Rośliny domowe

Dlaczego pieniążek żółknie jesienią i zimą? Stosuj się do tych zasad, a będzie pięknie rósł

Pieniążek stał się popularny, dzięki swoim oryginalnym liściom i prostej uprawie. Roślina ta szybko rośnie, a jednocześnie nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Jednak zdarza się, że liście pieniążka stają się żółte lub dostają brązowych plam. Dowiedz się, jak rozpoznać choroby pilei. Jak uratować pieniążka?

Dlaczego pieniążek żółknie jesienią i zimą? Stosuj się do tych zasad, a będzie pięknie rósł
Pieniążek nie jest wymagającą rośliną, ale trzeba zachować pewne zasady, aby dobrze rósł. Fot. 123RF.com/Pexels

Spis treści:

Pilea w Polsce znana jest przede wszystkim jako pieniążek, roślina-UFO, czy roślina misjonarska. Posiada liczne walory estetyczne, dzięki którym w ostatnich latach stała się jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych na świecie.

Jej największym atutem jest nietypowy kształt liści, które już na pierwszy rzut oka kojarzyć mogą się z monetą lub miniaturowym statkiem kosmicznym. Jednak jesienią częstym problemem jest ich żółknięcie i wypadanie. To znak, że jego kondycja pozostawia wiele do życzenia, a na reakcję mamy niewiele czasu. Podpowiadamy, jak uratować pieniążka.

Krótka charakterystyka pieniążka. Ta roślina przynosi szczęście

Pilea to niewielki sukulent, naturalnie występujący w południowej części Chin. W Europie po raz pierwszy pojawił się w 1945 roku, gdy na stary kontynent gatunek ten przywiózł norweski misjonarz, Agnar Espegren. To właśnie stąd wzięło się określenie roślina misjonarska. 

Pieniążek w warunkach domowych osiąga do 30 cm wysokości. Jego ciemnozielone, mięsiste liście, mają charakterystyczny, okrągły kształt. Ich maksymalna średnica może wynieść około 10 cm, przy czym ogonki mogą być nawet trzy razy dłuższe.

Roślina pieniążek niekiedy posiada również jasne kwiaty, które subtelnie pną się w górę po dodatkowych pędach. Są one drobne i dodają pilei uroku, choć u domowych okazów zdarzają się rzadko.

Pilea największą popularnością cieszy się w krajach skandynawskich, gdzie stanowi popularny element stylistyki wystroju wnętrz. Popularny przesąd mówi, że ta roślina przynosi do domu szczęście i bogactwo.

Te odmiany pieniążka warto znać. Uatrakcyjnią każde wnętrze

Szacuje się, że odmian rośliny znanej jako pieniążek na świecie jest ponad 600. Decydując się na zakup, warto zwrócić jednak uwagę szczególną na takie okazy jak:

  • Mimina – odmiana pieniążka z gatunku Pilea cadierei, którego największym atutem są ciemnozielone liście, wyróżniające się srebrzystymi plamkami.
  • Moon Valley – odmiana pieniążka z gatunku Pilea involucrata. Walorem rośliny jest nietuzinkowa pofałdowana faktura liści.
  • Silver Tree – odmiana pieniążka z gatunku Pilea spruceana. Wyróżniają ją liście ozdobione pasem w srebrzystym kolorze, biegnącym wzdłuż głównego nerwu rośliny.
  • White Splash – wielobarwna odmiana pieniążka, która kolorystyką bardzo przypomina monsterę variegata.

Właściwie pielęgnowany pieniążek z czasem może osiągnąć pokaźne rozmiary. Fot. Pexels

Zasady uprawy pieniążka. Kwiat wyrośnie piękny i zdrowy

Stworzenie pilei odpowiednich warunków do rozwoju zwiększy szansę, że roślina wyrośnie piękna i zdrowa. Oto zasady uprawy pieniążka, o których nie powinniśmy zapominać.

  • Stanowisko pieniążka

Powinno być bezwietrzne i jasne, jednak nie bezpośrednio wystawione na słońce. To bowiem może doprowadzić do poparzenia liści. Zaleca się ustawić kwiat parapecie okna o wystawie wschodniej lub północnej.

Optymalna temperatura dla pilei to temperatura pokojowa, choć zimą roślina preferuje delikatne ochłodzenie. Nie należy jednak wystawiać jej do pomieszczenia, w którym jest poniżej 16 stopni Celsjusza.

  • Wymagania glebowe

Pieniążek do rozwoju potrzebuje żyznego i przepuszczalnego podłoża. W tym celu umieszczamy roślinę w donicy, która wielkością dobrana jest do jej bryły korzeniowej. Jeśli chodzi o idealną glebę, to najlepiej wymieszać ziemię dla kwiatów z piaskiem w proporcjach 3:1. Na dnie naczynia warto usypać zaś dolną warstwę drenażu z keramzytu albo żwiru. Po usadowieniu sadzonki zasypujemy kwiat równomiernie ze wszystkich stron, lekko go dociskając.

