorioza zasłynęła długotrwałym atrakcyjnym wyglądem nawet po ścięciu. Potrafi wytrzymać w wazonie nawet do 7 dni. 

Osoby, które lubią oryginalne i zjawiskowe rośliny, powinny wprowadzić do swojego wnętrza gloriozę. Z pewnością zrobi piorunujące wrażenie na każdym odwiedzającym. 

Przeczytaj również: Jakie rośliny pasują do twojego znaku zodiaku? Sprawdź, jak idealnie je dobrać

Które rośliny pasują do różnych znaków zodiaku? Sprawdź! Fot. 123RF.com/CanvaPro

Szałwia lekarska. Pomaga przy anginie, bólu gardła i zębów na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.