Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Kalatea – kapryśna, ale bardzo efektowna. Zimą potrzebuje szczególnej troski

Kalatea to bardzo urokliwa roślina doniczkowa, która nadaje wnętrzom niepowtarzalnego tropikalnego charakteru. Przy odrobinie zaangażowania ze strony właściciela, odwdzięczy się pięknymi zielonymi liśćmi, które rozkładają się o poranku. Jak o nią dbać, by na długo zachowała swoją estetykę?

Kalatea – kapryśna, ale bardzo efektowna. Zimą potrzebuje szczególnej troski
Kalatea to gatunek, który uchodzi za kapryśny i nie należy do najłatwiejszych roślin w uprawie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kalatea – co warto o niej wiedzieć?

Kalatea (łac. Calathea) to doniczkowa roślina ozdobna, zaliczana do rodziny marantowatych (łac. Marantaceae). Pochodzi z podszytu lasów tropikalnych i potocznie jest nazywana „rośliną, która się modli”. To za sprawą właściwości składania i rozkładania liści o różnych porach doby. O poranku gatunek prezentuje liście rozłożyste, a wieczorem – zebrane niczym dłonie w modlitwie. Ta cecha jest przydatna ze względu na fakt, że w naturalnych warunkach, kalatea musi „walczyć” o każdy promień światła.

Opisywana roślina wyróżnia się swoimi dekoracyjnymi liśćmi. Wyglądem przypominają one małe dzieła sztuki – wzory prezentują się tak, jakby były malowane. Oryginalne wzory na liściach są charakterystyczne dla całego gatunku, ale mogą się od siebie różnić w zależności od odmiany.

Kalatea na pewno nie jest rośliną przeznaczoną dla początkujących amatorów domowych upraw. Wymaga pewnej wiedzy i zaangażowania. A jednak przy odrobinie determinacji i dobrej woli, ten tropikalny gatunek można – z dużym powodzeniem – hodować w mieszkaniu.

Kalatea – jak ją uprawiać? 

W naturalnym środowisku kalatea porasta lasy tropikalne. Można ją znaleźć w cieniu drzew, z dala od bezpośredniego nasłonecznienia. To właśnie dlatego najbardziej kluczową rolę w pielęgnacji tej rośliny odgrywa wysoka wilgotność powietrza i woda.

  • Stanowisko dla kalatei 

Jeśli chodzi o idealne stanowisko dla kalatei, to musi ono:

  • być umiarkowanie jasne,

  • znajdować się w półcieniu,

  • mieć rozproszone światło.

Idealnym miejscem do uprawy kalatei jest na przykład szklarenka przyokienna lub widna i ciepła łazienka. Zdecydowanie najlepsza będzie wystawa wschodnia. Opcjonalnie można również postawić roślinę w niewielkim oddaleniu od wschodniego okna lub zdecydować się na wersję północno-wschodnią albo północno-zachodnią.

Pamiętaj jednak o tym, że kalatea zimą będzie potrzebować jeszcze mniej światła niż w ciągu pozostałych miesięcy w roku. Skoro już mowa o najchłodniejszych miesiącach, to miej na uwadze, że kalatea jest wrażliwa na rozgrzane kaloryfery. Nie stawiaj jej zatem tam, gdzie będzie narażona na bliski kontakt z tymi urządzeniami grzewczymi.

Kolejna kwestia to powietrze, które musi być ciepłe i wilgotne. Idealna temperatura to taka w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o tę górną granicę, to musi ona być spójna z odpowiednio wysokim poziomem wilgotności w pomieszczeniu. Jeśli tak nie jest, zadbaj o nawilżanie alternatywne – stosując podstawkę wypełnioną wodą i keramzytem albo większą doniczkę, wypełnioną wilgotnym torfem.

  • Jakie podłoże dla kalatei?

Optymalnym podłożem dla kalatei będzie ziemia:

  • lekko kwaśna (pH 5,0 – 5,5),

  • przepuszczalna,

  • opcjonalnie z zawartością zmielonej kory, kwaśnego torfu, gruboziarnistego piasku lub perlitu.

Jak pielęgnować kalateę, aby pięknie rosła? 

  • Podlewanie kalatei

Poza zapewnieniem stale umiarkowanie wilgotnego podłoża, kalatea wymaga także regularnego, ale ostrożnego podlewania. Zbyt rzadkie może powodować zwijanie się liści i ich więdnięcie. Z kolei nadmierna gorliwość w nawadnianiu skończy się prawdopodobnie rozwojem choroby. Nawadniaj z wyczuciem wyłącznie miękką, letnią i odstaną wodą, na przykład deszczówką.

