Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jej pięknie wybarwione liście podkreślą charakter stylowego mieszkania. Jak uprawiać setkrezję purpurową?

Setkrezja purpurowa to bardzo dekoracyjna roślina domowa o zwisających lub płożących się pędach. Nazywa się ją również Setcreasea pallida, Tradescantia pallida lub Tradeskantia purpurea. Roślina jest stosunkowo łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Bez większego problemu można ją też rozmnożyć. Setkrezja wspaniale prezentuje się w doniczce, a jej ładnie wybarwione liście podkreślą charakter stylowego mieszkania. Dowiedz się, jak prawidłowo rozmnażać i pielęgnować roślinę oraz poznaj najczęściej atakujące ją szkodniki i choroby.

Jej pięknie wybarwione liście podkreślą charakter stylowego mieszkania. Jak uprawiać setkrezję purpurową?
Setkrezja purpurowa to łatwa w uprawie roślina należąca do tzw. kwiatów pokojowych. Fot.123RF.com

Spis treści:

Setkrezja purpurowa charakterystyka 

Mówiąc o setkrezji purpurowej, na wstępie warto zaznaczyć, iż nie ma zgodności naukowców co do nazwy tej rośliny. W związku z tym można spotkać się z różnymi określeniami omawianego gatunku. Oprócz stosowania określeń Setcreasea pallida (setkrezja purpurowa) lub Setcreaseda pallida, nazywa się roślinę także Tradescantia purpurea (trzykrotka purpurowa) lub Tradescantia pallida. Skąd ta rozbieżność? Ponieważ setkrezja, tak jak i trzykrotka zaliczana jest do rodzaju Tradescantia. 

Setkrezja zaliczana jest do rodziny Tradescantia (pol. tradeskancja). Rodzina ta obejmuje aż 70 gatunków trzykrotki. Duża część z nich jest ozdobna, a więc często pojawia się na półkach sklepowych z oznaczeniem rośliny doniczkowej lub rośliny zielnej pokojowej.  

Roślina wywodzi się z Meksyku, natomiast w naszym klimacie uprawiana jest całorocznie w pomieszczeniach lub w okresie letnim na zewnątrz. 

Setkrezja charakteryzuje się pięknie wybarwionymi na fioletowo liśćmi i pędami. Co ciekawe, im jaśniejsze miejsce, w którym roślina jest przechowywana, tym kolor liści jest bardziej intensywny. Liście są wydłużone i lekko szpiczaste. Ich długość to ok. 5-12 cm. Są one ułożone naprzemianlegle i wyrastają z długich (ok. 30-40 cm) pędów. Listki mają subtelne włoski po obu stronach i są bardzo delikatne, a tym samym łamliwe. Łodygi są mięsiste i łatwo można je przełamać na pół. Korzenie rośliny są solidne, grube i miękkie. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Anna (@reczne_sploty)

Setkrezja zakwita na szczytach pędów małymi, trójpłatkowymi kwiatami. Kwiaty rośliny mają barwę różową, a tym samym pięknie komponują się z wyrazistym odcieniem liści. Setcreasea pallida należy do tych mało wymagających w uprawie roślin. Z pielęgnacją rośliny nie powinni mieć problemów nawet początkujący ogrodnicy. 

Od jakiegoś czasu można zauważyć wielki powrót setkrezji do łask. Owszem, jest to roślina w klimacie retro, ale staje się bardzo modna, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich lat. Z racji swoich bardzo ozdobnych liści i barw pojawia się głównie w mieszkaniach. To dzięki niej przestrzeń nabiera charakteru niczym z urban jungle. Setkrezja wygląda pięknie zarówno w kompozycji z innymi kwiatami, jak i samotnie zdobiąc półki czy parapety. 

Setkrezja purpurowa uprawa i rozmnażanie 

Aby roślina miała zamierzoną i mocno intensywną barwę, musi stać w bardzo dobrze oświetlonym miejscu. Należy jednak pamiętać, aby nie narażać jej na bezpośredni kontakt z ostrym słońcem. W innym wypadku może ulec poparzeniu. 

Co istotne, zimą temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się setkrezja, nie powinna być niższa niż 18-20°C. Warto wspomnieć, że w tym okresie liście mają zabarwienie zielone. Pamiętaj, że chłodniejsze miejsce nie jest tym odpowiednim dla rośliny. Wówczas marnieje ona i traci swą charakterystyczną barwę. 

Setkrezja to roślina krótkowieczna. Dlatego należy ją co ok. 2 lub 3 lata właściwie przycinać. U starszych okazów zabieg ten można powtarzać nieco rzadziej (co ok. 2 lata). Niestety, kilkuletnie okazy rzadko kiedy wyglądają tak okazale jak młode egzemplarze. Z tej racji często jedyną drogą ratunku może okazać się zastąpienie starszej rośliny nową sadzonką. 

