Rośliny domowe

Gerbera doniczkowa – pielęgnacja i uprawa

Gerbera to roślina warta uwagi, nie tylko ze względu na wysokie walory estetyczne. Jej zaletą jest również ogromny potencjał produkowania tlenu. Jej liście mają właściwości transpiracyjne wody, w związku z czym zwiększają nawilżenie powietrza, a dodatkowo oczyszczają je z toksyn. Ta popularna roślina, którą często można znaleźć w bukietach lub zobaczyć na parapecie, świetnie nadaje się także na balkon.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jak uprawiać gerbery w doniczce, czyli podlewanie i przesadzanie

Uprawa gerbery nie jest skomplikowana. Najważniejsze, o co musimy zadbać to podlewanie oraz regularne zraszanie (również w przypadku roślin uprawianych w ogrodzie lub wystawianych na balkon). Zabieg powinno wykonywać się na tyle często, aby kwiat miał stale wilgotne podłoże. Ważne jest również odpowiednio nawilżone powietrze oraz regularne nawożenie, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia.

Latem, kiedy temperatury maksymalnie rosną, może wręcz okazać się, że nie nadążamy z podlewaniem. W takim przypadku należy nalać wody na szeroką podstawkę - korzenie nie mogą zbyt długo być mokre, wtedy kwiat gerber marnieje i gnije, więc jak już wierzchnia warstwa ziemi będzie wilgotna, nadmiar wody należy szybko zlać. Gerberę uprawia się w standardowej ziemi ogrodowej do kwiatów ciętych.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Stefanie Seltner • artist (@atelierseltner)

Ważne jest również samo stanowisko. Gerbera lubi jasne i widne stanowiska,  jednak nie powinna stać w pełnym słońcu. Nie nadaje się na północne okna, ale na wszystkich pozostałych przepięknie rozkwitnie. Kwiat gerber będzie nas cieszył swoimi kolorami także w półcieniu. Równie ważnym aspektem uprawy rośliny jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury. W okresie wegetacji około 19 – 21 stopni Celsjusza. Gerbera doniczkowa bardzo źle znosi przeciągi.

Zobacz więcej zdjęć


Jak przesadzać gerberę w doniczce?

Gerbery nie przepadają za przesadzaniem. Jeżeli więc nie ma takiej potrzeby, nie róbmy tego. Wyjątek stanowią moment po zakupie, kiedy przyniesiemy roślinę do domu, warto od razu przenieść ją do większej doniczki, na której dno wysypuje się niewielką warstwę drenażu. Roślinę warto umieścić w taki sposób, by bryła korzeniowa była umieszczona nieco wyżej niż otaczająca ją ziemia.

 Co zrobić, gdy gerbera przekwitnie?  Czytaj na kolejnej stronie >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Gerbera doniczkowa – pielęgnacja i uprawa"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.