  • Podlewanie pieniążka

Podlewanie pieniążka powinno być umiarkowane. Roślina jest w stanie przetrwać w różnorodnych warunkach z uwagi na silne zdolności przystosowawcze. Nie oznacza to jednak, że trzeba katować ją wilgotnym podłożem.

Nadmiar wody może jej zaszkodzić. Latem wystarczy więc podlewać kwiat co 2-3 dni, pilnując przy tym, aby na podstawce nie zalegała woda. Częściej należy robić to jedynie w okresie intensywnych upałów.

Zimą podlewanie pieniążka powinno być dość skąpe. Nie możemy jednak zaprzestać całkowicie tej czynności, aby nie doprowadzić do przeschnięcia podłoża w doniczce.

  • Nawożenie rośliny

Roślina nie wymaga stosowania silnych wzmacniaczy. Nawożenie pieniążka wystarczy ograniczyć do bezpiecznych i mocno rozcieńczonych nawozów dla sukulentów, storczyków lub kaktusów. Ewentualnie roślin o ozdobnych liściach. Zabieg ten zaleca się wykonywać w okresie wiosenno-letnim.

  • Rozmnażanie pieniążka

Łatwość rozmnażania pieniążka jest jedną z jego największych zalet. Najprostszym sposobem, aby zdobyć nowy kwiat doniczkowy, jest przesadzenie młodych sadzonek, wypuszczonych z odrostów korzeniowych rośliny.

Trzeba po prostu odciąć je ostrym nożem, około 2 cm poniżej powierzchni podłoża, a następnie umieścić w szklance z wodą na kilka dni. Później wystarczy jedynie zasadzić ją w doniczce.

Rozmnażanie pieniążka jest proste, wystarczy ukorzenić odrosty korzeniowe. Fot.123RF.com

Czego nie lubi pieniążek? Choroby i szkodniki, które go atakują

Pilea nie jest rośliną chorowitą, jednak zdarza się, że jej kondycja ulega osłabieniu z uwagi na wiek i nieprawidłową pielęgnację.

Tym, czego nie lubi pieniążek najbardziej, jest wcześniej wspomniany już nadmiar wilgoci. Przelanie może bowiem doprowadzić do zgnilizny korzeni.

Brązowe plamy to niepokojący sygnał, że pieniążek zmaga się z chorobą grzybową. Wówczas należy jak najszybciej pozbyć się zaatakowanych liści.

Nietypowe białe plamy na liściach pieniążka nie oznaczają natomiast poważnej choroby. Najczęściej sygnalizują po prostu, że roślina jest przesycona minerałami z kranowej wody. W takiej sytuacji kwiat zaleca się podlewać deszczówką.

Młodą roślinę pieniążka atakują również insekty takie jak mszyce lub wełnowce. Jest to niebezpieczne, ponieważ szkodniki osłabiają strukturę pilei i przenoszą na nią patogeny chorobotwórcze. W takiej sytuacji wystarczy jednak sięgnąć po specjalistyczny preparat na mszyce i wełnowce, dostępny w sklepach ogrodniczych. Niektórzy twierdzą, że odstraszyć mogą je również woń cebuli i czosnku lub oprysk z wody i mydła.

Liście pieniążka żółkną, kiedy roślina ma za mało słońca lub jest przelana. Fot.123RF.com

Dlaczego pieniążek żółknie i jak go uratować? Pomoże prosty zabieg

Są różne powody, dlaczego pieniążek żółknie. Najczęściej zdarza się to jesienią lub zimą, gdy temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska, albo do rośliny dociera zbyt mało światła. Jeśli pieniążek żółknie latem, to najprawdopodobniej przesadziliśmy z jego podlewaniem.

Takim sytuacjom najlepiej zapobiegać, zapewniając roślinie optymalne warunki. Istnieją jednak również sposoby, jak uratować pieniążka, jeżeli zdarzy nam się doprowadzić roślinę do przeżółknięcia.  

Najważniejsze jest wyrzucenie chorych liści i szybka zmiana stanowiska na jaśniejsze lub cieplejsze. Przelane kwiaty należy natychmiast przesadzić do gleby. W tym przypadku konieczne na pewno okaże się również osuszenie korzeni pieniążka i usunięcie zgniłych części rośliny.

Przeczytaj również: Sprawdzone patenty na to, by rośliny bujnie rosły i uginały się od kwiatów. Wystarczy, że włożysz do doniczki

Sprawdźcie, jak odżywić rośliny domowymi sposobami. Fot. 123RF.com/Unsplash

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.