Rośliny domowe

Amarylis po przekwitnięciu - zrób to, a szybko pojawią się nowe kwiaty!

Amarylis to efektowna roślina ozdobna, która wywodzi się z RPA. W polskich warunkach klimatycznych może być uprawiana w ogrodach i w donicach. O ile pielęgnacja kwitnącego okazu nie rodzi problemów, o tyle niewiele osób wie, co zrobić z przekwitniętą cebulą, by za rok ponownie zrodziła kwiaty. Poniższe porady pomogą uzyskać satysfakcjonujący efekt.

Amarylis po przekwitnięciu - zrób to, a szybko pojawią się nowe kwiaty!
Amarylis nazywany jest też wymiennie jako hipeastrum lub zwartnica. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Amarylis — charakterystyka

Amarylis (z łac. Amaryllis) należy do rodziny amarylkowatych. Jest rośliną cebulową, która rodzi obfite białe, różowe bądź czerwone kwiaty o intensywnym zapachu. W Polsce okaz jest uprawiany w gruncie przede wszystkim w zachodniej części kraju, gdzie panują nieco łagodniejsze warunki klimatyczne.

Kwiaty łudząco przypominają lilie i pojawiają się późnym latem. W przypadku amarylisa w doniczce barwne płatki kwiatów pojawiają się kilka tygodni wcześniej. Kwiatostany są ulokowane na wysokiej, prostej łodydze o fioletowym zabarwieniu. Pojedynczych kwiatów może być na niej około 12, a każdy z nich składa się z 6 płatków. Średnica kwiatu wynosi 6-10 cm.

amarylis kwiat Kwiaty amarylisa przypominają lilie i pojawiają się późnym latemFot.123RF.com

Roślina osiąga około 60 cm wysokości. Okaz wytwarza lśniące liście, które są dosyć cienkie i długie. Policzki łączą się za pomocą nasady, dzięki czemu przypominają kolejną łodygę. Cebula pojedynczego okazu może osiągać 5-15 cm średnicy. Jest lekko podłużna i pokryta jasną łuską.  Amarylis jest często mylony ze zwartnicą (z łac. Hippeastrum), która jednak różni się od niego tym, że jej cebula jest większa i bardziej okrągła, a liście są bardziej mięsiste i wyrastają prosto z cebuli.

Amarylis — stanowisko i pielęgnacja 

Zasadniczo amarylis powinien znajdować się w słonecznym i ciepłym miejscu. Jeśli chodzi o uprawę doniczkową, to warto postawić osłonkę na południowym lub zachodnim parapecie. W ogrodzie okaz posadź tak, by był nieco odosobniony, a jego stanowisko dobrze nasłonecznione. Podłoże powinno być chłonne i zawierać dużo materii organicznej. W domu możesz posadzić kwitnący okaz w ziemi uniwersalnej wymieszanej z torfem.

Cebule — zarówno w donicy, jak i w ogrodzie — należy posadzić tak, by ich szyjki (zwężone części cebuli) były na poziomie podłoża. Nim amarylis zakwitnie, należy umiarkowanie go podlewać. Kiedy pojawią się pierwsze kwiaty, nawadnianie okazu powinno mieć bardziej obfity charakter. Roślinę powinieneś nawozić nawozami wieloskładnikowymi.

Przeczytaj również: Jak nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Sięgnij po domowe sposoby

Amarylis po przekwitnięciu — jak pielęgnować?

Wraz z końcem sierpnia należy nieco ograniczyć podlewanie cebuli. Liście będą powoli usychały. Pamiętaj jednak, by nie usuwać ich od razu. Należy zrobić to dopiero, gdy będą zupełnie suche. Jeśli chcesz, by twój amarylis w kolejnym roku ponownie zakwitł, od razu pozbądź się usychających kwiatów.

W przeciwnym razie roślina zawiąże nasiona, co będzie ją kosztowało tyle energii, że w kolejnym sezonie z pewnością nie zakwitnie. Kluczową kwestią dla tego, jak pielęgnować amarylis po przekwitnięciu, jest wykopanie cebulki w odpowiednim momencie. Następuje on w pierwszej połowie października, gdy temperatura zaczyna spadać, niekiedy pojawiają się przymrozki.

Amarylis po przekwitnięciu powinien być przechowywany w temperaturze około 10-12 st.C. Cebula powinna być umieszczona w piasku lub w torfowym podłożu. Nim kwiat zostanie umieszczony w piwnicy czy garażu, należy oczyścić go z ziemi, liści oraz korzeni.