Podczas okresu spoczynku (zimą), zmniejsz częstotliwość podlewania – do tego stopnia, by między tą czynnością ziemia zdążyła przeschnąć.

Jak widać, nawet taka w teorii łatwa czynność jak podlewanie, wymaga w przypadku kalatei wprawy, zaangażowania i wiedzy. Na szczęście roślina ta łatwo wybacza błędy. Gdy zauważysz, że liście zaczynają marnieć, po prostu niezwłocznie podlej roślinę, a ta powinna w mgnieniu oka powrócić do swojej pierwotnej formy. Wspomniany gatunek tropikalny będzie też potrzebować codziennego zraszania. Zimą musi to się odbywać minimum dwa razy w tygodniu.

Przeczytaj również: Uprawa kalanchoe. Jeszcze nigdy nie była tak zielona i bujna. Jak to zrobić?

  • Nawożenie kalatei

Od wiosny do jesieni, czyli w okresie wzrostu rośliny, musisz zadbać o jej zasilanie przynajmniej raz na dwa tygodnie. Sprawdzą się w tym celu takie preparaty jak:

  • nawóz do roślin doniczkowych o ozdobnych liściach,

  • biohumus,

  • uniwersalny nawóz płynny.

Jeszcze jednym rozwiązaniem będzie specyfik długodziałający, który uwalnia niezbędne składniki pokarmowe przez wiele miesięcy. To opcja dla tych, którzy mają tendencję do zapominania o czynnościach pielęgnacyjnych swoich domowych roślin.

  • Jak przesadzać kalateę?

Kalateę najlepiej przesadzać na wiosnę, choć jeśli zakupisz tę roślinę na przykład jesienią, to również przyda się szybka interwencja.

Przenoś roślinę zawsze do doniczki o rozmiar większej. Kolejne przesadzania wykonuj co roku – w momencie, gdy zauważysz, że dotychczasowy pojemnik jest już za mały. Planując przesadzanie, zapewnij nie tylko doniczkę, ale i obowiązkową warstwę drenażu na jej dnie. Przykryj korzenie odpowiednią ilością ziemi, pamiętając o tym, by lekko ją ugnieść.

  • Rozmnażanie kalatei

Kalateę rozmnaża się zwykle poprzez podział. Sadzonki pobiera się w czerwcu i umieszcza w wilgotnym torfie. Najlepiej rozwijają się w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Gdy już nastąpi ich ukorzenienie się, przetransportuj je w odpowiednie miejsce i pielęgnuj jak dorosłe rośliny.

Najczęstsze choroby i szkodniki kalatei

Niestety kalatea, podobnie jak wiele innych gatunków roślin doniczkowych, może bardzo łatwo stracić zdrowie i kondycję. Gdy zauważysz, że liście są za bardzo ściągnięte, opadają i więdną, to prawdopodobnie roślinie jest zbyt sucho albo zbyt zimno. Natomiast jeśli pojawia się na nich blady odcień, to może chodzić o niedobór niezbędnych składników odżywczych. Z kolei plamy pooparzeniowe pojawiają się w efekcie nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Objawy braku wilgoci to zaś charakterystyczne zasychanie i brązowienie brzegów liści.

Wśród pozostałych chorób występują na przykład:

  • zgnilizna korzeni i pędu,

  • plamistość liści,

  • szara pleśń.

Remedium na schorzenia wywołane grzybami będzie oprysk fungicydem. Natomiast jeśli chodzi o szkodniki, które atakują kalateę, to mogą to być:

  • przędziorki (pojawiają się jako rezultat niedostatecznej wilgotności powietrza),

  • tarczniki (jako efekt suchego powietrza i zbyt wysokiej temperatury).

W obydwu tych przypadkach sprawdzą się albo domowe metody zwalczania (np. roztwór wody i szarego mydła, oprysk z wyciągu czosnku i cebuli), albo środki chemiczne (np. preparatami z grupy akarycydów).

Kalatea – podsumowanie 

Kalatea jest uznawana za roślinę kapryśną i dość wymagającą w domowej uprawie. Dlatego warto przemyśleć, czy będzie się w stanie zapewnić dla niej odpowiednie stanowisko i optymalne warunki wzrostu. W innym przypadku będzie ona słabnąć, co sprzyja szkodnikom i chorobom.

Mimo tych wymagań jest to gatunek bardzo efektowny. Z jego pomocą można stworzyć w domu bardzo egzotyczny, tropikalny klimat.

Przeczytaj również: Niezwykły kwiat o minimalistycznej urodzie. Jak pielęgnować corokię?

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.