Sadzonki pobiera się z rośliny matecznej podczas przesadzania z tzw. sadzonek pędowych. Po usunięciu dolnych liści można je praktycznie od razu umieścić w podłożu lub ukorzenić w wodzie. Proces ukorzeniania nowej setkrezji jest bardzo łatwy, ale należy pamiętać, że odbywa się on w lekko podgrzanym podłożu.  

Jak już wiesz, liście setkrezji purpurowej są pokryte meszkiem. Do ich czyszczenia najlepiej więc użyć miękkiego pędzelka. Dzięki temu masz pewność, że podczas wykonywanego zabiegu roślina nie zostanie uszkodzona. 

Setkrezja purpurowa wymagania, pielęgnacja, szkodniki i choroby 

Naturalnym środowiskiem występowania setkrezji są suche i półpustynne miejsca. Nie zmienia to jednak faktu, że roślina hodowana w warunkach domowych powinna zostać obdarzona odpowiednią opieką. 

Aby twoja roślina prawidłowo rosła, ziemia pod jej uprawę powinna być zmieszana z niewielką ilością kory, perlitu czy żwiru akwarystycznego. Dzięki temu, setkrezja szybciej się ukorzeni, a jest wzrost będzie bardziej zauważalny. Oprócz tego, warto zwrócić uwagę na dodatkowe czynniki uprawowe, jakimi są: 

  • jasne i przestronne miejsce – zapewnienie roślinie słonecznego stanowiska to klucz do sukcesu, który znacznie wpływa na prawidłowy wzrost rośliny, a ponadto sprawia, że liście rośliny mają intensywny kolor i odpowiednie wybarwienie. Musisz wiedzieć, że roślina posadzona w cieniu gorzej się rozwija, jej liście wiotczeją, a z czasem mogą całkowicie opaść; 

  • prawidłowe przesadzanie roślin – proces przesadzania należy rozpocząć wiosną, kiedy temperatura powietrza jest już nieco wyższa, a setkrezja nie jest narażona na silne podmuchy wiatru. Warto wówczas przesadzić trzykrotkę do nieco większej doniczki, tak, aby jej korzenie dobrze ułożyły się w pojemniku. Pamiętaj, żeby nowa doniczka była tylko o 2-3 centymetry większa od poprzedniej. Jeśli nie wiesz do jakiego pojemnika przesadzić roślinę, koniecznie sprawdź jej system korzeniowy. Dzięki temu będziesz w stanie ocenić, jakiej wielkości doniczka zapewni roślinie komfortowe warunki wzrostu; 
  • systematyczne podlewanie roślin – pamiętaj, aby podlewać setkrezję wtedy, gdy jej ziemia lekko przeschnie. Proces ten powtarza się zwykle co 3 lub 4 dni, w zależności od wilgotności podłoża. Pod żadnym pozorem nie przelewaj rośliny. Zbyt wilgotne podłoże nie jest tym, co trzykrotka lubi najbardziej, a z racji swoich kapryśnych dni może np. zwiędnąć czy zrzucić liście.  
     
  • nawożenie roślin – nie zapominaj także o nawożeniu setkrezji. Zabieg ten wykonuje się co tydzień lub dwa w zależności od szybkości wzrostu rośliny. Kwiaty najlepiej zasilać nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących bogatych w fosfor i potas. 

Setcreasea purpurea Fot.123RF.com

Powinno się także zwrócić uwagę na prawidłowe wietrzenie mieszkania. Roślina jest bardzo wrażliwa na zimno i inne czynniki zewnętrzne, dlatego nie należy wietrzyć pomieszczenia, gdy temperatura powietrza jest zbyt niska. Jeśli jednak chcesz to zrobić, przenieść roślinę w inne, ciepłe miejsce. 

Odpowiednio zadbana setkrezja jest odporna na szkodniki i choroby. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że może zostać zaatakowana przez:

W walce z nieprzyjaciółmi pomocne jest stosowanie nieszkodliwych dla rośliny środków chemicznych lub mechanicznych. Na początku warto jednak wypróbować domową metodę walki z wełnowcami i przędziorkami. Jest nią maczanie lub spryskiwanie zaatakowanej przez nie rośliny mieszaniną wody z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem z dodatkiem alkoholu. 

Reasumując, setkrezja purpurowa to łatwa w uprawie roślina należąca do tzw. kwiatów pokojowych. Nadaje się do uprawy w mieszkaniu. Można hodować ją na parapecie, balkonie czy w ogrodzie. Jest odporna na chłód, ale lepiej nie narażać jej na niskie temperatury. Warto pamiętać, aby zimą przenieść roślinę w ciepłe miejsce. Dzięki temu odwdzięczy się pięknym kwitnieniem i dekoracyjnie przebarwionymi liśćmi. 

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.