Okres spoczynku musi trwać co najmniej 6 tygodni. Zostanie zakończony, gdy roślina wypuści nowe pędy. Po kilku tygodniach warto więc regularnie zaglądać do okazu, by widzieć zachodzące zmiany. Gdy już pojawi się pęd, powinieneś umieścić cebulę w podłożu bogatym w składniki odżywcze.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Kiedy należy ponownie posadzić cebulę?

Najlepszym okresem na ponowne posadzie okazu w ziemi będzie koniec kwietnia bądź początek maja. Wówczas temperatura powietrza na ogół nie spada już poniżej 0°C. Dodatkowo promienie słońca są już znacznie intensywniejsze i sprzyjają rozwojowi rośliny.

Pamiętaj, by amarylis był posadzony w ciepłym i słonecznym miejscu. Gleba wokół niego powinna być przepuszczalna i żyzna, aby dostarczała mu właściwej ilości składników odżywczych. Jeśli jest zbyt zbita, możesz połączyć ją z niewielką ilością piasku, aby nieco rozluźnić podłoże. Pojedyncze cebule należy sadzić w odległości 20-30 cm od siebie, aby korzenie miały miejsce na wzrost i rozwój.

Hartowanie amarylisa

Pamiętaj, że jeśli chcesz ponownie posadzić roślinę na zewnątrz, musisz ją odpowiednio zahartować. Nie należy od razu wkładać cebuli do ziemi. Bezpieczniej będzie na początek postawić donicę z okazem na tarasie, balkonie czy parapecie i obłożyć ją styropianem. Po upływie 2-3 nocy należy zdjąć styropian i zostawić doniczkę bezpośrednio na podłożu. Po kilku dniach roślina przyzwyczai się ponownie do warunków ogrodowych i będziesz mógł bezpiecznie umieścić ją w podłożu.

Amarylis po przekwitnięciu w doniczce

Pielęgnacja amarylisa po przekwitnięciu w doniczce niewiele różni się od zasad opiekowania się nad okazem, który znajduje się w ogrodzie. Po okresie kwitnienia doniczkę należy przenieść na stanowisko, które jest nieco chłodniejsze, a jego temperatura oscyluje wokół 10-12st.C.

Powoli zmniejszaj ilość wody tak, aby kwiat nie został drastycznie przesuszony. Różnica ma być jednak zwiększana z tygodnia na tydzień. Zasuszonych kwiatostanów należy się jak najszybciej pozbyć. Pamiętaj, że jeśli nie zrobisz tego na czas, roślina wytworzy nasiona i szanse na kwitnienie w kolejnym roku znacznie się zmniejszą. Wytworzone liście stosunkowo szybko zaczną usychać. Gdy będą już w pełni ususzone, pozbądź się ich.

podlewanie amarylisa Zasuszonych kwiatostanów należy się jak najszybciej pozbyć. Fot.123RF.com

Kiedy pojawią się pędy, posadź oczyszczoną wcześniej cebulę w glebie uniwersalnej, która będzie pomieszana z torfem w proporcji 3:1. Doniczkę postaw na ciepłym i słonecznym parapecie w temperaturze około 20-25°C. Pamiętaj, by na dnie osłonki utworzyć warstwę drenażową, która zapobiegnie gniciu cebuli.

Amarylis po przekwitnięciu — nawożenie

Nawożenie amarylisa po przekwitnięciu, kiedy roślina nie ma liści, może okazać się bardzo niebezpieczne. Okaz może po prostu zgnić. W okresie spoczynku nie należy nawozić i podlewać amarylisa. Wówczas jest czas, by w pełni się zregenerował i odpoczął. Gdy pojawią się pędy, należy lekko podlać roślinę. Kiedy pęd osiągnie około 10-12 cm, należy rozpocząć cotygodniowe podlewanie.

Co robić, jeśli amarylis nie kwitnie?

Przyczyn braku kwitnienia może być kilka. Należą do nich:

  • brak okresu spoczynku rośliny,
  • zbyt krótki okres spoczynku,
  • nieodpowiednie nawożenie okazu,
  • nieodpowiednie podlewanie rośliny,
  • wytworzenie przez roślinę nasion.

Pamiętaj, by zatroszczyć się o pielęgnację amarylisa zarówno w okresie kwitnienia, jak i po nim. Jeśli wykażesz się sumiennością i dbałością o detale, okaz ponownie zachwyci cię barwnymi i pachnącymi kwiatami.

Amarylis to egzotyczna roślina, która dekoruje ogrody, domy i stoły — często jest bowiem wykorzystywana do tworzenia pachnących bukietów. Wymaga sporo uwagi i odpowiedniej pielęgnacji, ale wówczas odwdzięcza się pięknym i niespotykanym wyglądem. Ten efekt z pewnością jest wart wysiłku.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

podlewanie roślin_infografika

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.